TTVK aloitti hyökkäyksen piratismia vastaan voimakkaasti hankkimalla käräjäoikeuden määräämän eston Piratebaylle. Tämä ei tule jäämään varmastikaan viimeiseksi etapiksi, sillä linux-käyttäjien keskuudessa mm. facebookissa on jo keskusteltu sellaisesta skenaariosta, että TTVK:n piratismieston myötä Microsodft yrittää todennäköisesti käyttää Suomen sensuurilainsäädäntöä Linuxia vastaan. Pahimmillaan tilanne johtaa poliisin rynnäköihin LInux-käyttäjien koteihin ja työpaikoille.
Lainsäätäjä (eduskunta) ja poliisi eivät todennäköisesti osaa tehdä asiantuntemattomuuttaan eroa open sourcen ja piratismin välillä. Tulemme todennäköisesti näkemään miten Linuxia jakavat sivut suljetaan sensuurilistoilla pois netistä Suomessa ja pian muukin open soure perässä. Sitten alkavat "noitavainot". Microsoft tulee lyömään löylyä pesään vaatimalla linuxin käytöstä samalla tavalla hulppeita tekijänoikeuskorvauksia mitä piraateilta vaaditaan jo oikeudessa.
Sanoisin, että jos me linux-käyttäjät haluamme juosta karkuun, aika massapakenemiselle on nyt. Maan rajat ovat edelleen auki, poliisi ei ole välittömästi vielä tulossa kimppuun ja tilanne on toistaiseksi avoin pakenemiselle. Kehoitan linux-puolen väkeä harkitsemaan vakavasti kamppeiden pakkaamista ja maasta muuttoa niin kauan kuin täältä pääsee turvallisesti pois. Aika toimia on nyt, pian on liian myöhäistä. Lähtekää kun vielä pääsette karkuun ettei käy kuin piraateille on käymässä.
Tämä ei ole vitsi, vaan vakavastiotettava tilanne, johon jatkossa tulee olla valmistaunut. Microsoft tulee käyttämään Suomen idioottimaisen sensuurilainsäädännön hyväksensä. Kun tilanteen vakavuus valkenee kaikkialla Suomessa Linux-käyttäjille, tulemme näkemään Suomesta pikaisen pois muuttajien aallon Helsinki-Vantaalla.
Linux-käyttäjät ovat seuraavaksi maalitauluna
12
107
Vastaukset
- Lyttääjä
Älä raukka usko itekkään juttuihis.
- Moi Win-trolli
ubuntu-käyttäjä on häiriintynyt Windows trolli jonka tarkoitus on esittää linuxkäyttäjät täysin aivottomina idiootteina. Lakkaa saastustamatta Ubuntun nimeä paskajutuillasi!
- IT-maakari
ubuntu-käyttäjä = f.e.dzerzhinsky = pentti nelonen = atk-asiantuntija
ja mitä näitä nyt on.
S24 on tuon henkisesti häiriintyneen kaverin viimeinen sosiaalinen korsi. IT-maakari kirjoitti:
ubuntu-käyttäjä = f.e.dzerzhinsky = pentti nelonen = atk-asiantuntija
ja mitä näitä nyt on.
S24 on tuon henkisesti häiriintyneen kaverin viimeinen sosiaalinen korsi."ubuntu-käyttäjä = f.e.dzerzhinsky "
Joo, kiitos mutta en usko että saisin noin hyvää juttua aikaiseksi vaikka yrittäisin ja sitäpaitsi jutun kruunaa se että ubuntu-käyttäjä on pysynyt tiukasti linjassa juttujensa kanssa koko sen ajan kun on kirjoitellut tuolla nimimerkillä.- IT-maakari
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
"ubuntu-käyttäjä = f.e.dzerzhinsky "
Joo, kiitos mutta en usko että saisin noin hyvää juttua aikaiseksi vaikka yrittäisin ja sitäpaitsi jutun kruunaa se että ubuntu-käyttäjä on pysynyt tiukasti linjassa juttujensa kanssa koko sen ajan kun on kirjoitellut tuolla nimimerkillä.Mi-tä!
Eikö trollauksesi eri nimimerkkeineen olekaan systemaattista? Mitä tämä tämmöinen on?!
...poliisin rynnäköihin LInux-käyttäjien koteihin ja työpaikoille......"noitavainot"....
.....jos me linux-käyttäjät haluamme juosta karkuun, aika MASSAPAKENEMISELLE on nyt. Maan rajat ovat edelleen auki, poliisi ei ole välittömästi vielä tulossa kimppuun....
REPS!!!!!
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDPakko vielä lisätä että tuo kirjoituksesi on yksi parhaita jollei ei paras huuhaa juttu mitä tänne sodat palstalle on koskaan kirjoitettu.
10 pistettä ja papukaijamerkki.- /7\|/7\
tuon aivopierun aikaansaamiseksi on tosiaan piereskelty ja pitkään.. :D:D:D
- Vähän vialla
Ei tarvi olla iso vika jos se on korvien välissä. ;)
- /7\|/7\
nimimerkki windows 8 jää kyllä tällekin toiseksi ihan kirkkaasti...
huh...- windows8
"nimimerkki windows 8 jää kyllä tällekin toiseksi ihan kirkkaasti...
huh..."
Heh, lähinnä sun viestien perusteella pystyy alkaa peilaamaan jo sun todellista ikääsi, melkonen bluffijätkä olet. Vieläkin kismittää kun sun kaikki argumentit on ammuttu alas täällä? - /7\|/7\
windows8 kirjoitti:
"nimimerkki windows 8 jää kyllä tällekin toiseksi ihan kirkkaasti...
huh..."
Heh, lähinnä sun viestien perusteella pystyy alkaa peilaamaan jo sun todellista ikääsi, melkonen bluffijätkä olet. Vieläkin kismittää kun sun kaikki argumentit on ammuttu alas täällä?älä sinä kakara viitsi siellä louskuttaa leukaasi..
et vaan osaa. se tuli jo selväksi. tuo vikinäsi on naurettavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1393458Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1121027
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127934- 55915
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837