Helsinkiläiset ja G-piste

eetwarttinen22

Guggenheim.

Suomi on kyllä nuoleskelun luvattu kultamaa, kun Guggenheim-räpellystä katsoo. Ja pässejä viedään narussa ihan olan takaa. Kuka on naruttaja?

Tästä voi lähettää kaupunginvaltuustolle palautetta: http://www.hel.fi/hki/helsinki/fi/P__t_ksenteko ja hallinto/P__t_ksenteko/Kaupunginvaltuusto/Palaute valtuustoryhmille

Kansalaisaktivismia ja pian!

9

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eturivin-pelaaja

      Ihan järjetöntä "touhua", ja vieläpä kaupungin ylimmältä johdolta.. Ja mekö hyväksymme tämän kaiken?

    • joneslandia12

      En voi kyllä kun partaani nauraa, siis helsinkikö on halukas _maksamaan_ miljoonia, että joku tulee ja rakentaa jonkun museon katajanokalle. Eikö museon omistajan pitäisi maksaa, että saa tehdä tämän.

      Vai onko tämä jotain käänteislogiikkaa, joka ei vain uppoa maalaisjärjellä varustettuun päähän :D

      Antakaa heille anteeksi, he eivät tiedä mitä eivät tiedä..

    • SS

      - Haluaako Pajunen Guggesta itselleen monumentin ?
      -Pitäähän nyt jollakin tavoin kaupunginjohtaja jäädä historiaan....

    • sprengporten

      Naapurikaupunkilaisena epäilen, että ulkomailta asti ei tule ainoaakaan ihmistä katsomaan jotain kaari-pelti-guggeli-hallia.

    • Mistä oikein on kysymys?

      Näyttää siltä, että suunnitteilla on vajaan 200 miljoonan varainsiirto veronmaksajilta rakennusliikkeille, insinööritoimistoille ja arkkitehdeille.

      Sinänsä asia on ihan hyvä, sillä rahan pitääkin kiertää.

      Kannattaako kuitenkaan rakentaa rahanreikää, joka syö joka vuosi 3,5-8 miljoonaa euroa vaikka rohkeimmatkin arviot kävijämääristä toteutuisivat.

      Kävijämääräksi on arvioitu vuosittain noin 500.000 maksavaa asiakasta.

      Viime vuonna Ateneumin ja Kiasman yhteenlaskettu kävijämäärä oli noin 350.000 ja suunta on selvästi laskeva. Maksavia asiakkaita oli noin puolet, vajaa 200.000. Toinen puoli oli alle 18 -vuotiaita ilmaiskävijöitä, koululuokkia ym. Löytyykö seuraavan 20 vuoden aikana todella yli 300.000 kävijää lisää joka vuosi?

      Voisiko rakentamiseen ja ylläpitoon varatut rahat käyttää johonkin, joka palvelisi laajempia ihmisryhmiä ja ei edellyttäisi jatkuvaa lisärahoitusta ylläpitämiseen?

      Voisiko varat käyttää vaikka vanhojen velkojen lyhentämiseen?

      Onko velkarahalla pyörivällä kansantaloudella varaa moiseen "kulttuuritekoon"?

      • it sucks

        Itse antaisin kenkää koko helsingin kaupungin guggenheim työryhmälle, syy järjetön veronmaksajien rahankäyttö, onneksi hanke pysähtyi ennenkuin isompaa vahinkoa ehti tulla. Mistä rahat vanhusten huoltoon, kouluihin ym. Tärkeisiin asioihin. Näyttelyt esim.tennispalatsin taidemuseossa ovat nykyään aivan ala-arvoisia, en viitsi edes mennä katsomaan ellen ilmaiseksi pääse.


      • Henry Moore
        it sucks kirjoitti:

        Itse antaisin kenkää koko helsingin kaupungin guggenheim työryhmälle, syy järjetön veronmaksajien rahankäyttö, onneksi hanke pysähtyi ennenkuin isompaa vahinkoa ehti tulla. Mistä rahat vanhusten huoltoon, kouluihin ym. Tärkeisiin asioihin. Näyttelyt esim.tennispalatsin taidemuseossa ovat nykyään aivan ala-arvoisia, en viitsi edes mennä katsomaan ellen ilmaiseksi pääse.

        Helsingin taidemuseon Tennispalatsissa, kuten myös Meilahdessa ja Sinebrykoffilla, on jatkuvasti ollut erinomaisia näyttelyitä, par´aikaa Tennispalatsissa on Georgia O'Keeffen näyttely. Vaikka siinä ajassa siirrytäänkin 50-100 vuotta taakse päin, on todella hienoa, että amerikkalaisen abstraktin taiteen pioneerin tuotantoa saa nähdä livenä Helsingissä.

        Meilahden rakennus on jo aikansa elänyt eikä sen enempää Tennispalatsissa kuin Sinebrykoffissakaan ole hurraamista. Guggenheim-museoon satsaamisen sijaan, joka kai nyt jo on kaatunutkin, kannattaisi satsata kunnolla kaupungin oman museon tiloihin ja toimintaan.

        Jos Helsingillä on ollut varaa niin uuteen ooppertaloon kuin nyt myös Musiikkitaloon, niin liikaa ei ole vaadittu kunnollisen taidemuseon rakentamiseen. Muut pohjolan pääkaupungit tarjoavat aivan eri tasolla olevat museot ja Tallinnakin ajaa jo Helsingin ohi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe