Asun olosuhteiden pakosta toistaiseksi vanhemmillani ja joudun nyt hakemaan työttömyyskorvausta.
Mutta: hakemusta täyttäessäni huomasin että saankin vanhempien tulojen takia vain 5puolet korvaussummasta?!?
Siis täh??
En saa vanhemmiltani mitään "apuja",esim. rahaa. Miten voi silloin olla mahdollista että joudun "kärsimään" heidän tulojensa takia kun en niistä itse mitään "hyödy"??
Sen ymmärrän että tämä asumismuoto vaikuttaa siihen etten saa asumistukea mutta tämä työkkäriasia menee nyt kyllä pahasti yli hilseen.
Miten tämä on mahdollista?
12
258
Vastaukset
- sssssssss,
Et saa peruspäivärahaa vaan työmarkkinatukea, johon vanhempien tulot vaikuttaa.
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/200701124346EH- kbdöjkbddökjbdsöb
Eikä pelkästään vanhempien tulot, vaan esim. puolison tulot myös. Eli ei tämä ole sellainen nuortensorsimisjuttu, vaan ihan normaali käytäntö.
- jep jpe
kbdöjkbddökjbdsöb kirjoitti:
Eikä pelkästään vanhempien tulot, vaan esim. puolison tulot myös. Eli ei tämä ole sellainen nuortensorsimisjuttu, vaan ihan normaali käytäntö.
Puolisolta ei vähennetä 50% tuesta, nuorilta kyllä.
- vittuuntunut
Yhteiskunta yrittää säästää pistämällä kaikki heikot, sairaat, työttömät ja jopa kaikkien näiden sukulaiset olipa nämä eläkkeellä tai ei pistämällä maksumieheksi. Niiden äänet kun ei tuota mitään rahaa näille korruptoituneille politikoille, toisin kuin teollisuuspohattojen ja pörssikeinottelijoiden äänet.
Aina kun mahdollista laki keksii porsaanreiän, jolloin heikko kansalainen ei muka saa tukea, jolloin taas joutuu vähän pihistämään köyhä esim. lisäämällä omavastuuaikoja. Ja onneksi ei vielä kokonaan kehtaa tuloja evätä, koska tulisi varmaan kapina.- 17+3
Turha tuota asiaa on miksikään salaliitoksi kääntää. Mielestäni on vain loogista ja luonnollista, että näitä tukia maksaessa huomioidaan sen talouden tulot kokonaisuutena. Tuosta huomioinnista pääsee eroon muuttamalla pois kotoa.
Ja jos ihan tarkkoja ollaan niin tuo systeemi on nimenomaan aikanaan luotu näiden "teollisuuspohattojen ja pörssikeinottelijoiden" takia. Siis etteivät näiden rikkaiden puolisot voi jäädä loppuiäkseen kotirouviksi nostamaan satojen eurojen kuukausittaista "työttömyyskorvausta" ilman aikomustakaan työllistyä yhtään mihinkään, vaan tällaisissa tapauksissa joissa puoliso tienaa riittävästi ei kotona olevalle maksetakaan työttömyyskorvausta.
- 7+4
No onneksi saat mammalta ja papalta asunnon, kotivakuutuksen, televisioluvan, vesimaksun, jääkaapin sisällön, sanomalehden ja rakkautta. Jos he eivät anna sinulle enää viikkorahaa, niin voi voi.
- Turhan ruikuttaja
No halpaahan siellä on asua kun varmasti on huonekalut sun muut talon puolesta. Tuskin jättävät ilman edes paskapaperista tai telkun katselusta ja näyttää se tietokonekin varmaan olevan. Hyvinhän sulla asiat kun saat kuitenkin työttömyyskorvausta puoletkin. Laskeppas huvikses mitä maksaisi asuminen yksin edes sillä täydellä korvauksella. Itse kustannat silloin kaiken ja voin kertoa et loppus valitukset siihen paikkaan tuosta vaan puolet korvauksesta.
- turha vittuilla
Harva asuu vanhempiensa luona kovin pitkään jos ei ole oikeasti pakko.
- jep jpe
Ja se harmi. Ei olisi asuntopulaa, jos taloudellisesti ei olisi kannattava asua omassa asunnossa. Nyt rangaistaan, siitä, että asuu vanhempien luona. Joten on pakko hankkia oma asunto, vaikkei ole sille tarvetta..
- ertre.-
Työttömyyskorvaukseen (työttömyyskassa) ei vaikuta kenenkään muun tulot!!!
KELAn korvaukseen kylläkin. - kotilusmu
onko virhe et kirjoittaa ehkä puolenvuoden avustuksen jälkeen et: en asu vanhempien kanssa,kuten eräs kaverini teki.lopuks se kerto kelassa et vanhempi on nin huonossa kunossa et tarvii apua.ja korvaus annettiin täysimääräisenä,nyt on sillä hyvä olla
- jep jpe
Homma poste restante osoite, ilmoita Kelalle, että vanhemmat heittivät sinut ulos ja asut nyt sillan alla. Nauti koko tuesta ja jatka asumista vanhempien luona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3524491Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1462538Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822146- 1451690
- 261227
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!441222- 351178
- 791101
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!3451045Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein1431029