päästöt, jotka Ryskylästä valuu mereen, suomalaisten maanviljelijöiden päästämiä.
Onko nää fosfori
Kysyy Hän
11118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Melkein, kyllä suomaalaisten talouspoikien pitää edelleen vähentää fosforin käyttyä. Näin kompensoidaan yst.mielisen naapuri valtion mitättömät valumat.
HS: Venäjän lannoitetehdas suurin yksittäinen päästölähde Itämerellä
http://www.yle.fi/uutiset/luonto_ja_ymparisto/2012/01/hs_venajan_lannoitetehdas_suurin_yksittainen_paastolahde_itamerella_3186845.html
Kyy-llä arska vääntää tämänkin suomalaisen maajussin syyksi..."raskaasti tuettua fosforia vierään veronmaksajien tuella venäjälle josta se valuu itämereen......:)))
Juurihan opetettiin että Vantaanjoki on itämeren pahuuden valtakunta.Tottakai Herliini on taas maksattamassa sotakorvauksia Venäjälle että saadaan puhdistamot aikaan.Voi paikalliset rauhassa käydä Suomessa ökymaastureilla ostoksilla minkkiturkit päällä.
Ja vielä suomalaisen weronmaksajan seläästä revittyä raskaasti tuettua minkkiä!
Kumma kyllä täällä ei näy noita syyttäviä sormia, kun kyseessä onkin jokin muu taho, kuin mikä on aiemmin väitetty. Miten nyt näin hiljaista on ? Naapurimaa laskee Suomenlahteen 4-kertaisen määrän fosforia, kuin mitä väitetään meidän maajussien päästelevän.
Alkaa jo pikkuhiljaa selviämään noille maajussien syyllistäjillekin se, miksi pohjanlahti ei ole saastunut, vaikka siihen laskee suuria jokia joiden läheisyydessä on paljon maataloutta.
Ehkä kuitenkin Suomen maajussit on kaiken pahan alku, muiden rantavaltioiden jussit ovat puhtoisia kuin pulmuset, tarkoitin tällä koko merialuetta, Suomenlahtea ja Itämerta.
Se nelinkertainen määrä tulee siitä yhdestä tehtaasta, saman verran voi tulla muista lähteistä, Pietarista, nevaa pitkin, ja onhan siellä muitakin paikkoja. Syyttä on vuosi syytetty suomalaista viljelijää.
Ja on se kumma että Pohjanlahti ei ole saastunut ollenkaan vaikka maanviljelystä on siellä paljon enemmän kuin eteläsuomessa. Pohjanlahteen valuu kaikki Suomen ja Ruotsin pellot mutta siellä ei ole ongelmaa. Itämereen laskee eteläsuomen pellot joita ei ole niin paljon, kaupungit sijoittuneet sinne, mutta silti päästöt ovat runsaat. Ei ymmärrä.
Maanviljelijöitä on syyllistetty ihan turhaan. On ostettu koneet ja laitteet, laskettu pilkulleen kuinka paljon kasvit tarvitsevat mutta silti tulee tukkapöllyä.
Mummon pissa pommi vai Venäjän fosforitehdas ?
Haloo ympäristöministeriö !
Ei täällä asiallisiin kysymyksiin tule vastauksia.
Virossa poltettiin muutama vuosi sitten palavaa kiveä eli lintattua levää ilman mitää filttereitä. Elikkä fosforia levis maailmaan ja paljon. Jäi vaan mieleen, kun Hämeessä isännät ihmetteli, kun vaikka maa oli vielä jäässä nii kumminkin sulamisvesistä löyty fosforia. Ja eräs geologi kirjotti että likasta lunta on satanu Keski-Suomea myöten.