Jos pesee hampaita hyvin niin mistä johtuu että tulee reikiä ja hampaat on aina keltaset ja niihin jaa roskia hampaiden väliin? johtuuko reiät siitä että ei käytä hammastahnaa? tosin mä käytän mut silti. mistä se johtuu?
Hampaat
Höpö Pöpö
3364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Keltaiset hampaat voivat johtua joko huonosta hammasharjasta, tai sitten sinulla vaan on luonnollisesti sen väriset hampaat. Hampaiden luonnollinen värihän on hiukan kellertävä ja yleisestikin on tutkittu, että hiukan kellertävät hampaat omaavat paremman suojakerroksen, kuin aivan valkoiset hampaat. Reiät taas voivat johtua fluorittomasta hammastahnasta. Muista aina katsoa, että onko hammastahnassa jota ostat fluoria. Ei kannata käyttää denivitin hampaiden vaalennus tahnoja, sillä ne vievät hampaista niiden luonnollisen kiillon ja ne eivät sisällä fluoria. Roskai hampaiden väliin tulee luultavasti joka ruokailussa, vaikka pesisit hampaasi kuinka hyvin. Hammaslanka on siihen kätevä apuväline. Sitä voi käyttää koulussakin nopeasti ja huomaamattomasti. Hammastikutkin ovat tietysti yksi vaihtoehto.
kahvi tekee hampaat keltaisemmiksi. ja rei'istä, jos äitisi, isäsi on syöttänyt sinulle ihan pienenä ruokaa sillä tavalla että hän on antanut ruokaa sinulle, ja sitten samalla lusikalla syönyt itse niin vanhempasi bakteerit siirtyivät jo pienenä sinuun joten sinulle tulee helpommin reikiä hampaisiin kuin sellasilla jotka on aina syönyt omalla lusikalla.
siis hempaat voi olla keltaset esim. teen, cola-juomien ja kahvin juomisen seurauksena..
Ja sit ne hampaiden välit: niihin jää ruokaa helpommin jos on sen malliset hampaat et jää suurempi rako väliin ja se on yleensäki siit minkä mallist hampaat ihmisel on! Säännöllinen, huolellinen ja hammastahnaa sisältävä hampaiden pesu ehkäsee reikiä. Jos syö enemmän, tai siis useamman kertaa, ni sit tietty täytyis myös pestä useammin. Ite pesen aamuin ja illoin. Eli kaks
kertaa pvässä. Jostain kerran kuulin, et olis tehty sellanen tutkimus, et tietynlaatunen (ph)
sylki vaikuttaa reikiintymiseen.. En sit tiä. Ite syön pal makeeta ja muutenki mussutan kaikkee
mut reikiä ei oo ollu viel yhtään, et en sit tiä..