Välilasku

12.2-12

Voisiko joku avautua välilaskusta dubaihin miten toimitaan kun ensikertaa vietnamiin matkalla. Kiitos jo etukäteen vastauksista.

10

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soihkue

      ei siinä mitään ole.kävelet vain jonon perässä.paikkalippu pitää näyttää kun menet dubaihin, joten muista säilyttää se.ja virkailijat antaa sinulle numerolapun ,jonka annat takaisin kun menet koneeseen takas.ei siinä paljon aikaa ole olla kentällä.mutta saapahan kävellä:)

    • Kani on kuriton

      Siellä ei liene mitään kahvipaikkaa, johon voisi poiketa, siis siinä hallissa, johon matkustajat pääsettään? Vai onko?

      • Dubai

        Dubain lentokentällä on iso taxfree myymälä, josta saa juomia sun muuta välipalaa ja siellä taxfree myymälässä on esim. kulta, jalokivet ja elektroniikka halpaa.Olen siellä monta kertaa poikennut aasiaan suuntaavalla matkalla välilaskun yhteydessä.


    • En ole Dubaissa käynyt, mutta mitä todennäköisemin teidät päästetään lentokentän porttialueelle, kuten muutkin lentokoneeseen nousevat ja poistuvat ihmiset. Näin siis toimittu ainakin muilla kentillä, eikä ole mitään syytä miksi erotella välilaskevia asiakkaita muista portin sisällä olevista. Ottaen huomioon Dubain kentän uutuuden, tarjonta on luultavasti mitä yltäkylläisin. Wikipedian kuva Dubain kansainvälisen porttialueelta.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:DXB.jpg

    • röökimiäs

      Aiemmin kun on ollut tuo välilasku intiassa...niin mites tuo tupakointi dubaissa? Onnistuukos?

      • rööki

        joo onnistuu vaikkakin röökikoppi on savusukeltajan paratiisi


    • Kani on kuriton

      Millä valuutalla olette iellä maksaneet? Luottokortti on tietenmin mahdollinen, mutta en taida viitsiä maksaa kahta kahvia ja kahta croissantia luottokortilla.

      Tax freestä ei ehkä tule ostetuksi mitään ihan vain ajankuluksi, turhaa kannettavaa. Tietysti jos olisi jotain erityistä, mitä ei ole muualla.

      • google "sika-amalia"

        Dubain taxfree taitaa olla yksi maailman halvimmista. Dollarit kelpaavat hyvin maksuvälineinä. Aikoinaan Vietnam Airlinesin koneet tekivät siellä tankkausvälilaskun. Silloin porukka vietiin bussilla terminaaliin ja transit-alueella sai vapaasti kierrellä kaupoissa ja ravintoloissa juomassa vaikkapa kahvia. Parisen tuntia siinä kuviossa meni.


    • Reisman

      Dubaissa en ole poikennut, mutta jos on vähänkin samanlaista kuin Abu Dhabissa tai Al Ainissa niin siellä viihtyisi pidemmänkin aikaa välilaskulla, tax friissä on huomattavasti halvemmat, esim alkoholi ja tupakka, kuin esim Thaimaassa, huomaa että hinnat ovat dollareissa, joten eurolla maksettaessa hinta lakee vielä esillä olevista ...Muistaakseni Vietnamissakin mainitut ostokset tulivat kalliimmaksi, ainakin käymissäni välilaskupaikoissa löytyi tupakointipaikat ym.

    • Kani on kuriton

      Mites parfyymit, onko mitään muistikuvaa? Lempihajuvettäni näytti olevan Finnair Shopissa edullisesti, lähes 30 euroa halvemmalla kuin jos menen ja ostan Suomessa kaupasta.

      Alkoholia ei käytetä eikä tupakkaa polteta, joten niitä ei tule ostetuksi, vaikka ilmaisia olisivat.

      Tax free on lähinnä ajankulua. Mutta mukava oikoa koipia välilaskun aikana ja kahvit voisi juoda.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4571
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3512
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      63
      2854
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2811
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2674
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1913
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe