Serfaus

zzzz...

Olisiko kennelläkään kertoa kokemuksia Serfausta? Olemme varanneet kesäkuulle matkan tuonne. Viime kesänä elokuussa kävimme söllissä ja ihastuimme täysin itävaltaan. Sää oli tuolloin koko viikon reilu 30 astetta. Kesäkuussa on varmasti tiedossa vaihtelevampaa ja hiukka viileempää ilmaa?

2

3056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinna61

      Serfauksen seutu on hieno kohde kesälläkin - etenkin jos viettää päivät vaelluspoluilla. Joka päivälle löytyy uusia polkuja tallattavaksi, etenkin kun laajentaa aluetta Fiss - Ladis ;) Sieltä on helppoa myös tehdä päiväretki autoillen vaikkapa Italian puolelle Reschenseelle sekä Sveitsin puolelle Samnauniin, jonne menee huisi tie Sveitsin puolella - Itävallan puolella menee inhimillisempi ajoväylä. Maisemat ovat upeat tuolla laakson perukoilla ja kaikki 'ihanuudet' ovat verovapaita (ei se silti halpa ole, lähtöhinnat on viilattu kohdilleen ;)

      Kesäkuussa sää voi olla ihan mitä vain - viime kesänä juuri Söllin tienoon huipuilla aloitettiin loma pipo päässä ja hanskat kädessä n 3 asteessa ja loma loppui 34 asteessa Silverettan alueen jäätiköillä ;) Eli kaikkeen pitää varautua ja keli voi muuttua tunnissa helteestä sateeseen tai päinvastoin - kerrospukeutuminen ja reppu ovat oivaa matkaseuraa ;)

      Me olemme kolunneet lukuisia laaksoja ja kohteita kesän toisensa jälkeen Itävallassa sekä Sloveniassa, joka muistuttaa paljon Itävaltaa, myös hintatasoltaan. Samalla tavalla siistiä ja hoidettua ja patikkapolut merkattu hyvin - tosin sekin vahitelee alueittain. Kesäkuussa ei välttämättä kaikki alppimajat eivät ole vielä auki eikä välttämättä kaikki hissitkään toimi - mutta kaikki info löytyy erinomaisesti netistä ao paikan kotisivuilta - niiltä löytyy myös vaelluskarttaa tai linkkiä sellaiseen.

      http://www.bergfex.at/sommer/tirol/ on myös hyvä linkki. Jos pää kestää siellä on hauska 'Skyswing' - huh! Ennemmin vaikka tandemhyppy liitovarjolla... mies muuten kokeili viime kesänä Ellmaussa, jossa loistava heppu oppaana.

    • Kokemus-K

      Kesästä ei ole kokemusta mutta talvella Serfaus oli mukava paikka. Ja mitä noita karttoja katselin, vaellusreittejä riittää ja erilasia ravintoloita ja taukopaikkoja on myös laajalla alueella. Eivätkä ne maisemat varmaan kesällä sen huonompia ainakaan ole.
      Itse Serfaus on melkein pelkästään turistipaikka, Fissisitä löytyy enemmän myös alkuperäistä asutusta. Lisää viehätystä minusta tuo paikalle se että se ei ole perinteisesti laaksossa vaan ikäänkuin puolivälissä ylös mentäessä. Tästä syystä myös itse kylistä on hienot näköalat niin alaspäin kuin ylöspäinkin.
      Tie oli ainakin Insbrukista tullessa hyvä eikä ruuhkiä ole kertaakaan ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      116
      4989
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      217
      4721
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      125
      3225
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3183
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      105
      3095
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      99
      2395
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2358
    8. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      2285
    9. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      35
      2233
    10. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2178
    Aihe