Olen hakemassa ensihoidon koulutusohjelmaan keväällä 2013 lukiosta. Harrastan liikuntaa ja tokari nyt kasin-ysin tasoa, pitkä matikka jne. Kyamk olisi liikenneyhteyksien vuoksi hyvä vaihtoehto, mutta haluaisin tietää koulutuksen tasosta. Voiko joku Kotkasta valmistunut kertoa, millaista opetuksen taso oli, millainen oli pääsykoe ja onko ala vastannut odotuksia? Metropoliaan en halua hakea, koska haluan varmistaa opiskelupaikan ja pääkaupunkiseutu on kallis opiskelijalle.
Ensihoidon taso Kyamkissa
5
657
Vastaukset
- Johnnyvaan
Vaihda pitkä matikka lyhyeen... jos sinä hoitoalalle haluat, kuten ensihoitoa opiskelemaan, ei lähtöpisteisiin ole vaikutusta sillä onko matematiikan oppimääräsi pitkä vai lyhyt, sama kielissä...
Itse olen monta vuotta haaveillut alasta ja nyt varmaankin joudun käymään kirjoittelemassa pitkiä aineita uudelleen lyhyinä, jotta edes pääsykokeisiin pääsisin... Kyllä meinaan kaduttaa ja harmittaa, kun piti mennä pitkinä "varalta kirjoittamaan." Ei ollut meinaan meillä kummoista opinto-ohjausta.
Pelkästään ensihoidon koulutusohjelman pääsykokeisiin pääsy on kohtuu hankalaa kun hakijoita on paljon suhteessa aloituspaikkoihin...
ps: Kyamkissa opetus on hyvää, mitä olen lukenut ja kuullut. Mainitsitkin, että ensisijaisen opiskelupaikan valitseminen on varsinkin kyseisen hakukohteen tapauksessa tärkeää, joten mieti tarkkaan minne ensisijaisesti haet opiskelemaan ensihoitoa.
Toivon sinulle menestystä opiskelupaikan tavoittelussa.
T: Pitkät oppimäärät suorittanut ja eh-amk opiskelupaikkasta pitkään haaveillut. - laurealainen
Varmaan on ihan hyvä taso Kyamkissakin, koska ensihoitoon on paljon hakijoita ja karsintaa tehdään.
Silti en malta olla sanomatta, että opiskelu Metropoliassa ei tule kalliiksi, koska niillä on edullisia opiskelija-asuntoja, lähes ilmainen joukkoliikenne ja Metropoliassa on ekstratuki ruokailuunkin, joten ruokakaan niille ei maksa paljon mitään. Meillä Laureassa lounas on paljon kalliimpi kuin Metropoliassa.
Monet metropolialaisetkin kuitenkin käyvät töissä opintojen lisäksi, koska työpaikkoja saa helposti ja työkokemuksesta on hyötyä työllistymisessä valmistumisen jälkeen. Ja kun rahan tuloon tottuu, niin elintaso nousee eikä enää halua köyhempää elämää, ja sitten voi sanoa vähän hienostellen että ei pärjää muuten. Mutta oikesti siis pärjäisi, ja moni jopa menettää opintotuet palkkojen takia, eli työtä tekemällä ei välttämättä loppujen lopuksi edes saa paljoa enempää rahaa, vaan nimenomaan vaan työkokemusta ja mainetta työelämässä. - Niksuvaan
Itse olen KyAmkin ensihoitoon hakenut ja myöhemmin myös Metropoliaan. Kotkan kokeet erosivat kuntotestin olemassaololla, joka oli hyväkuntoisellekkin todella haastava, vaikka muuta olin kuullut. Sisälsi minuutin vatsalihaksia, punnertamista, selkälihaksia ja kyykkyjä. Näiden sarjojen välissä oli minuutin tauko ja liikkeet käytiin läpi kaksi kertaa. Ennen kaikkea siis enemmänkin kardiota, kuin voimaa testaava.
Kirjallisissa oli Kyamkissa matematiikan päässälaskuja ja erosi myös metropoliasta siten ettei etiikkaa tarvinnut lukea ja IFA:sta oli eri alue.
Ehdottomasti kannattaa kirjoittaa matikka ym. lyhyenä. Ainakin niin kauan kun lähtöpisteet riippuu vain tuloksesta. - KYAMK11
Ensihoidon opetuksen taso erittäin korkealla. Opettajat vaativat itseltään paljon, samoin opiskelijoilta. Opetuksessa katsotaan selkeästi tulevaisuuteen toimintatapojen suhteen ja viimeisimpiin tutkimuksiin ensihoidon kouluttajat ovat perehtyneet. Työelämän edustajat vahvasti mukana opetuksessa. Ensihoidon opetustilat huippuluokkaa. Käytössä mm. pienkerrostalo sekä ambulanssi. Ps. 2 1/2 vuotta tulee kuitenkin opiskella yleisiä sairaanhoitajaopintoja ennen ensihoidonopintoja, jotka kestävät noin 1 1/2 vuotta.
- YAMK2017
Lähihoitaja, Sairaanhoitaja, Ensihoitaja. Siinä paras opintopolku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621198- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 51628
- 93610
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56564