Lentokapteenia jurppii meteli

Lentokapteeni.

Sitä kun lentää maailman äärestä sinne missä pippuri kasvaa ja tulee Timbuktun ja Persian kautta takaisin, niin haluaisi nopean kyydin lentokentältä kotiin ja hiljaiseen asuntoon nukkumaan.

Vaan mitä vielä. Naapurissa metelöidään, lauletaan, ajetaan partaa ja valvotaan yöt ja päivät. Kuulen jopa leivänpaahtimen napsautuksen kun seinän takana tehdään aamupalaa, kuulen yläkerran kävelyn ja alakerran paitojen silittämisen. Naapurin koraaninluku kuuluu selvästi ja kauheaa on asua alimman kerroksen asunnossa kun pihan tenukepit katsovat suoraan ikkunasta sisälle puhumattakaan nyt äideistä kymmenen lapsensa kanssa.

Ettekö te ihmiset osaa lainkaan käyttäytyä!?! Ettekö ymmärrä että tämä talo on elementtitalo, korostan ELEMENTTITALO, ja elementtitaloissa kaikki äänet kantautuvat naapureille! Täällä itäisessä kaupunginosassa ihmisillä ei todellakaan ole tapoja eikä kulttuuria edes tunneta ja kakaroita on joka paikka täynnä meluamassa! Tämä on näitä huonoja taloja, rv 2007, mutta parempaankaan ei ollut varaa kun tuli erokin tuossa ja vaimo jäi kantakaupungin asuntoon yksinään.

Muistakaa että kaikki eivät tee päivätyötä vaikka meluatte te päivälläkin!

8

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lsdjfllfai

      Taidat asua Vuosaaressa?

      • Lentokapteeni.

        En halunnut ottaa asuma-aluettani esille, koska haluan saada tämän lääväni myytyä. Mutta oikein arvasit, Vuosaaressa asutaan, täällä "parempien ihmisten" alueella, en viitsi sanoa missä.

        Voisiko jopa olla niin että itähelsinkiläisille tehdään huonommat talot kun eivät osaa valittaa?


      • Asioista perillä
        Lentokapteeni. kirjoitti:

        En halunnut ottaa asuma-aluettani esille, koska haluan saada tämän lääväni myytyä. Mutta oikein arvasit, Vuosaaressa asutaan, täällä "parempien ihmisten" alueella, en viitsi sanoa missä.

        Voisiko jopa olla niin että itähelsinkiläisille tehdään huonommat talot kun eivät osaa valittaa?

        Voi, voi Hilda-Rane parkaa, kun pitää esittää eri hahmoja, ensin monena eri naisena, sitten vanhana merikarhuna, paappana, nyt lentäjänä ja aina samat hullun puheet..
        Sama levy tolla kallion hamemiehellä aina päällä, kalliossa asut, kuuntelet vanhan talon ääniä, keksit sairaita juttujasi uusista asunnoista ja vuosaaresta, vuodesta toiseen..
        Rane-Hilda sinut on taas tunnistettu ja havaittu ja osoitteesikin on jo ylläpidon tiedossa, kun satuje kertoja ja itselleen vastaaja häiriköi palstaa.


    • Alllaaahu Akbar

      Sina RAZZIZMI

    • Hae apua aloittaja

      Rane -hildalla taas älyllinen avaus, viimeksi melkein samanlainen, silloin ammttina vanha merikarhu, sen jälkeen vanha majuri, aihe ja nuotti sama ja sama itselleen vastailu.
      Todellisuudessa sinä asut kalliossa vanhassa jykevässä kivitalossa, jossa kanankakakkeinät ja ohut alalaattapalkisto välipohja, kuuntelet naapureiden ääniä, haaveilet uudesta, siksi kirjoittelet, näitä läpinäkyviä ja naurettavia kakkajuttuja, joita suollat oudosta päästäsi.
      Kummasti vanha paappa, moni naisnimimerkki, vanha majuti, vanha merikarhu, nuori kaunis norjalainen nainen, muuttui nyt lentokapteeniksi, kaiikki samasta ip-osoitteesta ja helsingin kalliosta, jossa on näköjään hyvin paha olla..

    • Hae apua aloittaja

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/10250250

      Täsmälleen samankaltainen ava
      us tässä ja samasta ip-osoitteesta ja tässä nimellä vanha merikarhu.
      Avaaja luo mielessään näitä mielikuvitushenkilöitä ja ammatteja, se kuuluu taudin kuvaan, aina näissä on aiheena uusien asuntojen moittiminen ja kohta itselleen vastaminen ja vuosaaren puheeksi ottaminen.
      Öiseen aikaan kirjoittelee aina näitä kun ahdistuu vanhassa kallion kämpässään ääniin ja hajuihin, voisikohan palstan ylläpito rajoittaa tämän itselleen vastaajan viestejä, kun ne eivät ole hauskoja, aina sama kaava ja itsensä tukeminen, aiemmin esiintyi kymmenillä eri naisten nimillä ja kehui itseään nuoreksi kauniiksi naiseksi.. Avaajaahan kutsutaan Rane-Hildaksi täällä palstalaisten toimesta..

    • "Bussikuski"

      Olet selvästi VALELENTOKAPTEENI koska oikeat lentokapteenit eivät yleensä tarvitse asua kerrostalossa. Itse ainakin asun mukavasti omakotitalossa eikä naapurit häiritse.

      • kylähullun naapuri

        kyllä aloittaja saattaa olla ihan pesunkestävä lentokapteeni, tosin tätä uutta simulaattorisukupolvea... Ainakin osaa valittaa :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1984
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1804
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1470
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      523
      1091
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      978
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      920
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      889
    Aihe