onkos kellään tietoa mitä kaikkea 5 vuotis neuvolassa tulee tapahtumaan? olen kuullut lumipallotestistä, mikä se on ja miten se tehdään?
5v neuvola
2
374
Vastaukset
- Esimerkiksi
Jutellaan tietysti lapsen kanssa ja olisi toivottavaa, että neuvolan täti ja lapsi ovat tarkastuksen aikana kaksistaan vastaanotolla ja äiti tai isä odottaa sitten huoneen ulkopuolella. Tarkastuksessa siis käydään läpi lapsen kielellisiä ja motorisia taitoja. Lasta esim pyydetään toistamaan erilaisia sanoja, leikkaamaan paperista saksilla ääriviivoja pitkin ympyrän, piirtämään erilaisia kuvioita mallista. Ja tuo lumipallotesti on siis sellainen, että lapsi pyörittelee sormillaan silkkipaperista pallon kummallakin kädellä erikseen. Tässä katsotaan tekeekö lapsi esim. suulla myötäliikkeitä pyöritellessään palloa. Sitten tietysti pituus ja paino. Ja olikohan vielä viivan päällä kävelyä.
- neuvolaa odotellessa
no olipas testillä nimi, lumipallotesti :) ajattelin sen olevan jotain paljon monimutkaisempaa :) mitäs sitten jos lapsi tekeekin suulla liikkeitä samalla kun pyörittää palloa silkkipaperista? mitä se silloin tarkoittaa? meillä meinaan poika useasti myötäilee suullaan kun tekee jotain tarkempaa hommaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2252960Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1842606Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101227Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1351144- 701078
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2901060Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3481022Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20959Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808