Olen ajatellut ruveta opiskelemaan datanomiksi, ajattelin datanomi ja lukio koulutusta saman aikaisesti. menisin ohjelmointipuolelle. Minkälaista palkkaa datanomit saavat ja onko työllistyminen hyvä? Jos pääsen ohjelmoijaksi minkälaisia työtehtäviä heillä on? Käyttävätkö he ohjelmointikieliä kuten Java, C jne. vai minkälaista se on, olisin kiitollinen (asiallisista) vastauksista.
Datanomin palkka ja työllistyminen.
11
5555
Vastaukset
- datan
Jos olet oikeasti osaava, pääset hiljalleen samoille palkoille kuin korkeakoulutetut
- ...
Riippuu työnantajasta, mutta osaavana voit saada 2500 - 3000 euroon...
- Datanomiksi pyrkivä
Kiitos näistä vastauksista, nämä antoivat lisäpotkua unelmalleni.
- fasddfasfasdf
Jos olet oikeasti kiinnostunut, pätevöität itseäsi jatkuvasti ja kehität osaamistasi. Pääset ensinnäkin hyvään harjoittelupaikkaan ja siitä sitten saat ovesi jalan väliin. Mahdollisuuksia on. Totta puhuakseni, vanha datanomi kaverini, nykyisin jo lähes 40-v kaveri. Perusti aikoinaan oman eri yritysten it-infraa ylläpitävän firman. Kasvanut hyvin viimeisien vuosien aikana, todellinen menestystarina. Tämä nyt on vain yksi juttu, muuten normi-datanomihan puuhastelee juurikin it-infraa ylläpitäjänä jamppana, nykyisin tosin paljon it-puolen tradenomejakin ja ylipäätänsä hirveästi koulutettua väkeä ilman töitä. Työkokemus tärkeä juttu saada edes töitä, ohjelmointipuolesta en tiedä mitään. Palkat sielläpuolella aika pieniä peruskoodaajalla 2500€ /kk. Kannattaa koittaa edetä projektipäälliköksi tms. pois tekniseltä osa-alueelta toimenkuvaan, jossa ollaan enemmän suunnittelmassa töitä, projekteja ja pitämässä asiakkaisiin yhteyksiä yms..
- ...
Tekniselläkin puolella voi saada liksaa, jos osaa jotain hyvin spesifistä. Esim. Matlab tai SAPin kaltasilla jutuilla aivan varmasti tienaa hyvin.
- Mittisin vielä
Tuossa jo muut kertoivat vähän mahdollisuuksista, jos hyvä tuuri käy.
Olen lukion ja sen jälkeen AMK:n aikanaan käynyt ja koodaushommia tehnyt jo yli 10 vuotta. En haluaisi romuttaa unelmiasi, mutta...
Ala on vajonnut todella alas. Töitä kyllä on paljon, mutta eivät yritykset vastavalmistuneita työllistä, mielummin viedään työt halpamaihin. Tuntuu osalle isoista IT firmoista olevan oleellista vain se, että työntekijä on äärimmäisen halpa, toisarvoista puolestaan on taidot ja työn lopputulos. Epävarmuus työpaikasta, toistuvat YT:t, kiire ja tressi ovat leimallista ammatille.
En voi suositella.
Lukion ja ammattiin opiskelun yhditäminen on hyvä asia, mutta ei kannata hirveästi laskea datanomi paperien työllistävän vaikutuksen varaan. Hyvin suoritettu lukio luo hyvän perustan jatko-opinnoille ja lopulta ammattiin.- Datanomiksi pyrkivä
Itse olen miettinyt juuri samaa, jos datanomin hommat eivät kiinnosta minua, tai huomaan etten tosiaan voi saada töitä tai kohtuullista palkkaa niin voin jatkaa opintoja johonkin muuhun ammattiin. Kiitos tällaisesta vastauksesta, joka käsittelee ammatin toistakin puolta.
- papmkk
Samaa mieltä. Ei kannata olla liian optimistinen vanhojen "hyvien aikojen" perusteella.
Ei ole kuitenkaan pelkästään isojen IT firmojen "syy", että työt viedään halpamaihin.
Isot asiakkaat tätä myös vaativat samalla kun itsekin siirtävät toimintojaan pois Suomesta. Tässä pelissä ei yksittäisellä työtekijällä tai työntekijän hyvälläkin osaamisella ole paljonkaan painoarvoa. Päätökset tehdään lähinnä vain taloudellisin perustein.
Tosiasia on, kuten totesit, että IT alakin on nykyään hyvin epävarma ja sitä epävarmempi työntekijän kannalta mitä suorittavampaa työtä (kuten koodausta) teet.
En myöskään voi suositella.
- Koodari
Ei kannata mennä isoon firmaan.
- iglölköklö
Juuri näin. Toisaalta pienemmät firmat ovatkin sitten jo vähän tarkempia siinä, ketä palkkaavat. Pitää löytyä kovaa osaamista ja näyttöjä.
- flogging a dead hors
Jos itse tekee kaiken ja onnistuu eli on yrittäjä mahdollisuus vielä on olemassa. Palkkatyön kautta menestyminen on mennyttä aikaa. Toisaalta koko yrittäminen on Suomessa hyvin vaikeata.
Jos olet kunnianhimoinen ja haluat tehdä paljon töitä joku toinen ala on parempi. IT ja elektroniikkateollisuus kuolee vauhdilla Suomesta.
P-juttu mutta minkäs teet. :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 814492
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1224167Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀424116BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1693291Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome592610Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582577Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main352562- 1722532
Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?682459Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik432132