eläkevakuutus

Moi...
tietääkö kukaan voiko ulosottomies tyhjentää vapaaehtoisen eläkevakuutuksen
säästöt??
114872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

En tiedä, voiko eläkevakuutuksissa olla sellaisia sopimuksia, että ne voidaan tyhjentää, mutta jos sopimuksen mukaan rahat saa pois vasta eläkkeellä tai puolison kuoltua tai muiden vastaavien syiden perusteella, niin silloin ne todellakin saa pois vain silloin.

Äänestä

Jos raha on nostettavissa, eli työttömyyden, puolison kuoleman taisairauden perusteella, niin silloin uo voi ulosmitata rahat. Muuten ei.

Äänestä

Ulosottokaaren 4 luvun 70 §:n mukaan vapaaehtoisen eläkevakuutuksen takaisinostoarvo on ulosmitattavissa.

Äänestä
  • Mitähän tuokin käytännössä tarkoittaa?

    Minulla oli 2011 5000 euroa maksettuja eläkevakuutuksia ja meni toiminimi ulosottoon ja tuli satojen tuhansien velat ulosottoon.

    Eipä ole vielä ainakaan eläkevakuutusta ulosmitattu.

    Uskallanko alkaa säästämään eläkevakuutukseen sillä se oli nyt ainut vaihtoehto jos sitä ei ulosmitata?

    Äänestä

  • jebulis1 kirjoitti:

    Mitähän tuokin käytännössä tarkoittaa?

    Minulla oli 2011 5000 euroa maksettuja eläkevakuutuksia ja meni toiminimi ulosottoon ja tuli satojen tuhansien velat ulosottoon.

    Eipä ole vielä ainakaan eläkevakuutusta ulosmitattu.

    Uskallanko alkaa säästämään eläkevakuutukseen sillä se oli nyt ainut vaihtoehto jos sitä ei ulosmitata?

    Takaisinostoarvo on henki- tai eläkevakuutuksen vakuutusmaksuista kertynyt säästöosuus, jonka vakuutuksenottaja vakuutuksen päättyessä saa.

    Henkivakuutuksen voi irtisanoa milloin tahansa ja voi siis saada takaisinostoarvonkin milloin tahansa ja vouti voi sen sitten napata. Mutta eläkevakuutusten ehdoissa on takaisinostoarvon saaminen rajattu erityistilanteisiin. Vakuutussäästöt saa normaalisti vasta sovitun eläkeiän alettua ja yleensä kuukausierinä. Siinä vaiheessa nekin ovat ulosmittauskelpoisia kuten muutkin eläkkeet.

    Äänestä

Kiitos! mutta jos oletetaan että vielä 20 vuotta on eläkeaikaan ja nyt velat niskassa ja oletettavaa on että pääsen jossain vaiheessa jonkunlaiseen velkajärjestelyyn että eläkkeelle siirryttäessä velkaa ei ole.

kysymys

Voiko vouti napata ennen eläkeikää eläkevakuutuksesta säästöosuuden?

Äänestä
  • Kutakuinkin kaikkien (poikkeuksiakin voi olla) eläkevakuutusten ehdoissa on rajattu pois takaisinostoarvon saaminen säästöaikana (lukuun ottamatta yllä jo mainittuja erityistilanteita eli puolison kuolemaa, avioeroa, työttömyyttä tms. elämäntilannetta olennaisesti vaikeuttavaa seikkaa).

    Vouti voi ulosmitata vain takaisinostoarvon, ja kun vakuutuksenottaja/vakuutettu ei sellaista saa, ei sitä saa voutikaan.

    Äänestä

  • näinpä menee kirjoitti:

    Kutakuinkin kaikkien (poikkeuksiakin voi olla) eläkevakuutusten ehdoissa on rajattu pois takaisinostoarvon saaminen säästöaikana (lukuun ottamatta yllä jo mainittuja erityistilanteita eli puolison kuolemaa, avioeroa, työttömyyttä tms. elämäntilannetta olennaisesti vaikeuttavaa seikkaa).

    Vouti voi ulosmitata vain takaisinostoarvon, ja kun vakuutuksenottaja/vakuutettu ei sellaista saa, ei sitä saa voutikaan.

    Hei,
    Kiitos mielenkiintoisista keskusteluista.
    Juuri minulla ajankohtainen aihe. Minulla kanssa muutama tonni eläkevakuutuksessa ja nyt ajattelin että vouti nappaa sen mutta ei ole napannut.

    Eli voinko säästää, siis menee vain 30e/kk mutta vielä yli 30 vuotta.

    Tottakai harmittaa jos menee kaivoon loppujen lopuksi?

    Eli miten tämä asia nyt on "näinpä menee" voisi vääntää ihan rautalangasta :)

    Äänestä

Aihe kiinnostava..Olen myös ajatellut nostaa eläkevakuutusrahat kun avioero tuli,mutta kun on ulosotossa saatavia ,niin voiko/kerkiikö vouti napata rahat ennen kun ne on tililläni,miten se menee???Tietääkö joku luotettava taho..

Äänestä
  • Mä sanoisin tähän että ehtiikö viedä on itsestäsi lähinnä vain kiinni. Jos annat tilille maksettavien rahojen olla siellä niin kyllä vode ne sitten näkee ja vie ennemmin tai myöhemmin mutta jos tiedät että on rahaa tulossa tilille ja maksupäivän niin sitten vaan automaatille aamulla toteamaan että varhainen lintu madon syö jolloin saat setelit lompakkoosi ja vouti saa katsella tilitapahtumista vaan käteisnostoasi. Tietysti olet ryypännyt nuo käteiset jos -varsin epätodennäköisesti- niistä perään kyseltäisiin.

    Äänestä

  • Vipstaaki-88 kirjoitti:

    Mä sanoisin tähän että ehtiikö viedä on itsestäsi lähinnä vain kiinni. Jos annat tilille maksettavien rahojen olla siellä niin kyllä vode ne sitten näkee ja vie ennemmin tai myöhemmin mutta jos tiedät että on rahaa tulossa tilille ja maksupäivän niin sitten vaan automaatille aamulla toteamaan että varhainen lintu madon syö jolloin saat setelit lompakkoosi ja vouti saa katsella tilitapahtumista vaan käteisnostoasi. Tietysti olet ryypännyt nuo käteiset jos -varsin epätodennäköisesti- niistä perään kyseltäisiin.

    Ajattelin lähinnä sitä että onko pankilla ja ulosottovirastolla yhteistyötä,ilmoittaako pankki ulosottoon että rahaa on eläkevakutuksessa tai jos ulosotto rupee kyselee pankilta..kun on päättänyt eläkevakuutuksen..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


arttu7777 kirjoitti:

Moi...
tietääkö kukaan voiko ulosottomies tyhjentää vapaaehtoisen eläkevakuutuksen
säästöt??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu