Arvonnousu

*OmaKotiAsuja*

Mielestäni asuntojen hinnan nousu on ylipäätään käsittämätön ilmiö.

Asunto on useimmille kestokulutushyödyke, ei mikään sijoituskohde. Se kuluu käytössä. On käsittämätöntä, että asunnosta voi kuvitella myydessä saavansa (inflaatiokorjattunakin) suuremman hinnan kuin maksoi ostettaessa.

Pari poikkeusta on.

Tapaus 1. Ostohetkellä alue on ollut "huono", esim. työttömyyspaikkakunta. Sitten sinne on tullut suuri työnantaja ja asuntojen kysyntä on radikaalisti kasvanut. Koskee lähinnä pieniä paikkakuntia.

Tapaus 2. Omistaja tekee vanhaan asuntoon isoja remontteja, joiden ansiosta asunnon käytettävyys, energiatehokkuus, mukavuus jne. ratkaisevasti paranee. Jos pystyy tekemään paljon itse, voi tällä tavalla saada hyvänkin kokonaisvoiton.

Muta normaalisti asunnon arvonnousun odottaminen on aivan typerää. Vielä typerämpää on laskea sen varaan mitään velanhoitoa.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wurstipaketti

      On sellaisia paikkakuntia ja alueita, joille aina on halukkaita tulijoita. Sitä mukaa kuin näiden potentiaalisten tulijoiden varallisuus ja tulot kasvavat, he ovat valmiita maksamaan enemmän päästäkseen haluamalleen seudulle. Tarjonta ei pysty vastaamaan lisääntyvään kysyntään, koska hyvät alueet on rakennettu täyteen jo kauan sitten, ja tasapaino saavutetaan vain hintojen nousun kautta.

      Eli kun maalaiset rikastuvat, Helsingissä asuntojen hinta nousee.

    • armoton fakta

      "Muta normaalisti asunnon arvonnousun odottaminen on aivan typerää."

      Eihän tuota edes tarvitse odottaa koska se on realiteetti, jota ilmeisesti sinä et vielä suostu syystä tai hyväksymään.

      Enemminkin kannattaisi siirtää keskustelua sinne suuntaan että onko tämä järkevää, mutta nykyinen politiikka asumisen tukemista ajaa tähän realitettiin. Vuokra-asumisen tukeminen on suurin syy korkeisiin ja ikuisesti nouseviin vuokriin. Ja korkeat ja ikuisesti nousevat vuokrat ajavat ihmiset omiin asuntoihin, joka taas johtaa nouseviin hintoihin. ikiliikkuja oravanpyörä on valmis. Lamat ja taantumat hetkellisesti tasoittavat hintoja, mutta ne taas nostavat vuokra-asumisen hinnan välittömään entistä kovempaan raketoimiseen.

      99% tämän palstan "lurkeista" ei tajua tätä ketjutapahtumaa.

      Ensimmäinen askel tämän koko oravanpyörän purkamiseen olisi pakkosijoittaa tuilla eläjät autioituvalle maaseudulle tukien lakkauttamisen uhalla. Tätä kautta vuokrat rommaisivat ja sitä kautta myös hinnat lähtisivät laskuun.

      Mutta näyttää siltä että poliittista tahtoa tähän suuntaan tässä maassa ei ole. Joten meno tulee jatkumaan entisellään.

    • Justiinsa joo...

      No lähdetään nyt siitä liikkeelle, että asuntojen hintoja ei määrätä eduskunnassa tai missään muussakaan elimessä, vaan ne seuraavat kysynnän ja tarjonnan lakia. Näin ollen asunnot ovat aina "oikean hintaisia".

      Mitä mainitsemiisi poikkeuksiin tulee, niin tuo tapaus 1. koskee esim. koko pk-seutua. Eli täällä on työpaikkoja, joten luonnollisesti muuttoliike tänne on myös suurta - ja asunnoista pulaa.

      Lisäksi unohdat, että asunnot eivät ole matkailuautoja, eli se tärkein hinnan muodostaja - sijainti - pääsi kokonaan unohtumaan. Toisin sanoen jos asunto on hyvällä paikkaa, niin se on myös kallis, vaikka kunto olisikin vain välttävä.

      Enkä minä näe mitään typerää siinä, että odottaa asunnon arvonnousua. Jos on kyse esim. sijoitusasunnosta, jota on myymässä, niin toki siitä haluaa mahdollisimman hyvän hinnan. Tai jos on myymässä isoa (kallista) asuntoa ja ostamassa pienempää (halvempaa) tilalle, niin silloinkaan ei asuntojen korkeista hinnoista ole muuta kuin iloa. Ja siihen en usko laisinkaan, että kukaan laskisi velanhoitoa asuntojen hintojen hintakehityksen varaan. Itse asiassa pankit eivät edes myönnä lainaa tuolla perusteella.

    • näin se vaan on

      No kyllä sinä sen vielä joskus käsität, kunhan mietit pitkään ja hartaasti. Hinojen ikuinen nousu on itseasiassa talouden toimivuuden edellytys. Asiat kannattaa tehdä ja hankkia tänään, koska huomenna ne ovat kalliimpia.

      Käytetyn arvo määräytyy pikälti uuden vastaavan hinnan mukaan. Asuntojen vaatimustaso nousee kaiken aikaa, niitä tehdään paremmista materiaaleista ja ne ovat energiataloudellisempia, parempi uusi maksaa jo tästä syystä enemmän ja kyllähän kaikki muukin tuppaa kallisutmaan aina raaka-aineista työvoimaan, joten tottakai myös rakentaminen kallistuu.

      Onhan se hullua että käytetyn asunnon arvo nousee uusien perässä, mutta niin se vain on, tajusit sitä tai et.

      Ja jos totta puhutaan, niin ei vanhasta asunnosta nyt kovin paljon saa enempää jos huomioidaan inflaatio hinnan nousuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6134
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3065
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      2873
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      336
      1081
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1049
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe