Stereovahvistinten potikkavaivat

Yamaha

Olen nyt omistanut kaksi Yamahan viritinvahvistinta, ja molempiin on tullut muutaman vuoden käytön jälkeen sama vika: virtojen päällelaittamisen jälkeen ääntä ensin ikään kuin "tihkuu" vaivalloisesti kaiuttimmista huomattavasti pienemmällä volyymillä kuin säädetty äänenvoimakkuus edellyttäisi. Tästä pääsee eroon kun volyymisäädintä kääntää hetkellisesti vähän kovemmalle, jolloin tapahtuu ikään kuin "ketsuppipullon aukipurskahdus", minkä jälkeen jonkin tietyn kynnyksen yli käytyä ääni kulkee taas normaalilla volyymilla pienemmilläkin tasoilla.

Ensimmäinen malli oli R-3, ja siinä tuo vika koski molempia kanavia. Nykyisessä RX-396RDS:ssä vika on vain toisessa kanavassa.

Jostain muistan lukeneeni, että vika johtuisi potikoista. Mikä kuulostaakin loogiselta, sillä sehän se mekaanisesti kuluva osa tuossa on ja sitä pyörittelemällä tilanne paranee.

Kysymys kuuluu, että pystyykö tuolle ärsyttävälle pikkuvialle tekemään itse mitään, jos ei ole taidoiltaan kummoinen harrastelija? Onko vaiva yleinen muissakin merkeissä? Nyt nimittäin tuntuu, että Yamahaa en seuraavaksi enää osta.

3

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bhubhunjnj

      Potikkahan se aiheuttaa tuollaista harmia. Korjauksena voi suihkuttaa potikan sisälle jotain voitelevaa kontaktisprayta. Vaikkapa PRF 7-78, se ruskea pullo. Suihkuttelun jälkeen kannattaa pyöritellä potikan nupista laidasta laitaan muutaman kerran.

      • No Contact

        Voi se olla juotosvikakin tai vaikkapa "poikimassa" (= vikaantumassa) oleva elko. Kun potentiometriä kääntää, suurempi ohjausjännite korjaa vian hetkeksi.

        Toki kannattaa ensiksi kokeilla potentiometrin puhdistamista hieman rasvaisella "kontact Spraylla". Mutta kuten sanoin, vika saattaa olla muuallakin.


    • Yamaha

      Kiitos ystävällisistä vastauksista viisaammille.

      Tuota sprayta täytyykin kokeilla, josko sillä ongelmaan korjausta. Ihan kurantti vahvistin muuten kuitenkin vielä nykyisessä käyttötarkoituksessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1740
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1730
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1650
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1418
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1376
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      477
      951
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      941
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      898
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      877
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      826
    Aihe