Miten voi säätää Xubuntu 10.04 lucid versiossa kirkkautta tai kontrastia, silmät vuotaa vettä kun monitorin kirkkaus on liian kova, mistään ei löydy säätö namiskaa.
Jos joku tietää minkä ohjelman avulla esim saisi läppärin kirkkauden säädettyä
niin olisi ihan kiva tietää.
Versio tiedoissa = Ubuntu 10.04 (Lucid)
Jos joku tietää minkä ohjelman avulla esim saisi läppärin kirkkauden säädettyä
niin olisi ihan kiva tietää.
Versio tiedoissa = Ubuntu 10.04 (Lucid)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos on kyse läppäristä, sen kirkkauden säätö on yleensä sinisen fn-nappulan takana, eli se pohjassa ja säätö merkityillä f-näppäimillä.
Eikö onnistu kun klikkaat työpöytää hiiren oikealla,sitten työpöytäasetukset.Siitä voi säätää.Ainakin 11.10 versiossa.
Tuli siis asennettua tämä Xubuntu ennenkuin tajusin tuon kirkkaus ongelman, ei jaksaisi uudestaan formatoida WIndowsia dual bootista uudelleen asennuksen takia, muuten pelaisi hyvin mutta tuo kirkkaus.
Ei toimi siis fn nuoli alas tai ylös jossa on nuo kirkkaus napit ja missään ei löydy asetuksia säätöön.
Minttiä ja ubuntuja joskus kokeillessani homma on pelannut kyllä mutta pakkokait nyt kirkkautta tässäkin on mahdollista jollakin ilveellä pystyä säätämään.
Työpöydällä hiiren klikkauksella työpöydän asetusvalikkoon löytyy kyllä kirkkaus ja värikylläisyys mutta se vaikuttaa ainoastaan taustakuvan kirkkauteen ja väriin, kaikki muut on edelleen kirkkaita.
jos toimi siis fn nuoli vasemmalle ja oikealle
Lisää paneeliin kirkkaudenliitännäinen.xfce4-brightness-plugin
Heh, loistavaa, paneeliin löytyi tuollainen brightness plugin ja homma toimii sillä, kiitän, nyt pelaa.
Empäs tuollaisa olisi hoksannutkaan muuten.
Pakettivarastossa on kaikenlaista.Siellä on ne silmätkin jotka seuraa hiiren nuolta,kursoria.
Xfce4-eyes-plugin Siitä voi vaihtaa teemaakin,tango paras.
Täytyypäs alkaa tutustumaan pakettivaraston antiin.
Tommonen paketti on kans xfce4-goodies.