O: Avomoottoriveneen viimeistely...

Haltuumme joutui yli viisi vuotta sitten puurunkoinen, lasikuidutettu moottorivene, jossa oli myös etuhytti. Veneen pituus on 6,75 m ja leveys 2,25 m, se on erittäin hyvänmallinen ja saatujen tietojen mukaan merikelpoinen.

Moottorina veneessä on 2-sylinterinen Wickström-klassikko.

Koko veneen alueelta lasikuitupinta oli kiinni kämmenen kokoiselta alueelta. Olen poistanut vanhan lasikuitupinnoituksen, ajanut puhtaalle puupinnalle ja hytit on purettu. Veneen köli ja perä on täysin uusittu ja moottorivene on kolme vuotta sitten pinnoitettu kokonaisuudessaan uudestaan Keminmaassa Laurilan Asennus Oy:n tiloissa Ahti Söyringin valvonnassa. Siltä osin se on kuin uusi.
Veneen sisäpuoli on käsitelty tervan/pellavaöljyn/tärpätin seoksella. Veneeseen on tehty uudet teljut ja pari penkkiä.

Moottori on hajoitettu/tarkistettu ja laakeroitu - kasaamista vaille...

Olemme rakentaneet Kemin edustalla olevaan Selkäsaareen merihenkisen torpan ja pienen varastorakennuksen. Olemme itse ajatuksissamme muuttamassa venefilosofiaamme.
Tavoitteemme on hankkia asiallinen traileri, alumiini-, lasikuitu- tai muovivene perämoottoreineen. Viemme trailerilla veneen rantaan, luiskasta mereen ja merimatkan/saaressa käynnin jälkeen koko juttu takaisin pihalle. Se on meidän kannalta asiallisenhuoleton ratkaisumalli.

Avomoottorivene on tällä hetkellä siis viimeistelyä vaille.

Mikäli olet asiasta aidosti kiinnostunut, ota yhteyttä. Voin lähettää kuvia sähköpostiosoitteeseesi...

Myynnin rinnalla on varteenotettava vaihtoehto vaihto käypään tavaraan.
Hinta: 2.500,00
Yhteystiedot: [email protected]

0

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

        Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
        Maailman menoa
        148
        6362
      2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

        SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
        Maailman menoa
        73
        5274
      3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

        Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
        Maailman menoa
        14
        3695
      4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        121
        3300
      5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

        sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
        Maailman menoa
        126
        2530
      6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

        Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
        Maailman menoa
        71
        2296
      7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

        Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
        Maailman menoa
        1
        2058
      8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

        Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
        Maailman menoa
        27
        1628
      9. Sinä et halunnut sitoutua

        Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
        Ikävä
        19
        1436
      10. Onko kaivattusi spesiaali?

        Millä tavalla ja miten?
        Ikävä
        81
        1228
      Aihe