Ajatus/repliikkiviiva

Kirjoittaja

Kirjottelen juttuja Open Officella. Kaikki sujuu hyvin, paitsi kun aloitan repliikin seuraavalla rivillä sisennettynä ajatus/repliikkiviivalla. Tästä eteenpäin teksti etenee normaalisti, mutta kun haluan seuraavalle riville ent:llä. Sinne tuleekin uusi ajatus/repliikkiviiva ja tekstit hyppäävät keskemmälle. Sinne alkaa ikään kuin luettelo.

Miten saan tämän kuntoon?

4

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asefsadf

      Ilmaista lounasta ei ole.

    • OO ei ole syötävää

      http://www.openoffice.org/fi/vastauksia-writer.html#writer_5

      Miten estän tekstin tai luetteloiden automaattisen muotoilun?
      Kaikki automaattiset muotoilutoimenpiteet, esimerkiksi automaattiset luettelomerkit ja virkkeiden alkukirjaimien muuttaminen isoksi kirjaimeksi, saa pois käytöstä tai takaisin käyttöön valitsemalla Muotoilu -> Automaattinen muotoilu -> Kirjoitettaessa.
      Yksittäisiä muotoilusääntöjä voi ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä valintaikkunassa Työkalut -> Automaattinen korjaus -> Asetukset. Esimerkiksi numerolla alkavaa riviä ei muuteta automaattisesti numeroiduksi luetteloksi, jos valintaruudusta Käytä numerointia otetaan valintamerkki pois.

    • 1stMacFinn

      Tota, siinä OO:ssakin on automaattirivitys. Vain uusi kappale aloitetaan enterillä.

      Ja kai siinä on kappaletyylit tuota varten?

    • Libreofficeisbest

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      182
      13660
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5493
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4950
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      155
      3728
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2863
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      120
      1801
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1707
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1525
    Aihe