http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/2012/01/1479120/sinin-muhoksella-surmanneen-mielentilatutkimus-valmistui
Niin tuo Maikkarin uutinen kertoo: Pavel Harjunpää surmasi Sini Länkisen alentuneen syyntakeisuuden tilassa.
Miten se on mahdollista? Harjunpää yritti lavastaa teon itsemurhaksi (Sini olisi hirttänyt itsensä Pavelin vyöllä), kätki ruumiin kilometrien päähän ja jatkoi elämäänsä niin kuin mitään ei olisi tapahtunut. Vietti viikon poliisivankilassa murtumatta samalla kun Länkisen ruumista vielä etsittiin.
Mitä tuo alentunut syyntakeisuus edes tarkoittaa? Sitäkö, että henkilö on välillä hullu ja välillä terve? Eikö sellaista voi sulkea mielisairaalaan? Nyt Harjunpää saa kaiketi alennusta rangaistukseensa.
Psykiatria on kyllä vaikea tieteenlaji.
Sini Länkisen surmaaja täyttä ymmärrystä vailla
puolihullu-puoliterv
3
913
Vastaukset
- hullu-hessu hulluilee
Hessu52 on täyttä ymmärrystä vailla.Tai ehkä ymmärrystä vailla kuvaa paremmin Hessua.
- Pakkomiellekin
on sairaus, kuten Hessusta kirjoittaminen. Jos joku kirjoittaa asiattomuuksia, niin niitä ei kannata huomioida. Hessuun en ota kantaa, kun en ole seurannut.
- naiset, naiset
Pavelilla on ollut vientiä naisrintamalla. Melko nopeasti Sinin katoamisen jälkeenkin Pavelilla oli uusi neito kainalossa.
Siis oikeasti: Millaiset naiset hengailevat varttihullun kanssa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse924716Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133892Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2023758Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791318- 1311204
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611183- 531075
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30934