Serfaus

zzzz...

Olisiko kennelläkään kertoa kokemuksia Serfausta? Olemme varanneet kesäkuulle matkan tuonne. Viime kesänä elokuussa kävimme söllissä ja ihastuimme täysin itävaltaan. Sää oli tuolloin koko viikon reilu 30 astetta. Kesäkuussa on varmasti tiedossa vaihtelevampaa ja hiukka viileempää ilmaa?

2

2971

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinna61

      Serfauksen seutu on hieno kohde kesälläkin - etenkin jos viettää päivät vaelluspoluilla. Joka päivälle löytyy uusia polkuja tallattavaksi, etenkin kun laajentaa aluetta Fiss - Ladis ;) Sieltä on helppoa myös tehdä päiväretki autoillen vaikkapa Italian puolelle Reschenseelle sekä Sveitsin puolelle Samnauniin, jonne menee huisi tie Sveitsin puolella - Itävallan puolella menee inhimillisempi ajoväylä. Maisemat ovat upeat tuolla laakson perukoilla ja kaikki 'ihanuudet' ovat verovapaita (ei se silti halpa ole, lähtöhinnat on viilattu kohdilleen ;)

      Kesäkuussa sää voi olla ihan mitä vain - viime kesänä juuri Söllin tienoon huipuilla aloitettiin loma pipo päässä ja hanskat kädessä n 3 asteessa ja loma loppui 34 asteessa Silverettan alueen jäätiköillä ;) Eli kaikkeen pitää varautua ja keli voi muuttua tunnissa helteestä sateeseen tai päinvastoin - kerrospukeutuminen ja reppu ovat oivaa matkaseuraa ;)

      Me olemme kolunneet lukuisia laaksoja ja kohteita kesän toisensa jälkeen Itävallassa sekä Sloveniassa, joka muistuttaa paljon Itävaltaa, myös hintatasoltaan. Samalla tavalla siistiä ja hoidettua ja patikkapolut merkattu hyvin - tosin sekin vahitelee alueittain. Kesäkuussa ei välttämättä kaikki alppimajat eivät ole vielä auki eikä välttämättä kaikki hissitkään toimi - mutta kaikki info löytyy erinomaisesti netistä ao paikan kotisivuilta - niiltä löytyy myös vaelluskarttaa tai linkkiä sellaiseen.

      http://www.bergfex.at/sommer/tirol/ on myös hyvä linkki. Jos pää kestää siellä on hauska 'Skyswing' - huh! Ennemmin vaikka tandemhyppy liitovarjolla... mies muuten kokeili viime kesänä Ellmaussa, jossa loistava heppu oppaana.

    • Kokemus-K

      Kesästä ei ole kokemusta mutta talvella Serfaus oli mukava paikka. Ja mitä noita karttoja katselin, vaellusreittejä riittää ja erilasia ravintoloita ja taukopaikkoja on myös laajalla alueella. Eivätkä ne maisemat varmaan kesällä sen huonompia ainakaan ole.
      Itse Serfaus on melkein pelkästään turistipaikka, Fissisitä löytyy enemmän myös alkuperäistä asutusta. Lisää viehätystä minusta tuo paikalle se että se ei ole perinteisesti laaksossa vaan ikäänkuin puolivälissä ylös mentäessä. Tästä syystä myös itse kylistä on hienot näköalat niin alaspäin kuin ylöspäinkin.
      Tie oli ainakin Insbrukista tullessa hyvä eikä ruuhkiä ole kertaakaan ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe