On näyttää ihmisille miten kaatua liukkaalla.
Kuka teistä tietää sen kohran missä nupataan?
Jos mä tierän et nurkat takana vaanii joku niin onhan mulla nyrkki valmiina.
Kun taas ihminen kaatuu yllättäen niin siin lentää kassit ja pipa jalat ja käret viuhtoo sinne tänne.
Aivan turhaa sontaa tommonen näyttely ,kun sulta katoaa tukipiste alta niin et kerkee asettelemaan ittiäs mihinkään turvalliseen asentoon.
Joutavaa pelleilyä ja syylistämistä kun ei osata kaatua tyylikkäästi.
Todella pahotin mieleni.
Vähänks hienoo
21
224
Vastaukset
- maarina1
Olen monesti kans miettiny, onko harjottelusta mitään hyötyä.
Kun menee jalat alta, ei ees ehi miettiä miten pitää kaatua.
Sitä mennään eikä meinat, huomaa vast maassa istuessaan
et kuis täs näin kävi...Kyllä täytyy olla salamaa nopeampi, jos kerkee miettiin kuin päin mennee..- Liukas keli
LIUKASTUMINEN JA KÄVELYTYYLI
Tässä joitakin liukkaan kelin kävelytyyliohjeita:
- Polvet hieman koukussa.
- Jalat sivusuunnassa hieman normaalia etäämpänä toisistaan, eli siis kävelyn 'raideväli' normaalia suurempi.
- Hieman etukumara asento.
- Kädet hieman sivuilla irrallaan vartalosta.
Painopiste koko ajan sivusuunnassa jalkojen välissä ja samoin ainakin toisen kantapään etupuolella.
Tietysti on hyvä jos lisäksi käyttää liukuesteitä, kävelykeppiä ja/tai kävelysauvoja, varsinkin jos on hieman ikääntyneempi.
Kaatumisen pehmeydestä on varmaan selostuksia riittävästi muillakin sivuilla.
- Ja sitten vain varovaisen rauhallisesti menoksi.
- meeriamanda
Hassuinta on se kun mukkaa niin nopsaan ylös ja pälyillen katselet näkikö kukaan, vaikka sattuisi vietävästi :)
Saleilla voidaan harjoitella erilaisia tapoja, vaan ihan varmasti se liukastuminen tapahtuu niin äkisti ettei ees ehdi tulla mieleen opit ja ojennukset.
Tays´ sin joku lääkäri on kehittänyt iäkkäille ihmisille ns. turvahousut... lonkkamurtumia ehkäistääkseen , näin niitä... paljonkos auttaa jos ne on kaapissa kun köpöttelet mm. postilaatikolle? Kalliitakin joten monelta jää ostamati.
Hyviä ketsejä Antti Litja esittää mielensä pahoittamisista ... :D- koti-kiusattu
Kunpahan sattuu enemän murtunut luu vai lommo arvokkuuressa.
- tinat
Kerran talvessa nuppi tärähtää jäähän ja olen ketarat oikosenaan pääkaupungin jäisellä kaduilla. Tavallisin paikka minulle näyttää olevan alaspäin viettävä jalkakäytävä Sokoksen ja Postin välillä. Siinä kun alkaa ihmetellä, miten nuo ihmiset eivät pysy jaloillaan, niin ajatus on jo vanhentunut ja itse oikosenaan ja nupissa nakuttavat sydämen lyönnit. Ehkä se on alkanut näkyä jo henkisessä tilassanikin. :) Tämän talven tärähdys vielä odottaa tulemistaan ...
- SAS*
Oli ihan hyviä kaatumisohjeita. Kyllä ihmisen alitajuntaan menee tällainen havaintoesitys.
Joskus liukastuminen kestää kauan, ehtii ajatella monta asiaa. Ainakin sen, että näkeekö joku.- oste roosa
no,nin kaikki ulos jäiselle pihalle harjoittelemaan, ensi kummallekin kyljelle suorin jaloin sitten eteenpäin pärställeen ja sitten suorinjaloin selälleen. Sitten kaikki nämä toinen jalka ylhäällä.
Ottakaa naapurit mukaan, hauskaa.
Niin, tilatkaa ampulanssit valmiiksi nurkan taa odottamaan asiakkaita :]
- eeti
Ei mulle oikein auennut nuo nyrkit ja kaatuminen?
Ei siinä ehdi mistään ohjekirjasta opiskella, kun menee jalat alta ja kannat kattoon, koettu on.
Ensimmäisenä vilkuilee, josko joku näki, vaikka olisi pää kainalossa.
Pahinta liukkautta suo alijäähtynyt vesisade.
Sitä olen aina ihmetellyt, kun elokuvissa jotain ammutaan, hän hyppää metrien korkeuksiin, ja tekee sen monenkin laisia temppuja.- koti-kiusattu
Kyllä näin yksinkertasta äijää pitäs olla helpo ymmärtää.
Jos mä tierän niin olenhan mä valmiina tuli sitten joku päälle tai kaarun.
Pahinta on kun jalat lähtee sivusuunnassa alta siin tyrkkää kätensä eteen ja murtaa ranteensa helposti. - eeti
koti-kiusattu kirjoitti:
Kyllä näin yksinkertasta äijää pitäs olla helpo ymmärtää.
Jos mä tierän niin olenhan mä valmiina tuli sitten joku päälle tai kaarun.
Pahinta on kun jalat lähtee sivusuunnassa alta siin tyrkkää kätensä eteen ja murtaa ranteensa helposti.No sitäpä sitä. Juuri murtui tuttavani ranne, kun kaatui liukkaalla.
EU voisi talviulkoiluun määrätä sumopainija-asun pakolliseksi,
paljon tulee liukkailla pysyviäkin vammoja.
Minulla taitaa olla järki jäässä, kun nyrkki ei vieläkään selvinnyt.
Meinaatko, että joku haluaa kaataa sinut, ja sinä annat luuvitosen? - koti-kiusattu
eeti kirjoitti:
No sitäpä sitä. Juuri murtui tuttavani ranne, kun kaatui liukkaalla.
EU voisi talviulkoiluun määrätä sumopainija-asun pakolliseksi,
paljon tulee liukkailla pysyviäkin vammoja.
Minulla taitaa olla järki jäässä, kun nyrkki ei vieläkään selvinnyt.
Meinaatko, että joku haluaa kaataa sinut, ja sinä annat luuvitosen?Otetaampa alusta,jos tierän et joku orottaa pahat mielessä kulman takana niin nyrkki on valmiina.
Jos tierän et tossa kaarun niin onhan se leuka rinnassa ja jalat kuokussa ja vartalo etukenossa.
Mitähän viel sanois et selventäis,ellet tajunnu niin tuu kahville voiraan samalla kieritellä tossa pihalla. - tinat
koti-kiusattu kirjoitti:
Otetaampa alusta,jos tierän et joku orottaa pahat mielessä kulman takana niin nyrkki on valmiina.
Jos tierän et tossa kaarun niin onhan se leuka rinnassa ja jalat kuokussa ja vartalo etukenossa.
Mitähän viel sanois et selventäis,ellet tajunnu niin tuu kahville voiraan samalla kieritellä tossa pihalla.Sulla on sana hallussas, koti-kiusattu. Oot varmaan kotona kiusaajas takia enemmänki harjotellu? :)
- eeti
koti-kiusattu kirjoitti:
Otetaampa alusta,jos tierän et joku orottaa pahat mielessä kulman takana niin nyrkki on valmiina.
Jos tierän et tossa kaarun niin onhan se leuka rinnassa ja jalat kuokussa ja vartalo etukenossa.
Mitähän viel sanois et selventäis,ellet tajunnu niin tuu kahville voiraan samalla kieritellä tossa pihalla.Kuka sinua nyt siellä pahalla odottaisi?
Minähän voisin nyt valhetella, etten vieläkään tajua, niin kilpailtaisiin spagaatin teossa.
Hyvä idea tuolla ylempänä, naapurien kanssa jäätiköllä lankeamisharjoittelua. - koti-kiusattu
eeti kirjoitti:
Kuka sinua nyt siellä pahalla odottaisi?
Minähän voisin nyt valhetella, etten vieläkään tajua, niin kilpailtaisiin spagaatin teossa.
Hyvä idea tuolla ylempänä, naapurien kanssa jäätiköllä lankeamisharjoittelua.Kun lukee noit aikakauslehtiä niin miesten tuskin tarvii harjotella kaatumista,ne on jo hyviä lankeemises.
Mä luulen et sä tajusit heti mut halusit verättää uuvattia, spaati ei taira onnistua mut kuperkeikka menee vielä
- Pirre*
Voi ihme, hyvä kun ei pahemmin käynyt..on todella vaarallista kaatuilla tässä iässä, ainakin, lonkkamurtumavaara ja pääkin ei kaipaa enää ylimääräisi tärähtämisiä..ei ainakaan miun pää :)
Se nolo on pienin paha..liukuesteet kenkiin on lämmin suositukseni :)- pystys vielä
Yhdeltä naapurilta meni soliluu poikki,liukastuessaan, toiselta murtui ranne kolmannelta kylkiluu, kaikki viikon sisällä.Talvirenkaat alle, elikkäs liukuesteet.
- demeter
Ihan suotta pahotit mielesi koti-kiusattu. Kyllä tuossa opissa perää on. Itse muistan kaatuneeni liukkaalla odottaessani toista poikaani. Silloin olin nuori ja nopee ja lisäksi harrastanut joogaa niin että rentoutumistaito pelasti isommalta haaverilta. Vanha on kuitenkin kankeempi ja ennenkaikkea hitaampi. En usko,
että onnistuisi enää...)) - koti-kiusattu
Oppi on varmaan oikeas jos on mahdollisuus korjausliikkeeseen, ei nuoret tollai makoilekkaan pihoilla.
Tänään kun olin hiekottamas yhtä pihaa jos oli juur kaaruttu,otin lapiollisen sepeliä mukaani ja läksin reippaalla kantaastunnalla taipaleelle.
Seuraavaksi tajusin tekeväni hurjan nopeeta kaksois kierettä sellases limbo asennos,kuulin vaan kun sepeli ropisi autojen pelleihin.
Vattalihakset piti mut pystyssä mut arvokkuus meni,melkein 10m pääs näin kauimmaiset sepelirakeet.- Pirre*
Mie taas toivon että siinä ilmaveiviä tehessä, tai ainakin alastulon jälkeen oisi joku ihmeinen lähellä, ehkä peräti joku komistus :))
- saimaantaka
Kaaduin joskus lenkiltä tullessa ihan kotinurkalla, kun viistoon sulaneen ja sitten jäätyneen lumipenkan päälle oli hiukan satanut uutta lunta. Sivuttain, viuh, ja kun vasen kylki tämähti jäätyneeseen lumipenkkaan niin ihan itse kuulin kuinka vasemmassa olkapäässä raksahti.
Kun olkapää oli vielä puolen vuoden päästä kipeä niin kävin lääkärissä joka ei tietenkään muuta voinut tehdä kuin pistää kortisonipiikin. Kipu kuitenkin hellitti, käden liikerata vaan ei ole kokonaan palautunut entiseksi vieläkään.
Ainoa suht pätevä ohje kaatuessa on käsittääkseni se että ehtii heti rentouttaa korppansa täysin, silleen vauriot saattaa jäädä pienemmiksi. Ihan joskus nuorena alta kakskymppisenä muistan saaneeni tuon ohjeen. Sitä vaan ei tuollaisessa nopeassa lennossa muista eikä kerkeäkään.
Teoriatietoahan tuo on, ainakaan minä en ala kelleen esimerkkiä näyttämään, voipi käydä huonosti. Yleensähän me vanhemmat ihmiset pistetään kaatuessa käsi eteen ja siinähän helposti menee ranne, ja voi mennä vielä lonkkakin.
Yritetään olla varovaisia. Ja kookoo: jos mustelmilla selviää niin silloin on ollut onneakin matkassa ;-) - akkapaha
Sanotaan,että kaatuessa ei saa ottaa käsillä vastaan, jottei käsi murru. Myöskään ei saa kolauttaa lonkkansa. Tiedän erään, joka käveli liukkaalla kädet taskussa ja kaatui. Ei murtunut lonkka eikä kädet katkennut, vaan kolautti pahasti päänsä ja kuoli. Ei tarvinnut miettiä, oliko kaatuminen noloa vai ei.
Tuosta tapahtumasta lähtien on meillä käytetty jatkuvasti liukuesteitä kengissä, eikä mietitty tyyliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1111789Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101749Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1111691Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541432Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341378Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483985Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50951Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115901Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298892Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347838