koira norjaan & ruotsiin

Apa

Hei,

Mitenkäs onnistuu koiran lomareissu Norjaan ja Ruotsiin? Onko erityisvaatimuksia rokotusten tms. suhteen?

- Apa

2

735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ssimeoni

      kysele Ruotsin suurlähetystöstä, mutta työn täyteistä homma on:
      - alkaen 1.7.2004 Ruotsi hyväksyy VAIN EU:n eläinpassin, ei muita rokotustodistuksia.Mutta kuka eläinlääkäri ja millä perusteella siirtää rokotusmerkinnät vanhoista todistuksista passiin?
      -koiralla pitää olla siru kaulassa, ei tatuointeja
      - rabies -rokotus pitää olla voimassa JA SEN LISÄKSI käsittääkseni ruotsalaisen laboratorion antama tulos VERIKOKEESTA.
      -ja sitten pitää vielä kait maksaa jotain....

      Norjasta en tiedä.

    • norwegian

      ...antaa tietoa Norjasta. Oma koirani muutti luokseni Norjaan viime maaliskuussa ja aikamoinen rumba se kyllä oli. Ensinnäkin koiralla täytyy olla tatuointi tai mikrosiru. Lisäksi eläinlääkäri haluaa oman selvityksen, ettei koira ole ollut Virossa viimeisen 6 kk:n aikana.(En tiedä nyk. systeemejä, kun Viro on EU:ssa)
      Ja rokotuksista:
      -leptospiroosirokotus saa muistaakseni olla kuukauden vanha
      -penikkatautirokotus, annettu viimeisen vuoden aikana
      -ja sitten se vaikein juttu eli rabiesrokotus; eli koirasta täytyy ottaa rabiesvasta-ainenäyte 4 kk rabiesrokotuksen jälkeen. Tämän johdosta oma koiranikin joutui odottelemaan Suomessa, kunnes karanteeniaika täyttyi. Mikäli koirasi on saanut ko rokotuksen viimeisen vuoden aikana, niin vasta-ainetesti muistaakseni voidaan tehdä ilman uutta rokotusta.

      Soitto eläinlääkärille kuitenkin varmistaa asiasi parhaiten, eli hänellä on tietoa viimeisimmistä määräyksistä yms. Tullissa kuitenkin Oslon seuduilla ollaan hyvinkin tarkkoja koiralle vaadituista rokotuksista. Pohjois-Norjassa ei kuulemma olla niin tarkkoja; toisaalta en kehoita riskeeraamaan. Ainakin koiran saaminen tänne Norjaan maksoi maltaita lukuisine eläinlääkärikäynteineen, mutta tärkeintä, että koira on nyt täällä.

      Toivottavasti et ole lähdössä matkaan ihan piakkoin, että ehdit saada todistukset kuntoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      204
      7391
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      130
      3320
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1964
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      61
      1942
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      62
      1879
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1829
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      84
      1827
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1695
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1571
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1514
    Aihe