Undu npesäpöntön koko?

Mietityttää

Minkä kokoisia pesäpönttöjä olette käyttäneet unduilla? Olen miettinyt koitta pesiinnyttää undujani, sillä alkavat olemaan jo vanhemman puoleisia ja tahtoisin pitää itselläni samaa sukua olevia lintuja näisen kuolemankin jälkeen (todennäköisesti valitsisin kaksi-neljä poikaa aivan miten vaan niitä syntyty) ja myisin loput pois (jos niitä tulee enempää). Ja jos ei pesintä onnistu niin ei se ota jos ei annakkaan :D Haluaisin vaan tehdä poikueen näillä linnuilla kun ovat kerran olleet terveitä, pitkä ikäisiä, hyvän värisiä ja eri sukuisia. Naaras on jo 10 vuotta ja koitti viime vuonna ainakin munia, mutta vaihdoin munat aina tyröksi muniin. Kannataaka minun edes tehdä poikasia näin vanhalla?

1

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • I love Canaries

      Kymmenen vuotta vanha naaras on jo ns. ikäloppu. Tavallisesti naaraan hedelmällisyys alkaa laskea jo n. 6 v:n iässä. Koiraalla se jatkuu kyllä pidempään.

      Nyt talvella ei ole undulaattien pesintäaika. Se alkaa vasta valoisuuden lisääntyessä keväämmällä ja jatkuu aina loka- marraskuulle saakka. Undulaatit eivät ole välttämättä vaivattomia pesittää (vrt. esim. vastakohta: kanarialintu, joka pesii hyvin jos on esim. valoisaa ja monipuolista tuoreravintoa)! Usein ne eivät pesi lainkaan, vaikka niillä olisi sopiva pesäpönttö. Eläinkaupoissa myytävät keskikokoiset umpipesäpöntöt ovat sopivia (siis puiset) ja se kiinniteteään mieluummin häkin ulkopuolelle vapaana olevan oviaukon eteen, ettei se vie tilaa häkin sisällä. Sahanpuru on hyvä pesämateriaali.

      Undulaatit tarvitsevat usein toisen pesivän parin "stimulaatiota", että pesintä käynnistyisi. Eli jos viereisessä häkissä on näkö- ja ääniyhteyden päässä pesintänsä jo aloittanut pari, niin se saattaa innostaa toisiakin pareja aloittamaan pesinnän. Samoin vaihtelevan ja monipuolisen tuoreruoan tarjoaminen.

      Tutkikaa asiaa enemmän esim. internetistä asiaa tai lainaamalla kirjastosta oppaskirjoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1835
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1190
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      461
      1179
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      841
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      786
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      691
    Aihe