Välilasku

12.2-12

Voisiko joku avautua välilaskusta dubaihin miten toimitaan kun ensikertaa vietnamiin matkalla. Kiitos jo etukäteen vastauksista.

10

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soihkue

      ei siinä mitään ole.kävelet vain jonon perässä.paikkalippu pitää näyttää kun menet dubaihin, joten muista säilyttää se.ja virkailijat antaa sinulle numerolapun ,jonka annat takaisin kun menet koneeseen takas.ei siinä paljon aikaa ole olla kentällä.mutta saapahan kävellä:)

    • Kani on kuriton

      Siellä ei liene mitään kahvipaikkaa, johon voisi poiketa, siis siinä hallissa, johon matkustajat pääsettään? Vai onko?

      • Dubai

        Dubain lentokentällä on iso taxfree myymälä, josta saa juomia sun muuta välipalaa ja siellä taxfree myymälässä on esim. kulta, jalokivet ja elektroniikka halpaa.Olen siellä monta kertaa poikennut aasiaan suuntaavalla matkalla välilaskun yhteydessä.


    • En ole Dubaissa käynyt, mutta mitä todennäköisemin teidät päästetään lentokentän porttialueelle, kuten muutkin lentokoneeseen nousevat ja poistuvat ihmiset. Näin siis toimittu ainakin muilla kentillä, eikä ole mitään syytä miksi erotella välilaskevia asiakkaita muista portin sisällä olevista. Ottaen huomioon Dubain kentän uutuuden, tarjonta on luultavasti mitä yltäkylläisin. Wikipedian kuva Dubain kansainvälisen porttialueelta.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:DXB.jpg

    • röökimiäs

      Aiemmin kun on ollut tuo välilasku intiassa...niin mites tuo tupakointi dubaissa? Onnistuukos?

      • rööki

        joo onnistuu vaikkakin röökikoppi on savusukeltajan paratiisi


    • Kani on kuriton

      Millä valuutalla olette iellä maksaneet? Luottokortti on tietenmin mahdollinen, mutta en taida viitsiä maksaa kahta kahvia ja kahta croissantia luottokortilla.

      Tax freestä ei ehkä tule ostetuksi mitään ihan vain ajankuluksi, turhaa kannettavaa. Tietysti jos olisi jotain erityistä, mitä ei ole muualla.

      • google "sika-amalia"

        Dubain taxfree taitaa olla yksi maailman halvimmista. Dollarit kelpaavat hyvin maksuvälineinä. Aikoinaan Vietnam Airlinesin koneet tekivät siellä tankkausvälilaskun. Silloin porukka vietiin bussilla terminaaliin ja transit-alueella sai vapaasti kierrellä kaupoissa ja ravintoloissa juomassa vaikkapa kahvia. Parisen tuntia siinä kuviossa meni.


    • Reisman

      Dubaissa en ole poikennut, mutta jos on vähänkin samanlaista kuin Abu Dhabissa tai Al Ainissa niin siellä viihtyisi pidemmänkin aikaa välilaskulla, tax friissä on huomattavasti halvemmat, esim alkoholi ja tupakka, kuin esim Thaimaassa, huomaa että hinnat ovat dollareissa, joten eurolla maksettaessa hinta lakee vielä esillä olevista ...Muistaakseni Vietnamissakin mainitut ostokset tulivat kalliimmaksi, ainakin käymissäni välilaskupaikoissa löytyi tupakointipaikat ym.

    • Kani on kuriton

      Mites parfyymit, onko mitään muistikuvaa? Lempihajuvettäni näytti olevan Finnair Shopissa edullisesti, lähes 30 euroa halvemmalla kuin jos menen ja ostan Suomessa kaupasta.

      Alkoholia ei käytetä eikä tupakkaa polteta, joten niitä ei tule ostetuksi, vaikka ilmaisia olisivat.

      Tax free on lähinnä ajankulua. Mutta mukava oikoa koipia välilaskun aikana ja kahvit voisi juoda.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe