Mumbai - Kerala

Ollaan lähdössä jo reilun viikon päästä Mumbaihin, tarkoitus matkata suoraan Keralaan, ja mahdollisesti Trivandrumiin. Jatkolennot vielä varaamatta Mumbaista eteenpäin. Kannattaako jättää Mumbain kentälle lentojen osto, saako edullisemmin kuin netistä eli onko usein tarjouksia samanpäivän lennoille, onko aikaavievä prosessi kentällä? Harkinnassa on paluumatka Keralasta Mumbaihin junalla, onko järkevää, vai suositteletteko mieluummin lentoja menopaluuna? Onko vinkkejä edullisista rantahotelleista Keralassa? Uima-allas tulisi olla hotellissa kuitenkin. Suositteletteko Kovalamia, Varkalaa, tai mahdollisesti jotain muuta rantakohdetta? Kaikki vinkit erittäin tervetulleita. Kiitos paljon jo etukäteen!

4

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilaa lennot

      etukäteen intialaiselta matkatoimistolta - saat edullisemmin kuin netistä varaamalla.

      Hienolta kuulostaa tuo paluumatka junalla! Ainakin tunnelmaa riittää, niin hyvässä kuin pahassakin :)

      Edullinen rantahotelli uima-altaalla ei ole aivan tyypillisin yhdistelmä Intiassa. Uima-altaita kyllä löytyy, mutta halvemmissa hotelleissa ne ovat sellaisia useamman hengen kylpyammeita.

      Kovalamia en nyt ainakaan suosittele. Tai jos viihtyy brittiläisten pakettimatkaajien kaverina, niin sitten. Varkala on kanssa aika suosittu ranta, joten itse suosittelisin 'Jotain Muuta'. Koska en aio julkisesti paljastaa omaa paratiisirantaamme, niin tyydyn vain toteamaan että etsivä löytää... Tai sitten voi suunnata Cherai Beachille!

    • Kiitos paljon viestistäsi. Mistä intialaisesta matkatoimistosta olet itse kysellyt/ostanut lentolippuja? Olen muutamia tsekannut mutten ole mitään kunnon vastauksia saanut, tarjoavat mieluusti koko matkapaketteja vaikka olen kysynyt pelkkiä Intian sisäisiä lentoja =D Onko mielestäsi parempia rantoja pohjoisempana vai etelämpänä, eli lähempänä Kochia vai Trivandrumia? Varmaankin olisi kyllä tarkoitus kolata molempia suuntia, nyt vielä mietitään kumpaan otetaan lennot...

      • Noista

        rannoista sen verran, että Kochin Cherai Beach on ihan jees-mesta. Hyviä = rauhallisia rantoja, joka meikäläisen mittapuun mukaan on yhtä kuin ei pakettimatkaajia (välillä ei tosin minkään valtakunnan matkailijoita), eikä myöskään heidän perässään roikkuvia kauppiaita, löytyy Allepien eteläpuolelta. Se tarkoittaa myös sitä, että eipähän ole juuri mitään palveluitakaan. Mutta toisaalta ainahan voi pakata mukaan kevyen kenttälounaan, tai piipahtaa jossain lähikylässä ostamassa syötävää.

        Omat lempparirannat löytyvät kyllä lähempää Kochia kuin Trivandrumia.

        Jonain talvena oltiin pienessä, hyvin idyllisessä rantahotellissa ihan Allepien etelälaidalla. Huoneita oli kaikenkaikkiaan 8 kpl, edessä pauhaava meri ja ihana hiekkaranta. Rantaa ei käyttänyt juuri kukaan, paitsi illalla saapuivat paikalliset virittelemään sinne nuotioitaan.

        Matkatoimistot ovat tosiaan aika hanakoita tyrkyttämään paketteja, mutta kun tarpeeksi päättäväisesti ilmoitat, että haluat VAIN lennot, niin kyllä sekin onnistuu.

        Meidän yleisimmin käyttämämme matkatoimistot ovat:
        Friends Travel & Consultants FTC
        Jak Travels
        Yatra


    • jepo, jep

      Onko mahdollista vuokrata skootteri Keralasta ja paljonko maksaa päivä?
      royal enfield käy myös

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      83
      1718
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1369
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      118
      1143
    4. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      82
      1051
    5. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      227
      1028
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      53
      902
    7. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      895
    8. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      880
    9. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      834
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      799
    Aihe