Mikä watti määrä LED:in vastukselle??

amatöörikolvari

Olen hankkimassa 470 ohmin vastuksia LED:lle jotka tulee 12v käyttöön.
Mietin vaan että pitääkö vastukset olla yhden watin tai enemmän vai käykö esim 0.25w tai 0.5w vastus??

6

776

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leditietäjä

      Riippuu ledin kynnysjännitteestä, mutta jos olet mitoittanut tuon 20mA virran kulutuksen mukaan niin tällöin vastuksen tehonkesto pitää olla 0,188W tai yli.

      • leditietäjä

        Tietysti myös onko kyseessä ajoneuvon "12V" vai 12,0V. Ajoneuvoissa meinaan akkujännite kasvaa jopa 14,4V, jolloin tilanne on täysin toinen.


      • amatöörikolvari
        leditietäjä kirjoitti:

        Tietysti myös onko kyseessä ajoneuvon "12V" vai 12,0V. Ajoneuvoissa meinaan akkujännite kasvaa jopa 14,4V, jolloin tilanne on täysin toinen.

        No mä oon laskenut valkoiselle ledille (3 volttia) tuon vastuksen ja auton 12v jännitteelle ja 20mA virralle. Auto käyttöön tulevat!

        Olen tsekkasin myös ostetusta "auton ledistä" tuon vastuksen ja siellä oli myös 470 ohmia eli olisko tuossa 0.5 wattin vastus käypä tahi jopa tuo 0.25??


      • Leditietäjä
        amatöörikolvari kirjoitti:

        No mä oon laskenut valkoiselle ledille (3 volttia) tuon vastuksen ja auton 12v jännitteelle ja 20mA virralle. Auto käyttöön tulevat!

        Olen tsekkasin myös ostetusta "auton ledistä" tuon vastuksen ja siellä oli myös 470 ohmia eli olisko tuossa 0.5 wattin vastus käypä tahi jopa tuo 0.25??

        Sopivampi ja halvempi ratkaisu on laittaa 2kpl 0,25W vastuksia sarjaan. Vastusarvo 270ohm *2kpl. Tuo 540ohm on sopivampi

        Tuo vastuksen tehonkesto menee jokatapauksessa juurikin tuohon rajoille, joten tulee käyttää tehokkaampaa tai useampaa vastusta. Toinen vaihtoehto on kytkeä useampi LED sarjaan käyttäen yhtä etuvastusta. Näin siis jos sovellukseen tulee useampia ledejä.


    • Yksi vaan.

      Vielä vähän sekoitusta 025 kotelossa oleva metallikalvovastus on tehonkestoltaan 0.6W eli riittää hyvin kun ostat metallikalvovastuksen,jos nyt hiilikalvoja edes kaupassa onkaan.Tarkkuus on myös 1 tai 2% niin muuttuu maaailma.

    • mikaxy

      parempi vaihtoehto:

      http://tinyurl.com/3led-12v

      tai http://aijaa.com/002689414585

      tuossa R2 arvo lasketaan: R2 = U(R2) / I (Led)

      esim 20 mA virralla ledeille: 0.58 V / 0.020 A = 29 ohmia ( 29 Ω )

      Koska sama virta kulkee kaikkien 3 ledin D1 .. D3 läpi, niin kaikki 3 lediä toimivat samalla 20 mA virralla.

      12V jännite riittää yleensä 3 ledin käyttöön, mutta jos 12V jännite tulee vajaasta ja/tai kuormitetusta akusta (esim. 10 - 11 V) niin jos ledit tällöin pimenevät, voi kytkimen K2 oikosulkea, jolloin led D1 pimenee, mutta D2 ja D3 jäävät valaisemaan vaikka akun tai pariston jännite olisi pudonnut vain 10 volttiin.

      transistori BC337 säätää aktiivisesti lediketjulle menevän virran määrää, jolloin niin kauan kun jännite ei laske liikaa, niin ledien kirkkaus vaihtelee äärimmäisen vähän, olipa akku täysi tai melkein tyhjä. Eli akun tai pariston jännitteen pudotessa ledit eivät juuri himmene vaan loistavat pitkään kirkkaasti ja sammuvat varsin äkkiä kun jännite ei enää riitä 3:lle ledille, mutta tällöin siis sulkemalla kytkin K2 2 lediä saa toimimaan tuossakin tilanteessa.

      BC337 riittää hyvin jos käytetään tavallisia tai superkirkkaita vakioledejä (joille 20 mA on hyvä virran määrä) mutta jos sen sijaan käytetään jotain 3W teholedejä, silloin pitää transistori vaihtaa johonkin järeämpään malliin ja samalla saattaa joutua laskemaan R1 arvon uudelleen.

      R1 arvolla 47 K ja käyttöjännitteellä 12 V menee transistorille n. 0,2 mA kantavirta ja jos transistorilla olisi vahvistuskerroin 100, niin tuo riittäisi 20 mA ledivirralle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe