Kissan turkkiongelmat

Humaus

Terve kaikki! Meidän 1,5vuotiaalla Sukkulalla on nyt alkanut turkki hilseilemään. Ja karvaa lähtee aika paljon, joka päivä moneen kertaan saa harjata aina lähtee kunnon kasa. Onko muilla kokemuksia? jotuisiko talvesta/kuivasta ilmasta? viime talvena, ei tän kaltaisia ongelmia kyllä ollut.Ei selvästikkään kutise, koska ei itse edes huomaa "ongelmaa" eikä mitenkään rapsuta itseään normaalia enemmän. Turkki ei muutenkaan ole enään niin pehmeä mitä se on ollut, vaan karheampi. Ja kissan pesu on todellatodella vaikeeta, sinä on märkänä koko asunto,kissa,minä,tavarat ja varmasti myös olen raadeltu sen jälkeen. Onko mitään vinkkejä? vai kannattaisiko heti viedä lääkärille? kun tuntuisi ettei mikään vakava vaiva ole kun kissa ei itse edes koko asiaa "huomaa" On syönyt pienestä asti ihan normi kaupas ruokia, välillä lemmikkieläin liikkeiden. Ja tähän saakka turkkin on ollu kuin pehmopallo! kiitoksia jo etukäteen vastauksista. niin ja voisin vielä lisätä että kissa on todella sähköinen myös!

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuivaa kuivaa

      Hilseilyn syitä on monia; ruokvalio, kuiva huoneilma, ihosairaudet, muut sairaudet eli alikuntoisuus. Karvanlähtö on osittain myös kuivan huoneilman ja lämmön syytä, sekä osittain vuodenajasta johtuva. Ulkokissoillakin karva vaihtuu vuodenajan mukaan, eli keväällä vähennetään turkkia ja syksyllä uudistetaan karva ja lisätään alusvillaa.

      Talvella huoneilma on hyvin usein liian kuivaa, koska sähkölämmitys ei anna kosteutta. Pakkasella huoneilma kuivuu entisestään ja kun lämmitystä lisätään, on ilma vieläkin kuivempaa. Turkin sähköisyys on merkki liian kuivasta huoneilmasta.

      Ruokavaliossa pitäisi olla riittävästi omega-3 rasvahappoja. Kissanruoissa (ihmisten myös) on yleensä omegat väärinpäin, eli omega-6 on enemmän. Omega-6 liiallisuus voi aiheuttaa tulehduksia.

      Ihosairauksista mieleen tulee tietysti sieni (mikrosporum canis) ja ulkoloiset. Muista sairauksista kaikki mitkä vaikuttaa kissan yleiskuntoon alentavasti, sekä sisäloiset.

      Sisäilmaa voi kostuttaa monella tavalla; pyykkien kuivatus sisätiloissa, patterien päälle vesiastia, ilmankostutin eli laite joka toimii sähköllä. Sisäilman lämpötilan alennus auttaa myös. Sähköisyyttä turkista voi alentaa väliaikaisesti vedellä (kammataan kostealla kammalla turkkia tai suihkutetaan turkkiin vettä).

      Rasvahappojen lisääminen ruokaan auttaa, sekä ruokavalion muuttaminen parempilaatuiseen. Raa´an lihan lisääminen ruokavalioon, varsinkin kalassa on paljon omega-3 rasvahappoja. Kissa tarvitsee paljon rasvaa jotta se voi hyvin, kissa ei liho rasvasta vaan hiilihydraatista. Mutta rasvan tulee olla eläinperäistä, ei mitään kasvirasvoja.

      Loisten ja ihosairauksien tutkimiseen tarvitaan ihosta raapenäyte. Sisäloiset kannattaa hoitaa madotuksella tai muulla hoidolla (riippuen loisista). Kissa kannattaa tutkituttaa kerran vuodessa rokotuksen yhteydessä muiden sairauksien varalta (verinäyte).

    • sissis_

      Minulla toisen kissani turkki hilseilee yleensä talvisin. Luulen että se johtuu huoneilmasta ja on normaalia. Ongelma poistuu kevään koittaessa! Kissani syö normi kaupan ruokia eikä itse ainakaan ole huomaavinaankaan hilseilyä. Harjailen kissaa useasti viikossa.

    • ddff

      Lohiölyj sekä apteekista saatava biotiini forte-tabletit ovat halpa ja hyvä keino saada turkki kuntoon.
      Suositusten mukaan tietenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1945
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1852
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1789
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1458
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1390
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      504
      1060
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      970
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      914
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      875
    Aihe