miten iltatouhut etenevät teidän alle 4vuotiailla

miten helppoa muilla

eli meillä on normaalie että ulkoa tulon jälken 18 jälkeen siis syödään iltapala. siinä tapellaan mitä syödään mitä ei, jossei syödä niin sitten huudetaan myöhemmin sängystä nälkä nälkä jano. hampaidenpesua ei isä saa tehdä ellei suostuttele jotenkin eikä myöskään iltapesu ellei useammin käske. no sitten tapellaan milloin mistäkin vielä ja kun sänkyyn päästään unohtuu veden juonti ja kohta voi olla nälkä pahimmassa tapauksessa yöllä. sitten voi tulla mieleen että äitillähän oli kaapissa namia kun päivällä erehtyi antamaan. kysellään ja toistellaan sitäkin haluaa, haluaa,,, haluaa. kiukutellaan kun äiti ei tottele. sit tuleekin pipi ja haluaa lääkettä. joskus ksylipastilleja tai vitamiineja halutaan välttämättä useampi kun ovat niin kivoja no pitäähän niitäkin kerjatä jos vaikka sais. no sänkyyn(aikuisten) oteaan sylillinen kirjoja vaikka joka ilta määrä asetetaan kahteen per nokka (kaks muksuu). luetaan ne ja sitten alkaa lisävinkumiset lisää lisäää. usein suostutaan lisäkirjojen lukemiseen joskus nourempi nukahtaa aika pian vanhempi valvoo ja haluaa osansa eli olla äitin vieresssä.no jaa lapset ovat : rinnalta eroon päässyt pieni vauva, 2v ja 4v. niin että molemmat nämä isommat nukahtaa alle vartin on ehkä 2-3 kertaa kuussa.
toimintaa on kyllä sopivasti vähintään mutta ehkä vaatis vielä lisää.

1

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Iltatouhut näin:

      Tullaan kotiin, jos ollaan jossain oltu, lämmitetään sauna samalla touhuillaan. Käydään saunassa kun on lämmin, vaihdetaan yökkäri. Syödään iltapala. touhuilua television ääressä, lapsi pomppii sohvalla vimeiset energiat pois, ei asetu katsomaan televisiota, ei rauhoitu lukemaan kirjaa, vaikka sitä yritän melkein joka ilta. Käydään hampaiden pesulla ja viimeinen pissa ja sitten isä lähtee nukuttamaan tytön viereen meidän sänkyyn. Nukahtaa noin 5-30 minuutissa, ihan vain nahnuttamalla uniriepuaan ja puristamalla isänsä kättä.

      Olen yrittänyt minäkin nukuttaa, aina vauvana nukutinkin, menee nykyisin kuitenkin riekkumiseksi. Olemme yrittäneet lukea iltasatua makuuhuoneessa, mutta olemme oppineet, että valoja ei passaa makuuhuoneessa pitää, muuten nukahtamisesta ei tule yksinkertaisesti mitään.

      tyttö 1 v 9 kk

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4706
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3882
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      198
      3751
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      86
      2163
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1308
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      157
      1162
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1065
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe