Onko Nokia lumia 800 miten riippuvainen tietokoneesta.
Eikös se itsestään jo ole melkoinen tietokone....?
Onnistuuko puhelimen päivitykset ilman tietokonetta.
Nokia lumia 800/päivitykset
29
1555
Vastaukset
- mitesseoli
Eihän täydellistä tarvitse päivittää ;)
- arvelija.
ei tuo ole täydellinen, kuten ei mikään muukaan. Massasta poikkeava ulkonäkö on se juttu.
- NSSN.
Se on kuitennii aena liijan vanaha ja aljtehone, nii että osta uusj.
- awsedr
NSSN. kirjoitti:
Se on kuitennii aena liijan vanaha ja aljtehone, nii että osta uusj.
Mihin tarvitsee lisää tehoja, kun WP toimii silti sulavammin kuin Android? Lumia 800 pyörii vain yhdellä suorittimella ja on silti yhtä nopea kuin kaksiytimiset Android-puhelimet.
- awsedr
Päivityksistä tulee ilmoitus puhelimeen, mutta ne on tehtävä tietokoneella Microsoftin Zune-ohjelmalla.
- hittolainen......
Tämä on pitkä miinus koska tietokoneeni käyttöjärjestelmää en suostu vaihtamaan
Windowsiin joten joudun etsimään ilmeisesti androidia. - sandaman
hittolainen...... kirjoitti:
Tämä on pitkä miinus koska tietokoneeni käyttöjärjestelmää en suostu vaihtamaan
Windowsiin joten joudun etsimään ilmeisesti androidia.Tietääkseni jotain tietotekniikasta tietävät tekevät nää Windows jutut hiekkalaatikossa.
- Ballmerin hutikuti
sandaman kirjoitti:
Tietääkseni jotain tietotekniikasta tietävät tekevät nää Windows jutut hiekkalaatikossa.
Jepjep, osta Winkkari, että voit päivittää puhelimesi. Tuhoon tuomittu. Esim. varmaan "tosi moni" iPhonen käyttäjä siirtyy Lumiaan kun ovat tod.näk. monet myös Applen tietokoneiden käyttäjiä.
- awsedr
Ballmerin hutikuti kirjoitti:
Jepjep, osta Winkkari, että voit päivittää puhelimesi. Tuhoon tuomittu. Esim. varmaan "tosi moni" iPhonen käyttäjä siirtyy Lumiaan kun ovat tod.näk. monet myös Applen tietokoneiden käyttäjiä.
Päivityksen onnisvat myös Macilla Windows Phone 7 Connector-ohjelmalla.
- android-ukkeli takasin
hittolainen...... kirjoitti:
Tämä on pitkä miinus koska tietokoneeni käyttöjärjestelmää en suostu vaihtamaan
Windowsiin joten joudun etsimään ilmeisesti androidia.Pistä puhelin kiinni koneeseen, Windows Phone 7 Connector for Mac päälle, paina päivitykset ja seuraa ohjeita.
Ei ole niin vaikeita nämä asiat..
- Pyyhis
Tässä tapauksessa Symbianilla on melkoinen etu puolellaan, koska laite voi täysin itsenäisesti hoitaa sovellusten ja käyttöjärjestelmän päivitykset. Ei Nokia Suitekaan varsinaisesti päivitä (Symbian)puhelinta, vaan sen kautta vain ladataan päivityspaketti ensin kokonaan puhelimeen ja se hoitaa varsinaisen päivityksen. Vaikea uskoa edes Mikro$oftilta, että päivityssysteemi olisi rakennettu niin, että puhelin menee pilalle jos wintoosa sattuu kuukahtamaan kesken päivityksen.
- 511
Niin, että WP-puhelinta ei voi suoraan päivittää OTA:lla?
Onko WP:llä sama juttu kuin PC:n windowseilla, joille päivityksiä tulee parhaimmillaan kerran viikossa? - Lumia paras, muut varas
No ei nyt kuitenkaan. Esim. Belleen et voi päivittää puhelintasi ilman Nokia Suitea tai Nokia Software Updateria.
- Tyytyväinen käyttäjä
Windows Phone tukee periaatteessa päivityksiä langattomasti, mutta tätä ei ole tähän mennessä käytetty. Kenties se on varattu hätätapauksiin (esim. äkillisesti ilmaantuva tietoturvaongelma).
Puhelin ilmoittaa kuitenkin päivityksistä ilman USB-yhteyttäkin, vaikka itse asennus tapahtuisi vain PC-ohjelmiston kautta.
Asennuksen yhteydessä puhelinta ei voi käyttää. Zune / Mac Connector lataa päivityksen tietokoneelle, minkä jälkeen Windows Phone tai ainakin käyttäjän data varmuuskopioidaan ja päivitys asennetaan puhelimeen.
Oma erikoisuutensa on se, että tuota varmuuskopiointia ei voi manuaalisesti muutoin tehdä. Tähän pitäisi olla tulossa muutos lähitulevaisuudessa.
Päivityksiä olen Lumialle saanut nyt kaksi puolentoista kuukauden aikana. Molemmat ovat olleet varsin pieniä, lähinnä muutamia ominaisuuksia korjaavia päivityksiä. Sovelluspäivityksiä sen sijaan on tullut useammin. Nämä hoituvat luonnollisesti ilman tietokonetta Marketplacen kautta. - lumia 800 seko..
lumian kello ei pysy ajassa, jo nyt pari minuuttia edellä?
- Pöööörb
Ei tiedä vielä, miten Microsoft hoitaa luurin päivitykset...
vanhat winmobilet oli ainakin riippuvaisia, ja erittäin hankalasti!
mm 64bit w7 ei millään meinaa nähdä vejettä..
Yleensä nokilaiset olleet..
sympiat olleet nokiasuiten
ja N9 nokia linkin varassa.... - pappa67
Tarvitseeko Nokia lumia 800 virusturvan. Typerä kysymys ehkä, mutta on myös pappan eka "lääpintä" puhelin elikä vastauksia kiitos.
- Lumia paras, muut varas
Ei tarvitse.
- iltamikko
Lumia paras, muut varas kirjoitti:
Ei tarvitse.
Saisiko hieman perusteluja nimimerkiltä "Lumia paras.." Ainakin kaikki muut Microsoftin tuotteet ovat tähän asti olleet hyvin virusherkkiä ja puhelinten (yleensä) virusongelmista puhuttiin kovasti aivan hiljattain. Tiedätkö, kuinka virusuhka on ratkaistu Lumia 800:ssa vai onko virusten ryntäys MS-puihelimiin vain ajan kysymys?
Nokian Symbian ja WP7 käyttikset/mallit eivät tarvitse virustorjuntaa.. Se vaan hidastaa puhelimen käyttöä ja siitä ei ole ainakaan vielä mitään höytyä.... Ehkä muutaman vuoden päästä on... Syy siihen on se että Symbian/WP7 laitteisiin ei ole tehty kunnolla viruksia... Androidiin taas tarvitsee virustorjunta ohjelman, jos latailee paljon tuntemattomia ohjelmia Android marketista... Google kun ei tarkista merketin sovelluksia...
- 5230,. (500)
http://wmpoweruser.com/nokia-lumia-710-coming-to-finland-by-the-end-of-february/
kohta se tulee - toivoton tapaus
"Nokia Aja -sovelluksen karttatietoja ei voi ladata 3G-yhteyden kautta. Sinun on ladattava maiden kartat käyttämällä langatonta lähiverkkoa. Opastusäänen voi sen sijaan ladata 3G-matkapuhelinyhteyden kautta." Kun yrittää ladata karttoja sama teksti tulee puhelimeen. Pitääkö hankkia langaton verkko Wlan Joikuspottia lumia 800 Wlan ei löydä. Vai miten karttoja voi ladata ? Mistä näkee mitä karttoja puhelimessa on?
- tietämätön
Ei ole tietokonetta jolla päivittää
- lummia
sitten jätät päivittämättä
- 28
Meet liikkeeseen josta ostit luurin ja pyydät päivittämään. Maksaa varmaanki...
- 900
lummia kirjoitti:
sitten jätät päivittämättä
En tiedä muista lukioista mut hän 900 voi päivittää ainakin oman GSM liittymän datalla tai wlannin kuin myös tietsikalla.
- Hmmmm :)
Voi elämän kevät..
No miten sitä haluaa käyttää?
Pilvipalveluiden kautta pärjää pitkälle ilman tietokoneyhteyttä..
eli siis ei ihan pakollinen! - käyttäjä
Puhelinta ei saa päivitettyä ilman tietokonetta. Jos on kone niin sen kuin lataat vain zunen ja se kysyy haluatko päivitää mutta sitä vaan että saako lumialle virustorjuntaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063270Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391650Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971503- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55862