Ei koulutusta/työhistoriaa.

Maroolofi

Kuinka tulee toimeen sellainen henkilö, jolla ei ole ollenkaan työhistoriaa eikä ammatillista koulutusta? Itse olen semmoisessa tilanteessa, mutta mua yritetään pistää kaiken maailman kursseille. Olen kuitenkin miettinyt, että jos kieltäytyisin kaikesta, niin kuis sitten eletään?

Kertokaahan jos on kokemuksia.

15

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..................

      Huonostihan siinä käy. Asumistuki ja toimeentulotuki taitaa olla ne ainoat tulonlähteet, siis asumistuki mikäli asut omillasi vaikka vuokralla.

      Tuolla koulutuksen puutteella ei ole sinällään niin suurta vaikutusta mutta työkokemuksen puute on se pahin. Itselläkin puuttuu koulutus ja ikää 27 mutta työhistoriaa onkin sitten 6 vuotta takana. Hyvinhän tässä on eletty, työttömyysjaksot on aina saanut olla ansiosidonnaisella ja kohta on kämppäkin maksettu.

      Toisaalta olen miettinyt aikuisiällä opiskelua. Mutta siis,kaikki työkkärin kurssit on ajanhukkaa eli ei kannata. Tarvitset työpaikan ja työhaluja joten parhaiten tulet pärjäämään kun onnistuisit saamaan työpaikan ja liittyisit heti ammattiliiton jäseneksi. 34viikkoa töissä antaa sinulle jo ansiosidonnaisen päivärahan ja sinun ei tarvitse osallistua mihinkään yhteishakuihin eikä kurssejakaan tyrkytetä samalla innolla kuin ilman työhistoriaa olevalle.

      • 2+14

        Älä väitä, että kaikki työkkärin kurssit on ajanhukkaa. Meikä opiskeli työkkärin kurssin kautta itselleen rekkakortin ja töissä oltu nyt jo 4 vuotta!!! Oma-aloitteisuus on tärkeää, ettei joudu niille pilipali-kursseille (näin teet cv:n, näin haet työpaikkaa, oma elämä hallintaan yms.). Eli rohkeasti katsomaan mol.fi:n sivuilta niitä kurssitarjottimia. Siellä on kursseja laidasta laitaan, johon voi hakea ihan vapaasti. Ja helpommalla pääsee työkkärissäkin, jos itse teoillaan näyttää, että edes yrittää työllistyä. Harvassa ovat ne työttömät, joita tullaan kotoa töihin hakemaan, että kyllä sitä pitää itse yrittää, jos meinaa pärjätä.
        Jos kieltäytyy kaikista kursseista, niin toimeentulotukea voidaan tiputtaa jopa 40%, että siinä ei paljon näkkileipää ja puuroa enempää sitten hengenpitimiksi nautita!!


    • Maroolofi

      Olen 28-29 vuotias ja mulla on vuokrakämppä.

    • kadut vielä

      miksi et opiskele itsellesi ammattia ja mene töihin,nuori ihminen.

    • Maroolofi

      Mua kiinostaa monikin asia ja ala, mutta ei niin paljon että alkaisin oikeasti opiskelemaan. Olen opiskellut ammattiopistossa 4 vuotta, mutta en suorittanut kaikkia tarvittavia kursseja sa opiskeluoikeus loppui, sain erotodistuksen. Kaikki muu on mennyt enempi tai vähempi huonosti. Peruskoulu on ainut instituutio jonka olen suorittanut loppuun asti.

      • kelvoton yksilö

        Itselläni on peruskoulu, lukio ja alin korkeakoulututkinto yliopistossa. En ole ollut päiväkään töissä ja olen yli 30-vuotias.

        Työhakemuksia olen lähettänyt satoja, mutta en kelpaa edes vahtimestariksi puhumattakaan omasta alasta. Eivät ottaneet edes kuljettajan kursseille.

        Enää en jaksa edes yrittää, vois vaikka hirttäytyä..


      • Toinen kelvoton
        kelvoton yksilö kirjoitti:

        Itselläni on peruskoulu, lukio ja alin korkeakoulututkinto yliopistossa. En ole ollut päiväkään töissä ja olen yli 30-vuotias.

        Työhakemuksia olen lähettänyt satoja, mutta en kelpaa edes vahtimestariksi puhumattakaan omasta alasta. Eivät ottaneet edes kuljettajan kursseille.

        Enää en jaksa edes yrittää, vois vaikka hirttäytyä..

        Aivan kuin minä. Tismalleen sama tilanne. Ja sitten joka paikassa on näitä ihmisiä, jotka tietävät faktana että työtä olisi kyllä ja palkkaa tulisi vaikka kuinka monta tuhatta kun vaan vaivautuisi menemään. Haet johonkin bussikuskikoulutukseen, niin ihmettelevät miksi et mene meklariksi pankkiiriliikkeeseen... Suoraan sanoen v*tuttaa.


    • Maroolofi

      Noo, ei nyt sentään kannata hirttäytyä. Kyllä tää elämä voi olla ihan nastaa, jos vaan asennoituu oikein. Ja rahaa ei oikeastaan edes tarvitse, jos ei dokaa tai polta.

      • 19

        Maroolofi. Ei nin rahaa tarvii mihinkään, kun ei juo eikä polta. Asunto on kyllä ihan
        kiva olemassa, oon pari kertaa yrittäny olla ilman, mutta siihen hommaan kyllä pitäs
        saaha joku elämäntaitoja (nin just semmoseen tilanteeseen)kartuttava kurssi...kun ei
        se vaan taho onnistua. Lääkkeisiin menis kyllä aika paljon, ei riitä kaikkiin, varsinkin kun
        eivät ole reseptilääkkeitä. No jättää osan syömättä.
        Mutta syömättä oleminen se vasta kliffaa on! Olen kuullut, että kun on about viikon syömättä,
        tulee sellainen euforinen olo! Veikkaan muuten että tänä vuonna saadaan ensimmäisiä työ-
        ikäisiä nälkään kuolleita Suomessa (asunnottomia, hulluja, vanhuksia ja päihdeongelmaisten
        kuolemia ei lasketa, kuolevat nykyäänkin ehkä osa aliravitsemukseen, poliisien, vartijoitten, sh. ymsmyms
        pahoinpitelemänä, ketä perkelettä sellaisten kuolemat jaksaa kiinnostaa?)
        Ei sen puoleen ketään kiinnosta ne työikäistenkään kuolemat , jos eivät ole töissä, mutta minusta
        olisi ihan mielenkiintoinen vedonlyönnin kohde tämmönen.


    • masentaa ai että

      uikuttaminenhan se auttaa.opintoihin tullaan hakemaan kodin ovelta ja työpaikkoja tarjotaan näkemättä vaivaa sen eteen.

      • apuasaajoshaluaa

        Hoida lukihäiriö kuntoon. Miten olet töihin voinut päästä ilman että osaat lukea?


    • ...............

      Oletko kokeillut työllistyä vuokrafirman kautta? Työ on keikkatyö luonteista ja palkkahan siellä on huono. Ja muutkin edut huonot mutta jostainhan se on alotettava. Seuraava työpaikka onkin jo huomattavasti helpompi saada kun työhistoriaan on laittaa jo jotain ja palkkakin voi olla jo parempi. Lumipallo efekti toisinsanoen. Omasta elämästä sen verran et aloitin työ"urani" rakennusapumiehenä ja lehtienjakajana. Nyttemmin tehasduunari ja tulot päälle 40t/v. Ilman mitään koulutusta tai ammattitutkintoja. Nyttemmin lomautettuna. Onhan se duuni ihan kuraa vieläkin mutta elämäntaso on ihan kohdallaan.

      Eli toisisanoen aina kannattaa yrittää ja pyrkii elämässä eteenpäin. En minäkään tahtoisi olla tehasduunari lopunelämää.

    • jnxdjsbhkjdhak

      määki tahron tehasruunariks.

    • tiuiu

      Menet koulun penkille ja sitä kautta töihin. Vaikkei kyseinen ala kiinnostaisikaan. Saat ainakin koulutuksen ja työtä ja edelleen rahaa jotta voit miettiä sitä ”unelmien työpaikkaa”. Ja tämä sen vuoksi ettei yhteiskunnan tarvitse sinulle unelma-ammatin haaveilusta maksaa vuosikausia.
      Mikä siinä ammattikouluun menemisessä voi niin vaikeaa olla? Ammatti on taattu ja itsekunnioitus paranee?

      • höppis pöppis

        Ennemmin eläkkeelle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1753
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1150
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      440
      1117
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      804
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      47
      741
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe