Elatusmaksuja sovittaessa sanotaan/sovitaan, että jos tuloissa tapahtuu huomattavia muutoksia (alaspäin), niin maksua sovitellaan.
KAIKILLE TIEDOKSI, että ESPOOSSA tämä on pelkkää utopiaa! Edes työttömyys ei ole mikään este - maksujen pitää antaa mennä ulosottoon ja perintään. MITÄÄN EI HALUTA SOPIA VAPAAEHTOISESTI. ja Vähiten ex-tietty.
Uusi lapsi, ei ole mikään syy, pitäisi olla 2 uutta lasta "ennenkuin mitään merktiystä". Kk-tulot saavat laskea 55%, mutta ei merkitystä, (runsaat) maksuvelvollisen elatusmaksut pysyvät ennallaan. Käytännössä uusi puoliso elättää siten tätä maksuvelvollista, kun kaikki tulot menevät vuokraan yms, elariin ja omaan elämiseen (ruoka, vaatteet, lääkäri,sähköt) ei jää yhtään mitään.
Joten, PITÄKÄÄ HUOLI, ETTÄ TE JOTKA OLETTE TEKEMÄSSÄ ELATUSSOPIMUSTA JA VAPAAEHTOISESTI MAKSATTE ENEMMÄN KUIN MININIMIN, NIIN OTATTE JO TEKOVAIHEESSA SOPIMUKSESSA KANTAA SIIHEN, MITÄ TEHDÄÄN ESIM TYÖTTÖMYYDEN SEURAUKSENA. Voi jokainen miettiä, mistä maksaa 500e/kk jos ei ole mitään tuloja eikä juuri säästöjäkään 100e enempää. Siinä 2 kk kuluttua hymy hyytyy, kun korttiluottojen limiitit on käytetty umpeen.
EI VOI AINA ENNAKOIDA SITÄ MITÄ TAPAHTUU 10 V PÄÄSTÄ.
terveisin uusperheen yksinhuoltaja ja elättäjä
ELATUSMAKSUT - MAKSUISTA SOPIMINEN - Maksuvelvolliset /työttömyy
vinkki vinkki
1
150
Vastaukset
- ymmyrkäinen
Vanhemmat sopivat maksuista keskenään ja lastenvalvoja sitten vahvistaa. Väitätkö siis että yksikään espoolainen lähivanhempi ei suostu muutokseen? Mistä sinä sen voit tietää? Ja voithan viedä asian oikeuteen, jos toinen osapuoli ei suostu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869