Nokia lumia 800/päivitykset

Niin että niin

Onko Nokia lumia 800 miten riippuvainen tietokoneesta.
Eikös se itsestään jo ole melkoinen tietokone....?

Onnistuuko puhelimen päivitykset ilman tietokonetta.

29

1547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitesseoli

      Eihän täydellistä tarvitse päivittää ;)

      • arvelija.

        ei tuo ole täydellinen, kuten ei mikään muukaan. Massasta poikkeava ulkonäkö on se juttu.


      • NSSN.

        Se on kuitennii aena liijan vanaha ja aljtehone, nii että osta uusj.


      • awsedr
        NSSN. kirjoitti:

        Se on kuitennii aena liijan vanaha ja aljtehone, nii että osta uusj.

        Mihin tarvitsee lisää tehoja, kun WP toimii silti sulavammin kuin Android? Lumia 800 pyörii vain yhdellä suorittimella ja on silti yhtä nopea kuin kaksiytimiset Android-puhelimet.


    • awsedr

      Päivityksistä tulee ilmoitus puhelimeen, mutta ne on tehtävä tietokoneella Microsoftin Zune-ohjelmalla.

      • hittolainen......

        Tämä on pitkä miinus koska tietokoneeni käyttöjärjestelmää en suostu vaihtamaan
        Windowsiin joten joudun etsimään ilmeisesti androidia.


      • sandaman
        hittolainen...... kirjoitti:

        Tämä on pitkä miinus koska tietokoneeni käyttöjärjestelmää en suostu vaihtamaan
        Windowsiin joten joudun etsimään ilmeisesti androidia.

        Tietääkseni jotain tietotekniikasta tietävät tekevät nää Windows jutut hiekkalaatikossa.


      • Ballmerin hutikuti
        sandaman kirjoitti:

        Tietääkseni jotain tietotekniikasta tietävät tekevät nää Windows jutut hiekkalaatikossa.

        Jepjep, osta Winkkari, että voit päivittää puhelimesi. Tuhoon tuomittu. Esim. varmaan "tosi moni" iPhonen käyttäjä siirtyy Lumiaan kun ovat tod.näk. monet myös Applen tietokoneiden käyttäjiä.


      • awsedr
        Ballmerin hutikuti kirjoitti:

        Jepjep, osta Winkkari, että voit päivittää puhelimesi. Tuhoon tuomittu. Esim. varmaan "tosi moni" iPhonen käyttäjä siirtyy Lumiaan kun ovat tod.näk. monet myös Applen tietokoneiden käyttäjiä.

        Päivityksen onnisvat myös Macilla Windows Phone 7 Connector-ohjelmalla.


      • android-ukkeli takasin
        hittolainen...... kirjoitti:

        Tämä on pitkä miinus koska tietokoneeni käyttöjärjestelmää en suostu vaihtamaan
        Windowsiin joten joudun etsimään ilmeisesti androidia.

        Pistä puhelin kiinni koneeseen, Windows Phone 7 Connector for Mac päälle, paina päivitykset ja seuraa ohjeita.

        Ei ole niin vaikeita nämä asiat..


    • Pyyhis

      Tässä tapauksessa Symbianilla on melkoinen etu puolellaan, koska laite voi täysin itsenäisesti hoitaa sovellusten ja käyttöjärjestelmän päivitykset. Ei Nokia Suitekaan varsinaisesti päivitä (Symbian)puhelinta, vaan sen kautta vain ladataan päivityspaketti ensin kokonaan puhelimeen ja se hoitaa varsinaisen päivityksen. Vaikea uskoa edes Mikro$oftilta, että päivityssysteemi olisi rakennettu niin, että puhelin menee pilalle jos wintoosa sattuu kuukahtamaan kesken päivityksen.

      • 511

        Niin, että WP-puhelinta ei voi suoraan päivittää OTA:lla?

        Onko WP:llä sama juttu kuin PC:n windowseilla, joille päivityksiä tulee parhaimmillaan kerran viikossa?


      • Lumia paras, muut varas

        No ei nyt kuitenkaan. Esim. Belleen et voi päivittää puhelintasi ilman Nokia Suitea tai Nokia Software Updateria.


    • Tyytyväinen käyttäjä

      Windows Phone tukee periaatteessa päivityksiä langattomasti, mutta tätä ei ole tähän mennessä käytetty. Kenties se on varattu hätätapauksiin (esim. äkillisesti ilmaantuva tietoturvaongelma).

      Puhelin ilmoittaa kuitenkin päivityksistä ilman USB-yhteyttäkin, vaikka itse asennus tapahtuisi vain PC-ohjelmiston kautta.

      Asennuksen yhteydessä puhelinta ei voi käyttää. Zune / Mac Connector lataa päivityksen tietokoneelle, minkä jälkeen Windows Phone tai ainakin käyttäjän data varmuuskopioidaan ja päivitys asennetaan puhelimeen.

      Oma erikoisuutensa on se, että tuota varmuuskopiointia ei voi manuaalisesti muutoin tehdä. Tähän pitäisi olla tulossa muutos lähitulevaisuudessa.

      Päivityksiä olen Lumialle saanut nyt kaksi puolentoista kuukauden aikana. Molemmat ovat olleet varsin pieniä, lähinnä muutamia ominaisuuksia korjaavia päivityksiä. Sovelluspäivityksiä sen sijaan on tullut useammin. Nämä hoituvat luonnollisesti ilman tietokonetta Marketplacen kautta.

    • lumia 800 seko..

      lumian kello ei pysy ajassa, jo nyt pari minuuttia edellä?

    • Pöööörb

      Ei tiedä vielä, miten Microsoft hoitaa luurin päivitykset...
      vanhat winmobilet oli ainakin riippuvaisia, ja erittäin hankalasti!
      mm 64bit w7 ei millään meinaa nähdä vejettä..

      Yleensä nokilaiset olleet..
      sympiat olleet nokiasuiten
      ja N9 nokia linkin varassa....

    • pappa67

      Tarvitseeko Nokia lumia 800 virusturvan. Typerä kysymys ehkä, mutta on myös pappan eka "lääpintä" puhelin elikä vastauksia kiitos.

      • Lumia paras, muut varas

        Ei tarvitse.


      • iltamikko
        Lumia paras, muut varas kirjoitti:

        Ei tarvitse.

        Saisiko hieman perusteluja nimimerkiltä "Lumia paras.." Ainakin kaikki muut Microsoftin tuotteet ovat tähän asti olleet hyvin virusherkkiä ja puhelinten (yleensä) virusongelmista puhuttiin kovasti aivan hiljattain. Tiedätkö, kuinka virusuhka on ratkaistu Lumia 800:ssa vai onko virusten ryntäys MS-puihelimiin vain ajan kysymys?


    • Nokian Symbian ja WP7 käyttikset/mallit eivät tarvitse virustorjuntaa.. Se vaan hidastaa puhelimen käyttöä ja siitä ei ole ainakaan vielä mitään höytyä.... Ehkä muutaman vuoden päästä on... Syy siihen on se että Symbian/WP7 laitteisiin ei ole tehty kunnolla viruksia... Androidiin taas tarvitsee virustorjunta ohjelman, jos latailee paljon tuntemattomia ohjelmia Android marketista... Google kun ei tarkista merketin sovelluksia...

    • toivoton tapaus

      "Nokia Aja -sovelluksen karttatietoja ei voi ladata 3G-yhteyden kautta. Sinun on ladattava maiden kartat käyttämällä langatonta lähiverkkoa. Opastusäänen voi sen sijaan ladata 3G-matkapuhelinyhteyden kautta." Kun yrittää ladata karttoja sama teksti tulee puhelimeen. Pitääkö hankkia langaton verkko Wlan Joikuspottia lumia 800 Wlan ei löydä. Vai miten karttoja voi ladata ? Mistä näkee mitä karttoja puhelimessa on?

    • tietämätön

      Ei ole tietokonetta jolla päivittää

      • lummia

        sitten jätät päivittämättä


      • 28

        Meet liikkeeseen josta ostit luurin ja pyydät päivittämään. Maksaa varmaanki...


      • 900
        lummia kirjoitti:

        sitten jätät päivittämättä

        En tiedä muista lukioista mut hän 900 voi päivittää ainakin oman GSM liittymän datalla tai wlannin kuin myös tietsikalla.


    • Hmmmm :)

      Voi elämän kevät..
      No miten sitä haluaa käyttää?
      Pilvipalveluiden kautta pärjää pitkälle ilman tietokoneyhteyttä..
      eli siis ei ihan pakollinen!

    • käyttäjä

      Puhelinta ei saa päivitettyä ilman tietokonetta. Jos on kone niin sen kuin lataat vain zunen ja se kysyy haluatko päivitää mutta sitä vaan että saako lumialle virustorjuntaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2592
    2. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      63
      2478
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      106
      2300
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      34
      1559
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      238
      1552
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      37
      1452
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1250
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1206
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1171
    Aihe