IL otsikoi, että toimittaja pani vaalitentissä jauhot suuhun Timo Soinille. Katsoin ohjelman. Ei se niin mennyt. Mielestäni Timo Soini selviytyi toimittajan epäasiallisistakin kysymyksistä erinomaisesti.
Mielestäni toimittaja Maunu pikemminkin munasi itsensä ohjelmassa. Jankuttaminen Tony Halme-vainajasta ja aborteista vaikutti lähinnä epätoivoisen toimittajan epätoivoisista yrityksistä mustamaalata Persuja ja Soinia.
Säälittävää poliittista ajojahtia. Sellainen kääntyy helposti itseään vastaan.
Toimittaja Matti Maunu
10
737
Vastaukset
- En katso TV:tä
mutta luen kylläkin IL:n uutiset, joissa mustamaalataan kaikki muut paitsi kokoomus.
Näin se vaan menee, ja miksi ei menisi koska sieltä suunasta on rahoittajat, ja he haluavat ohjailla noilla jutuilla Suomen kansaa ! - mwc3
Matti Maunu ja Timo Haapala ovat television paskajournalismin kulmakivet. He eivät ole toimittajia vaan vittuilijoita, siinäkin hommassa surkean huonoja.
- fred2
Ei tämä nyt koske erityisesti Soinin tai kenenkään muunkaan presidenttiehdokkaan tenttiä, mutta oma mielipiteeni on, että toimittajat käyttäytyvät tenteissä öykkäröiden, ylimielisesti, halventaen ja pilkaten, läpinäkyvästi oman poliittisen kantansa ilmaisten, epäoleellisuuksia jahdaten,ja ammattitaidottomasti taustatyönsä tehneinä. Pakko ihmetellä että millaisella koulutuksella voi journalistin työtä tehdä, kun ei edes suomen kielen perusasiat ole hallussa, saati että kyettäisiin pureutumaan oleellisiin asioihin. Jokainen toimittaja ei toki ole syyllistynyt kaikkiin yllämainitsemiini, mutta jokainen vaalitenteissä näkemäni ja kuulemani johonkin niistä, useimmat useampiin.
Jokainen presidenttiehdokas on erilainen, mutta kaikki he ovat kunniallisia poliittisen uran tehneitä kansalaisia, ja sen perusteella ansaitsevat ainakin sellaisen kohteliaan käytöksen jollaisen ihmiset nyt yleisestikin.
Vaaliohjelmat ovat muuttuneet vastenmielisiksi, samoin kuin vaaleista ja politiikasta uutisointi. Enää ei ole ns.keltaista lehdistöä jonka voisi skipata, vaan jos sellaista uutisointia ei halua, on skipattava kaikki uutisointi: Koko lehdistö ja tiedonvälitys on lietteenkeltainen.- älä--itke--ines
Joka leikkiin ryhtyy, hän leikin kestäköön, sanoo jo vanha sanontakin.
Näin vain yhden Maunun ehdokashaastattelun ja se oli ikävää katsottavaa, joten ihan olen tyytyväinen, etten olisikaan ehtinyt katsoa useampia. Tympäisevä, todella tympäisevä. Koko haastattelun lähtökohta oli ilkeämielisyys ja röyhkeys, varsinkin kun vastaajan ei annettu juurikaan sanoa vastaustaan loppuun, vaan piti päästä sanelemaan toisen puheen päälle seuraava röyhkeän syyttävä kysymys. Täydellinen fiasko koko haastattelu. Inhoan tuollaisia huonotapaisia hiillostavia haastattelijoita, joiden tarkoitusperät ovat ilmiselvästi ilkeämieliset. Hyvät tavat eivät todellakaan hallussa. Itse asianosaisena olisin saattanut valojen sammuttua tirvaista haastattelijaa korville oikein kunnolla - en siis olisi sietokyvyltäni ainakaan presidenttiainesta. :)
- Nössömies
Maunu on mielestäni "letunkääntäjä" . Täysin ala-arvoista vinoilua , yrittää leikkiä kovista ,mutta kun on kiltinnäköinen, vaatimaton kaveri , niin siitä ei saa kovista tekemälläkään.
Nössömies kirjoitti:
Maunu on mielestäni "letunkääntäjä" . Täysin ala-arvoista vinoilua , yrittää leikkiä kovista ,mutta kun on kiltinnäköinen, vaatimaton kaveri , niin siitä ei saa kovista tekemälläkään.
Inhokkihaastattelijan hän kyllä itsestään onnistui tekemään kertaheitolla. Ainuttakaan haastatteluaan en varmaan enää osaa katsoa "neutraalisti", kun merkkasin hänet jo huonokäytöksiseksi. Moukka on moukka, vaikka voissa paistais (upouusi sanonta vanhaa parannellen)!
- Villenööf
Kyse lienee siitä kunnallisvaalitentistä, jossa Matti Maunu kysyi 30 ensimmäistä kysymystä Tony Halmeesta, joka ei ollut edes ehdokkaana ja mitenkähän olisi voinutkaan olla, kun oli pukannut horsmaa jo pari vuotta. Varsinaista asiaa ei ehditty käsitellä lainkaan, kun Maunu oli jumissa Tony Halmeessa. Aivan luokaton pelle tuo Maunu.
- Tase pappa
Kun ajatus ei enää kulje, ei pysty orientoitumaan oleelliseen. Eletään yhden totuuden harhakuvitelmissa. Näin on käynyt Matti Maunulle. Sitä työurien pidentämistä ajetaan ku käärmettä pyssyyn. Vaikka useimmat näkevät työn laadun huonon tason, on pakko pitää ukko talossa. Tätä se on, kun on pakko jatkaa työuria. Tällaisilla "maunuilla" kun on niitä poliittisia kytköksiä, joita tietyt politiikan pellet mieluusti käyttävät hyväkseen.
Vanhuus ja näköalattomuus tulee eteen jossakin vaiheessa jokaiselle. Toiselle ennen kun toiselle. Jotkut ei vaan sitä myönnä itselleen koskaan. Pekka Maunun se olisi ollut jo aikaa sitten parasta myöntää itselleen. Toimittajalle urautuminen ja leipääntyminen on pahasta. Esimiestenkin olisi ymrrettävä vastuunsa ja siirrettävä Pekka paperitöihin, jos on pakko pitää ukko talossa. - Tase pappa
Tase pappa kirjoitti:
Kun ajatus ei enää kulje, ei pysty orientoitumaan oleelliseen. Eletään yhden totuuden harhakuvitelmissa. Näin on käynyt Matti Maunulle. Sitä työurien pidentämistä ajetaan ku käärmettä pyssyyn. Vaikka useimmat näkevät työn laadun huonon tason, on pakko pitää ukko talossa. Tätä se on, kun on pakko jatkaa työuria. Tällaisilla "maunuilla" kun on niitä poliittisia kytköksiä, joita tietyt politiikan pellet mieluusti käyttävät hyväkseen.
Vanhuus ja näköalattomuus tulee eteen jossakin vaiheessa jokaiselle. Toiselle ennen kun toiselle. Jotkut ei vaan sitä myönnä itselleen koskaan. Pekka Maunun se olisi ollut jo aikaa sitten parasta myöntää itselleen. Toimittajalle urautuminen ja leipääntyminen on pahasta. Esimiestenkin olisi ymrrettävä vastuunsa ja siirrettävä Pekka paperitöihin, jos on pakko pitää ukko talossa.Itsellä taitaa olla sama vika. Kun Matti muuttuu kesken kirjeen Pekaksi, olisi kai aika vaihtaa ikäryhmää. Oleellinen kai kuitenkin tuli ilmi, mikä oli vuodatukseni pointti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770