Koiranmyrkyttäjän paratiisi

Erkki Aulis S.

Kirjoitus Vartti lehdessä, sano se palstalla. Koiranomistaja haukkuu työttömät ym. myrkyttäjiksi ja ei yhteiskuntakelpoisiksi ihmisiksi. Vaatimuksiin kuuluu myös, että kaupungin olisi kustannettava kakkapussit, sekä mahdollisesti myrkkyyn kuollut koira.

Tuttu eläinlääkäri kertoi, että eniten koiria myrkyttää juuri niiden omistajat. Tyypillinen tapaus on, että eläintä ei kustannussyistä viedä tarpeen vaatiessa lääkäriin, vaan kotihoito aloitetaan ihmisille kuuluvilla lääkkeillä. Sitten kun on pakko turvautua eläinlääkäriin, se on yleensä myöhäistä. Eläinlääkäri ei ala syyllistämään koiranomistajaa, vaan toteaa koiran kuolleen jonkinlaiseen myrkytykseen. Tästä huolimatta koiranomistajalle ei välttämättä selviä, mistä koira on myrkkyä suuhunsa saanut. Ihmisille tarkoitetut lääkkeet eivät todellakaan sovellu eläimille.

7

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsdsgfds

      On tuolla makkaranpätkiä ja lihapulliakin näkyny maassa, ties mitä niissä on. Tietenkään vähättelemättä omistajien tyhmyyttäkään, jos tosiaan antavat piskilleen ihmisten lääkkeitä.

    • lahopään kirjotus

      Oli kyllä aika utopistinen kirjoitus. Ilmaisia koirankakkapusseja vähävaraisille? Just. Miksi pitää hankkia piski, jos ei ole varaa ostaa niitä paskapusseja? Yhtä hyvin voisi vaatia kaupunkia antamaan vähävaraisille vessapaperit.

    • jep.

      Katsotaan sitten miten päin suu pannaan kun joku onneton lapsi pistelee suuhunsa rotanmyrkyllä varustetun makkaran...

      • fdexfh

        taitaa olla aika harvassa ne lapset joita ulkona ruokitaan makkaranpaloilla. En tiedä sitten onko koiraihmisillä erilaiset kasvatusmetodit.


    • jep..

      Aika harvassa varmaan myöskin ne koiranomistajat, jotka tahallisesti ruokkivat koiransa myrkkymakkaroilla.

      Koiraihmisten metodeista en tiedä, en ole koiraihminen, enkä omista myöskään lapsia.

    • pervouden laji

      Koirapervot on kaameaa väkeä ja ne haisevatkin koirille !
      Lisäksi koira ihminen ilmehtii ja käyttäytyy kuin koira. On samaistunut koiriin.

    • j75jtjjrje5u6j

      ja meikä huitoo jokasen myrkyttäjän jos nään,, idiootit!! käydään eläinten kimppuun kun olisi typeriä ihmisiäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1740
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1730
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1650
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1418
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1376
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      477
      951
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      941
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      898
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      877
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      826
    Aihe