Nokia lumia 800/päivitykset

Niin että niin

Onko Nokia lumia 800 miten riippuvainen tietokoneesta.
Eikös se itsestään jo ole melkoinen tietokone....?

Onnistuuko puhelimen päivitykset ilman tietokonetta.

29

1582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitesseoli

      Eihän täydellistä tarvitse päivittää ;)

      • arvelija.

        ei tuo ole täydellinen, kuten ei mikään muukaan. Massasta poikkeava ulkonäkö on se juttu.


      • NSSN.

        Se on kuitennii aena liijan vanaha ja aljtehone, nii että osta uusj.


      • awsedr
        NSSN. kirjoitti:

        Se on kuitennii aena liijan vanaha ja aljtehone, nii että osta uusj.

        Mihin tarvitsee lisää tehoja, kun WP toimii silti sulavammin kuin Android? Lumia 800 pyörii vain yhdellä suorittimella ja on silti yhtä nopea kuin kaksiytimiset Android-puhelimet.


    • awsedr

      Päivityksistä tulee ilmoitus puhelimeen, mutta ne on tehtävä tietokoneella Microsoftin Zune-ohjelmalla.

      • hittolainen......

        Tämä on pitkä miinus koska tietokoneeni käyttöjärjestelmää en suostu vaihtamaan
        Windowsiin joten joudun etsimään ilmeisesti androidia.


      • sandaman
        hittolainen...... kirjoitti:

        Tämä on pitkä miinus koska tietokoneeni käyttöjärjestelmää en suostu vaihtamaan
        Windowsiin joten joudun etsimään ilmeisesti androidia.

        Tietääkseni jotain tietotekniikasta tietävät tekevät nää Windows jutut hiekkalaatikossa.


      • Ballmerin hutikuti
        sandaman kirjoitti:

        Tietääkseni jotain tietotekniikasta tietävät tekevät nää Windows jutut hiekkalaatikossa.

        Jepjep, osta Winkkari, että voit päivittää puhelimesi. Tuhoon tuomittu. Esim. varmaan "tosi moni" iPhonen käyttäjä siirtyy Lumiaan kun ovat tod.näk. monet myös Applen tietokoneiden käyttäjiä.


      • awsedr
        Ballmerin hutikuti kirjoitti:

        Jepjep, osta Winkkari, että voit päivittää puhelimesi. Tuhoon tuomittu. Esim. varmaan "tosi moni" iPhonen käyttäjä siirtyy Lumiaan kun ovat tod.näk. monet myös Applen tietokoneiden käyttäjiä.

        Päivityksen onnisvat myös Macilla Windows Phone 7 Connector-ohjelmalla.


      • android-ukkeli takasin
        hittolainen...... kirjoitti:

        Tämä on pitkä miinus koska tietokoneeni käyttöjärjestelmää en suostu vaihtamaan
        Windowsiin joten joudun etsimään ilmeisesti androidia.

        Pistä puhelin kiinni koneeseen, Windows Phone 7 Connector for Mac päälle, paina päivitykset ja seuraa ohjeita.

        Ei ole niin vaikeita nämä asiat..


    • Pyyhis

      Tässä tapauksessa Symbianilla on melkoinen etu puolellaan, koska laite voi täysin itsenäisesti hoitaa sovellusten ja käyttöjärjestelmän päivitykset. Ei Nokia Suitekaan varsinaisesti päivitä (Symbian)puhelinta, vaan sen kautta vain ladataan päivityspaketti ensin kokonaan puhelimeen ja se hoitaa varsinaisen päivityksen. Vaikea uskoa edes Mikro$oftilta, että päivityssysteemi olisi rakennettu niin, että puhelin menee pilalle jos wintoosa sattuu kuukahtamaan kesken päivityksen.

      • 511

        Niin, että WP-puhelinta ei voi suoraan päivittää OTA:lla?

        Onko WP:llä sama juttu kuin PC:n windowseilla, joille päivityksiä tulee parhaimmillaan kerran viikossa?


      • Lumia paras, muut varas

        No ei nyt kuitenkaan. Esim. Belleen et voi päivittää puhelintasi ilman Nokia Suitea tai Nokia Software Updateria.


    • Tyytyväinen käyttäjä

      Windows Phone tukee periaatteessa päivityksiä langattomasti, mutta tätä ei ole tähän mennessä käytetty. Kenties se on varattu hätätapauksiin (esim. äkillisesti ilmaantuva tietoturvaongelma).

      Puhelin ilmoittaa kuitenkin päivityksistä ilman USB-yhteyttäkin, vaikka itse asennus tapahtuisi vain PC-ohjelmiston kautta.

      Asennuksen yhteydessä puhelinta ei voi käyttää. Zune / Mac Connector lataa päivityksen tietokoneelle, minkä jälkeen Windows Phone tai ainakin käyttäjän data varmuuskopioidaan ja päivitys asennetaan puhelimeen.

      Oma erikoisuutensa on se, että tuota varmuuskopiointia ei voi manuaalisesti muutoin tehdä. Tähän pitäisi olla tulossa muutos lähitulevaisuudessa.

      Päivityksiä olen Lumialle saanut nyt kaksi puolentoista kuukauden aikana. Molemmat ovat olleet varsin pieniä, lähinnä muutamia ominaisuuksia korjaavia päivityksiä. Sovelluspäivityksiä sen sijaan on tullut useammin. Nämä hoituvat luonnollisesti ilman tietokonetta Marketplacen kautta.

    • lumia 800 seko..

      lumian kello ei pysy ajassa, jo nyt pari minuuttia edellä?

    • Pöööörb

      Ei tiedä vielä, miten Microsoft hoitaa luurin päivitykset...
      vanhat winmobilet oli ainakin riippuvaisia, ja erittäin hankalasti!
      mm 64bit w7 ei millään meinaa nähdä vejettä..

      Yleensä nokilaiset olleet..
      sympiat olleet nokiasuiten
      ja N9 nokia linkin varassa....

    • pappa67

      Tarvitseeko Nokia lumia 800 virusturvan. Typerä kysymys ehkä, mutta on myös pappan eka "lääpintä" puhelin elikä vastauksia kiitos.

      • Lumia paras, muut varas

        Ei tarvitse.


      • iltamikko
        Lumia paras, muut varas kirjoitti:

        Ei tarvitse.

        Saisiko hieman perusteluja nimimerkiltä "Lumia paras.." Ainakin kaikki muut Microsoftin tuotteet ovat tähän asti olleet hyvin virusherkkiä ja puhelinten (yleensä) virusongelmista puhuttiin kovasti aivan hiljattain. Tiedätkö, kuinka virusuhka on ratkaistu Lumia 800:ssa vai onko virusten ryntäys MS-puihelimiin vain ajan kysymys?


    • Nokian Symbian ja WP7 käyttikset/mallit eivät tarvitse virustorjuntaa.. Se vaan hidastaa puhelimen käyttöä ja siitä ei ole ainakaan vielä mitään höytyä.... Ehkä muutaman vuoden päästä on... Syy siihen on se että Symbian/WP7 laitteisiin ei ole tehty kunnolla viruksia... Androidiin taas tarvitsee virustorjunta ohjelman, jos latailee paljon tuntemattomia ohjelmia Android marketista... Google kun ei tarkista merketin sovelluksia...

      • tarkstavat nyt

        http://www.tietokone.fi/tietokone/uutiset/tarkea_muutos_androidin_tietoturvaan_mika_siina_kesti


    • toivoton tapaus

      "Nokia Aja -sovelluksen karttatietoja ei voi ladata 3G-yhteyden kautta. Sinun on ladattava maiden kartat käyttämällä langatonta lähiverkkoa. Opastusäänen voi sen sijaan ladata 3G-matkapuhelinyhteyden kautta." Kun yrittää ladata karttoja sama teksti tulee puhelimeen. Pitääkö hankkia langaton verkko Wlan Joikuspottia lumia 800 Wlan ei löydä. Vai miten karttoja voi ladata ? Mistä näkee mitä karttoja puhelimessa on?

    • tietämätön

      Ei ole tietokonetta jolla päivittää

      • lummia

        sitten jätät päivittämättä


      • 28

        Meet liikkeeseen josta ostit luurin ja pyydät päivittämään. Maksaa varmaanki...


      • 900
        lummia kirjoitti:

        sitten jätät päivittämättä

        En tiedä muista lukioista mut hän 900 voi päivittää ainakin oman GSM liittymän datalla tai wlannin kuin myös tietsikalla.


    • Hmmmm :)

      Voi elämän kevät..
      No miten sitä haluaa käyttää?
      Pilvipalveluiden kautta pärjää pitkälle ilman tietokoneyhteyttä..
      eli siis ei ihan pakollinen!

    • käyttäjä

      Puhelinta ei saa päivitettyä ilman tietokonetta. Jos on kone niin sen kuin lataat vain zunen ja se kysyy haluatko päivitää mutta sitä vaan että saako lumialle virustorjuntaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe