Poliisikoulusta etsiviksi

Aapeli

Jos poliisikoulusta työttömiksi jääneet palkattaisiin penkomaan väärin perustein nostettavia sosialitukia, kelan korvauksia ja eläkkeitä, niin saataisiin nekin rahat niitä todella tarvitseville.
Tiedän useita perheitä jotka kikkailevat avustuksilla, vaikka ovat hyvätuloisia. Eläkkeellä on täydessä työkunnossa olevaa porukkaa, jotka tekevät pimeää työtä.
Yhteiskunnassa on sellainen käsitys, että nämä rahat ei ole muilta pois vaikka asia on juuri näin. Mitä enemmän vain saadaan itselle, keinoista välittämättä.
Toki tähän sarjaan lukeutuu myös nämä viimepäivien paljastukset yritysjohtajien huippueläkkeistä.

2

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ökdkbcfönk4

      Eläkkeellä olevan ei tarvitse tehdä pimeää työtä. Siis tietysti voi tehdä, jos haluaa, mutta ei tarvitse. Kun on eläkkeensä saanut, niin sen jälkeen voi edelleen tehdä niin paljon hommia kuin sielu sietää. Ei se ole laitonta eikä eläkettä peruta henkilöltä, joka on duunissa eläkkeellä ollessaan.

      "Mitä enemmän vain saadaan itselle, keinoista välittämättä."

      Yleensä kyse on ennemminkin siitä, että käytetään hyväksi systeemiä. Siis ei huijata, mutta ei myöskään jätetä anomatta jotain tukea mihin on oikeutettu. Ei tästä kannata yksilöä syyttää vaan huonoa järjestelmää. Jos ei olisi lepsuja tukia niin ei olisi tukien väärinkäyttöäkään.

      • Aapeli

        Eläkeläisillä tarkoitinkin näitä, mitä ei saa mainita rasismin takia. Työeläkkeet on ansaittu ja hyväksyn täysin lisäansioiden hankkimisen lain puitteissa.
        Syteemin väärinkäyttöä on mielestäni,esim. yrittäjäpuolisolle jokapäiväisen talkootyön tekeminen ja samalla nostaa työttömyyskorvauksia. Asumistukien nosto yhdesä asuville ja kirjat on kuitenkin eripaikoissa, eli aivan tiedostettua petosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      142
      4664
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      103
      3921
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3559
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3320
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      53
      3188
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      32
      2620
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2559
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2246
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      20
      1898
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1755
    Aihe