Olen kärsinyt jo useamman vuoden punoittavista ja tulehtuneista silmäluomista. Olen käynyt useamman kerran terveyskeskuslääkärillä, ovat määränneet pienen putelin silmävoidetta joka toki on vähentänyt ainakin luomentulehdusta mutta ei koskaan kokonaan poistanut ongelmaa. Mitä kautta kannattaisi hoitoon hakea että saisi luomen hoidettua kuntoon, olen menossa kesällä armeijaan jota odotan sekaisissa tunnelmissa, ellen saa hoidettua tuota pois alta.
Silmäluomen tulehdus
Samuli M.
1
709
Vastaukset
Tavallisimmat syyt ovat atooppinen ekseema ja tali-ihottuma (= seborrooinen ekseema). Ne ovat kovin samanlaisia ulkonäöltään. Itsehoitona voit kokeilla kromoglikaattitippoja (Lomudal, Lecrolyn) kaksi kertaa päivässä parin viikon ajan. Jos ne auttavat, hoitoa voi jatkaa tai toistaa aina tarvittaessa. Lääkärillä on sitten käytössä järeämpiä keinoja. Joskus tarvitaan antibioottia aknen tapaan käytettynä, joskus taas voiteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 636180
- 635599
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1284426- 553873
- 143795
- 323219
- 672979
- 592846
- 692588
- 471950