Menin juuri kihloihin, mutta nyt häät lähestyvät, enkä haluakkaan naimisiin! Olen liian nuori sitoutumaan ja muutenkin tuntuu hirveän ahdistavalta. Ja tuntuu että tunteet ovat viilentyneet. En edes ymmärä, miksi suostuin kosintaan. Tuntuisi kamalan kylmältä sanoa vain, että häitä ei tule
En haluakkaan naimisiin!
6
340
Vastaukset
- heti seis
Sano se nyt. Parempi nyt kuin kutsujen lähdettyä. Parempi nyt kuin myöhemmin avioero.
Luuletko, että on joku lämmin tapa purkaa kihlaus? - u l l i s
Hei!
istupa ihan rauhassa itseksesi miettimään, mitä sinä pelkäät ja mikä avioliitossa ahdistaa. Ota papereia ja kirjoita ajatuksesi, ne selkiävät siina samalla.
Puhu asiasta jonkun luotettavan ihmisen kanssa ensin. Sitten, jos oman pähkäilemisen ja järkevän ihmisen kanssa keskusteluasi olet vielä sitä mieltä, että avioliitto ahdistaa, puhu kumppanisi kanssa suoraan asiasta. Se on oikein teitä kumpaakin kohtaan.
Olet hankalassa tilanteessa. Älä jää siihen jumiin, puhu jonkun kanssa. etsi luotettva ihminen.
Tsemiä! - Tsemiä!
Olet hankalassa tilanteessa. Älä jää siihen jumiin, puhu jonkun kanssa. etsi luotettva ihminen.
Tsemiä! - Aikuinen35
Et ole valmis menemään naimisiin. Tunteesi kertovat tämän totuuden sinulle. Sinulla on nyt tosi vaikea tilanne, mutta mitään muuta vaihtoehtoa ei ole kun totuuden kertominen. Totuus saattaa aiheuttaa sen, että suhteenne katkeaa kokonaan.. sillä pakkien antaminen on niin iso juttu ennen häitä.
Jos et uskalla olla rehellinen, niin siitä ei seuraa mitään hyvää. Aika ikävä homma on ruveta heti häiden jälkeen hakemaan avioeroa. Ethän sinä sitä halua? Et ole maailman ainoa morsian, joka antaa rukkaset lähes alttarilla.
Tästä tilanteesta voit oppia sen, että ole aina rehellinen omille tunteillesi. Älä tee mitään sen takia, että saisit jonkun toisen hyväksyntää ja rakkautta. - neitsyt82
Tee juuri siltä mitä Sinusta tuntuu. Et kadu!
- häät joskus
No olet kihloissa ja sillä siisti. Mutta vaikka se on lupaus avioliitosta, ei se ole lupaus avioliittopäivästä. Avioliiton voit silti solmia vaikka vasta viiden vuoden päästä, jos siltä tuntuu. Nauti kihlauksesta kun siihen ryhdyit äläkä mieti vielä hääpäivää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1041740Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081730Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1051650Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541418Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii477951Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50941Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298877Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347826