Oli Kilpeläisellä kiire hirvimetsälle kun ei välittänyt Jarkin itsemurha aikeista. Vastuunpakoilua ja empatian puutetta.
Missä oli lähimmäisen rakkaus. Sietäisi hävetä.
Kilpeläisen kiireet
22
380
Vastaukset
- Näin ajattelen
Ei millään pahalla Jarkkia kohtaan, mutta jos oli 7 kuukauden vuokrat maksamatta, niin ei kait se sentään Kilpeläisen syy ollut kuten ei muidenkaan sosiaalitoimiston väen. Jokaisenhan kuuluu itse omat vuokransa hoitaa ja tarvittaessa saa toimeentulotukea niiden maksamiseen, jos siihen edellytykset on olemassa.
- Niin minäkin.
Samalla kannalla. Ei kai se kenenkään ulkopuolisen syy ole, jos joku päästää asiansa rempalleen.
Näyttää paikallislehtikin jo poistaneen kohujutunsa nettilehdestään. Paperillahan se tietysti säilyy jatkossakin. - oku133
Niin minäkin. kirjoitti:
Samalla kannalla. Ei kai se kenenkään ulkopuolisen syy ole, jos joku päästää asiansa rempalleen.
Näyttää paikallislehtikin jo poistaneen kohujutunsa nettilehdestään. Paperillahan se tietysti säilyy jatkossakin.Kyllä näitä sossun elätettäviä on hengissä vielä paljon..Sossu maksaa asunnon, ruokalaput,yms. Sitten kehutaan akuliinan aukeella, ettei voi työtä tehä.., kun sossu maksaa mun menot..
- Lyylin tyylit
Niin minäkin. kirjoitti:
Samalla kannalla. Ei kai se kenenkään ulkopuolisen syy ole, jos joku päästää asiansa rempalleen.
Näyttää paikallislehtikin jo poistaneen kohujutunsa nettilehdestään. Paperillahan se tietysti säilyy jatkossakin.Eihän tämä juttu ole minnekään kadonnut
http://www.jamsanseutu.fi/El%C3%A4m%C3%A4nmenoa/1194715462688/artikkeli/miksi jarkki tappoi itsensa .html - ukko mökistä
Mahdoitko lukea edes koko juttua?
Se nyt vaan on niin, ettei kaikki meistä kykene hoitamaan noita asioita niin kuin sinä tai yhteiskunta haluaisi. Siksi on olemassa sosiaaliviranomaiset joiden tehtävä on, tai pitäisi olla sellaisten henkilöiden tukeminen jotka eivät omillaan pärjää syystä tai toisesta. Tässäkin tapauksessa ei ilmeisesti ongelmia juurikaan ollut ennen kuntaliitosta jolloin henkilö hänen asioiden hoidossa ilmeisesti vaihtui. Koskella hänet tiedettiin ja tunnettiin ja oli huomattu minkälaista apua tämä henkilö tarvitsee ja sellaista apua hän kaiketi sai. Kun sosiaalitoimi siirtyi jämsään alkoi hänen ongelmat. joko virkailijat eivät osanneet tai sitten viitsineet paneutua tämän henkilön ongelmiin riittävän syvällisesti, mutta kun ihminen on ajettu noinkin ahtaalle ja apua ei saa mistään on tilanne valmia ajautumaan epätoivoisiin tekoihin. Nyt ei tapahtunut sivullisille vahinkoa, sillä kärsijöitä ovat omaiset ja kaverit. Sosiaalitoimi säästää taas. Jos ja kun ihminen on ahdistunut ja epätoivoinen jää helposti asiat hoitamatta ja sinun kaltaiset kirjoittajat vain lisäävät sitä tuskaa ja pahaa oloa. Asiasta mitää tietämättä ja henkilöitä tuntematta pystyn ottamaan kantaa vain lehdestä lukemani perusteella, mutta tietynlaiset kommentit pistävät avautumaan.
"Jarkin" omaisille osanottoni. - Suksi kuuseen
Yhteiskunnan tehtävä on huolehtia niistä, jotka eivät syystä tai toisesta jaksa tai pysty huolehtimaan itsestään. Sivistysmaissa on tällainen tapa. Ilmeisesti se ei koske Jämsää.
- akka majasta
ukko mökistä: hyvin kirjoitit, juuri näin.
- Hölönpölöä taas.
Eikös lehdessä kerrottu, että äiti hoiti ja rahoitti poikansa asioita kuolemaansa saakka. Kun hän kuoli asiat jäivät hoitamatta. Turha tästä ketään ulkopuolisia on syyllistää.
- ihte oot höpö
Ei sanottu. Lue uudestaan.
- Löpötyshöpötys
No joku asioista perillä oleva on kuitenkin noin sanonut. Tuskinpa kukaan tuommoista lähtee tuulesta tempomaan.
- joku puhui
Lehdessä luki että äidiltään oli vuokrarahat saanut kun kuntaliitoksen myötä sos.työntekijä vaihtui sellaiseen joka ei auttanut asumistuen haussa. Ennen oli henkilö tukea saanut mutta nyt jäi hakemus tekemättä. Oliko mennyt sukset niin ristiin vai mistä johtui, sitä emme tiedä. Olen sitä mieltä että sosiaalityöntekijän tehtäviin kuuluu hoitaa ihmisen tukiasiat kuntoon ja auttaa tarvittaessa hakemusten täytössä. Jos ei asiakkaan kanssa tule toimeen niin sitten olisi vaihdettava työntekijää, ei tällä tavalla jättää asiakasta ilman apua! Asumistukihan hänelle olisi kuulunut ainakin. Sen verran tästä henkilöstä tiesin että oli välillä esim. työharjoittelussa eli yritystä kuitenkin oli. Ei ollut juoppo mutta erilainen jollain tavoin, se ehkä esti sellaisen oikean työllistymisen. Sitäpaitsi ei ihmisiä voi mitata työn perusteella, kaikista ei vaan ole kovaan työelämään. On ihmisen mitta jotain muuta kun cv pelkästään!
- Konkretiaa peliin
Mitä hyötyä tämmöistä asiaa on ulkopuolisten ihmisten vatvoa? Eiköhän tässä ole kysymys enemmänkin tirkistelynhalusta kuin auttamistarpeesta. Kuollutta ei voi auttaa. Jos auttamishalua löytyy, niin samanlaisia hengissä olevia reppanoita on varmasti tälläkin paikkakunnalla vaikka kuinka paljon. Ei muuta kuin heille apua tarjoamaan. Siitä on jotain konkreettista hyötyä
- Hullujen huone
Tästä on se hyöty, että jospa saataisiin vihdoinkin joku roti Jämsän sosiaalitoimeen. Saisi ruveta virkavalta tutkimaan senkin touhuja.
- Konkretiaa peliin
Hullujen huone kirjoitti:
Tästä on se hyöty, että jospa saataisiin vihdoinkin joku roti Jämsän sosiaalitoimeen. Saisi ruveta virkavalta tutkimaan senkin touhuja.
Semmoinen roti varmaan saadaan Jämsän niin kuin kaikkien muidenkin kuntien sosiaalitoimeen, että rahan saanti sossun luukulta kiristyy, kun veronmaksajien määrä suurten ikäluokkien eläköityessä vähenee. Ja se on ihan oikein.
Kun tälläkin seudulla tuntuu tuo lähimmäisrakkaus nyt niin kovasti kukoistavan, niin ottakaahan nyt jokainen joku reppana huoleksenne. Käykää katsomassa usein että arki hyvin pyörii ja kaljaa riittää. Sillä tavalla ne asiat kuntoon saadaan. - häpeäisit
Konkretiaa peliin kirjoitti:
Semmoinen roti varmaan saadaan Jämsän niin kuin kaikkien muidenkin kuntien sosiaalitoimeen, että rahan saanti sossun luukulta kiristyy, kun veronmaksajien määrä suurten ikäluokkien eläköityessä vähenee. Ja se on ihan oikein.
Kun tälläkin seudulla tuntuu tuo lähimmäisrakkaus nyt niin kovasti kukoistavan, niin ottakaahan nyt jokainen joku reppana huoleksenne. Käykää katsomassa usein että arki hyvin pyörii ja kaljaa riittää. Sillä tavalla ne asiat kuntoon saadaan."Semmoinen roti varmaan saadaan Jämsän niin kuin kaikkien muidenkin kuntien sosiaalitoimeen, että rahan saanti sossun luukulta kiristyy, kun veronmaksajien määrä suurten ikäluokkien eläköityessä vähenee. Ja se on ihan oikein."
Onko se nyt niin vaikeata tajuta, että toimeentulotuki on lakisääteinen etuus, jota jotkut joutuvat hakemaan, koska eduskunta ei katso tarpeelliseksi nostaa perustoimeentuloa (työttömyyspäiväraha, minimi äitiyspäiväraha yms.) tarpeeksi suureksi jotta ihminen pystyisi elämään saamallaan tulolla ilman nöyryyttävää käyntiä sosiaalitoimistossa. Ei Jämsän sosiaalitoimi voi kieltäytyä maksamasta ihmiselle kuuluvaa etuutta vaikka haluaisikin.
Hävettää asua tällaisessa kaupungissa jossa ihminen joutuu hakemaan oikeusteitse itselleen kuuluvia etuuksia, vuonna 2010 Hämeenlinnan hallinto-oikeus määräsi Jämsän sosiaalitoimen maksamaan muistaakseni 4 kertaa ihmiselle kuuluvan toimeentulotuen, kun ei sitä suosiolla Jämsän sosiaalitoimi muuten maksanut.
- Omin käsin onneen
"Ei Jämsän sosiaalitoimi voi kieltäytyä maksamasta ihmiselle kuuluvaa etuutta vaikka haluaisikin."
Kyllä se voi sitten kun ei ole rahaa mistä maksaa. Ja se aika on tulossa. - :((((
Tuskin olisi ilman apua jäänyt jos olisi ollut maahanmuuttaja,kukaan ei puutu omaa kansaa koskevaan eriarvoisuuteen.
Milloinkahan ihmiset kyllästyy siihen että,maailman toiselta puolelta tullaan tänne ja päästään asunto/mielenterveysjonojen ohi.
Osan ottoni läheisille. - Tuskinpatuskin
Tuskin olisi tämäkään ilman apua jäänyt, jos olisi sanonut sille sossun tädille, että jelppaatko vähän minua niiden hakemusten teossa, kun en itse oikein osaa.
- efaw
Taisit olla paikalla?
- et niin
Jos uusi työntekijä olisi oikeasti halunnut perehtyä uusiin asiakkaisiinsa hän ehkä olisi saanut kuulla että tämä henkilö tarvitsee apua hakemusten täytössä. Jos kuuli mutta ei kuullut, niin tässä tulos :(
- Tuskinpatuskin
No enpä todellakaan. En tuntenut koko heppua. Silti en usko, että kukaan asiallisesti asiansa esittävä jäisi ilman apua, jos sitä todella tarvitsee. Näin jälkikäteen täällä on mukava tirkistellä ja tuomita sosiaalipuolen ihmisiä. Heillehän sopii aina paiskoa paskaa tuulettimeen, eiks niin?
- Nyyhkypetteri
On se vaan niin väärin, että näin paljon nykyisiä parempia sosiaalityöntekijöitä näyttää piileskelevän täällä luukun väärällä puolella. Kyllä tuommoiset lämminsydämiset reservit pitäisi ilman muuta saada käyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1201924Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1251818Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101778Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561454Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341386Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4961038Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50969Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237915Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115912Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347874