Arska puhuu usein duunareista, ja siitä miten he pitävät ruokaa suhteettoman kalliina, suorastaan ryöstöhintaisena. Onko kaikki palkansaajat duunareita, pääjohtajia myöten ? Miten siis arska määrittelee duunarin ?
Omasta mielestäni sana duunari, on syntynyt sanasta työ, duuni, joten kaikki palkansaajat olisi näinollen duunareita, myös johtavilla paikoilla työskentelevät.
Keitä ovat duunarit ?
kumm
1
<50
Vastaukset
- p0opi70989
Tässä maassa on johtajia ja duunareita. Mielestäni karkeasti voitaisiin sanoa, että jos palkka on bruttona yli 3000 ekeä, niin enää ei kuuluta duunarikastiin, vaan hyvä- tai oikeastaan huipputuloisiin.
Meidän perheessä kun kaksi ihmistä tekee töitä ja molempien palkka käteen on tollaset 1600 ekeä kuussa, niin katsomme että olemme duunareita. Toimeen tullaan, mutta kyllä sitä rahaa sen verran vähän tulee, että ei sitä voi mihin tahansa paiskia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1221945Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1261852Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101789Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561458Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341390Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5041060Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50970Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115914Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347875