automaattinen käynnistys

onko olemassa ohjelmaa millä saa koneen käynnistettyä ja kirjauduttua tilille automaattisesti tiettyyn kellonaikaan kun kone on sammuksissa, siis ei lepo- tai horrostilassa?
1138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Biosista alarm setting lienee helpoin noobille. Siis menet biosin asetuksiin ja säädät koneen heräämään tiettyyn kellonaikaan. Käyttis pitää olla säädetty menemään tietylle käyttäjätilille ilman salasanakyselyä.

Ohjelmia tuon tekemiseen on vaikka kuinka paljon, wintoosapuolella ne mitkä on tulleet vastaan laittaa koneen horrokseen, ei sammuta. Linuxissa ihan saa sammutettua mutta tuskin sulla on linuxjakelua käytössä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pojpo kirjoitti:

onko olemassa ohjelmaa millä saa koneen käynnistettyä ja kirjauduttua tilille automaattisesti tiettyyn kellonaikaan kun kone on sammuksissa, siis ei lepo- tai horrostilassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu