Kesyhiiri/seeprahiiri

hiirirakas

Voiko ihan normihiiri saada seeprahiiren kanssa poikasia? ;D

13

1366

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Ei voi.

    • kaisa kinnunen

      tarviiko kesy hiiriä olla monta? paljonko sellainen maksaa?

    • hiirulainen

      Uros kesyhiiret tulee pitää omissa terroissaan yksinään, koska eivät yleensä siedä toisen uroksen seuraa (voi seurata verisiä tappeluita, ja se saattaa johtaa jopa toisen TAI molempien hiirujen kuolemaan, jos vammat on vakavia) Naarashiiriä TÄYTYY pitää samassa terraariossa , koska ne ovat laumassa eläjiä. Joskus kuitenkin naaraslaumoissa esiintyy viiksienpurija, joka täytyy eristää muista hiiruista (yleensä sen viiksienpurijan tunnistaa siitä, että ainoastaan se on ainoa jolla on viikset) el.kaupassa kesyhiiri saattaa maksaa vähän yli 20 euroa, kasvattajilla yleensä urokset maksaa 5-10e ja naaraat 10e. Se tietty riippuu hieman eläinkaupasta/kasvattajasta. Ja seeprahiiri ei voi saada kesyhiiren kanssa poikasia (:

    • Kuukkeli.com

      Kuka tietää: Voiko okahiiri ja kesyhiiri urokset laittaa samaan häkkiin ilman tappeluja????

    • Sedä

      Ei kannata lähteä kokeilemaan, jossei ole oikeasti tosi paljon kokemusta ja tiedä mitä on tekemässä. Joku kasvattaja on kokeillut pitää kesyhiiriuroksia yhdessä natalhiirinaaraiden kanssa, mutta suositteli itsekin että muut eivät ryhdy kokeilemaan tuota. Itse veikkaisin myös että naaraiden kanssa kokeileminen oli fiksumpaa. Nataleilla ja kesyillähän on tuo ruokavalio varsin samanlainen, herkästi lihovilla oksuilla on sitten omat tarpeensa. Okahiiriuroksethan voi tosiaan asuttaa ihan hyvin omissa laumoissaan. Ja oksuja ei myöskään häkkiin, vaan terraarioon :)

      Mut siis sanoisin että ei oo mitään takeita ettei sieltä löydy kohta joku silvottuna.

    • Densku

      Voiko samassa häkissä pitää kahta naarashiirtä ja yhtä uroshiirtä?

    • Ei kannata pitää naaraita ja urosta samassa häkissä. Ja häkki ei muutenkaan ole paras vaihtoehto hiirille. Duna tai terraario on.

      Jos uros on naaraiden kanssa, niille syntyy jatkuvasti poikasia, ja lopulta naaraat voivat kuolla ylirasitukseen, jonka seurauksena myös poikaset voivat kuolla jos ovat pieniä ja jäävät ilman ravintoa.

      Pariskunta yhdistelmiäkään ei kannata ihan joka hiirellä tehdä, koska kaikki eivät sovellu kasvatukseen, ja jos omat perustiedotkaan (ruokinta, hoito, asumukset ym) ole kunnolla hallinnassa, näin ei tule tehdä. Nimim. itse kasvatan pienimuotoisesti, ja ensin otin selvää kaikista perusasioista.

      • Densku

        No mm. meinasinkin terraariota tai vastaavaa. Häkki tuli nyt vain automaattisesti.
        Ja kiitos tiedosta ! :)


    • Duna?

      Mistä eläinkaupasta löytyisi kannettavia dunia?

    • Hiirret<3

      voiko (onko olemassa) ostaa kaksi veljes hiirtä jotka eivät tappelisi keskenään?

      • Sedä

        Osta seepra- oka- tai natalhiiriä. Niillä uroksetkin elelee laumoissa. Mut jos sulla ei ole kokemusta pikkujyrsijöistä, niin noi muut lajit voi olla aika vaikeita. Ainakin joskus mainittu Rapunzelkaan ei myynyt kesypoikia pareissa, riskien takia, vaikka niitä pareissa itse pitikin. En tiedä onko muuttanut politiikkaansa.


    • hiirumamma

      kyllähän niitä kokeneilta kasvattajilta löytyy, näin olen kuullut. esim. rapunzelilla suurin osa pojista elää nykyään kaksin/laumassa. mullakin elää nyt 2kk pojat isänsä luona, toimeen tulevat vaikkei elämä niillä ihan mutkatonta ole. mutta aika näyttää ketkä tulevat toimeen ja tulevatko loppuun asti. aina pitää olla varasuunnitelma jos pojat alkaakin tappelemaan. mutta en siis sano että tämä poikien lauma/pareittain eläminen on yleistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8371
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      42
      4054
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1926
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1430
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1408
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      33
      1163
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1120
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      867
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      842
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      817
    Aihe