Eli kun ostat televsion missä on sisäänrakennettu wifi- yhteys, niin pääsetkö nettii samalla tavalla kuin tietokoneellakin? ja voitko surffailla netissä samalla tavoin?
Toimiiko televisiossa netti normaalisti?
8
364
Vastaukset
- tuskin samanlaista
Tuskin sen television netin käyttö on samanlaista kuin tietokoneella, eihän se netin käyttö kännykälläkään ole samanlaista kuin tietokoneella. Jo pelkästään käyttöliittymä aiheuttaa omat rajansa.
- Kalakkuna
Tuohon kännykkä vertaukseen vähän:
Kännykästä riippuu tuokin, esim. N900 käyttö on tismalleen samanlaita kuin tietokoneella, ei mitään eroja napeissa ja komennoissa, selaimessa tai muussakaan, eli kännykästä on kiinni tuokin. - ei ole sama
Kalakkuna kirjoitti:
Tuohon kännykkä vertaukseen vähän:
Kännykästä riippuu tuokin, esim. N900 käyttö on tismalleen samanlaita kuin tietokoneella, ei mitään eroja napeissa ja komennoissa, selaimessa tai muussakaan, eli kännykästä on kiinni tuokin.No et varmaankaan kirjoita kännykän kosketusnäytöllä, olkoonkin qwerty-virtuaalinäppis siinä, samalla tavalla kuin tietokoneen kunnollisella näppiksellä vai mitä? Eli ei sen kännykän käyttö koskaan tule olemaan samanlaista kuin tietokoneen käyttö.
- Kalakkuna
ei ole sama kirjoitti:
No et varmaankaan kirjoita kännykän kosketusnäytöllä, olkoonkin qwerty-virtuaalinäppis siinä, samalla tavalla kuin tietokoneen kunnollisella näppiksellä vai mitä? Eli ei sen kännykän käyttö koskaan tule olemaan samanlaista kuin tietokoneen käyttö.
Nokia N900 on aivan aito fyysinen näppis, kontrollitkin on tietokoneesta tutut, ctrl c, ctrl v ym. pikakomentoja.
Se on totta että kosketusnäytöllä ei ole sama asia kirjoittaa mutta siitähän en punutkaan. - Kalakkuna
Kalakkuna kirjoitti:
Nokia N900 on aivan aito fyysinen näppis, kontrollitkin on tietokoneesta tutut, ctrl c, ctrl v ym. pikakomentoja.
Se on totta että kosketusnäytöllä ei ole sama asia kirjoittaa mutta siitähän en punutkaan.Vielä vähän:
Jos laitat hiiren ja monitorin kytkennän N900 kiinni niin N900 toimii keskusyksikkönä esim. nettisurffailuun oikein hyvin.
- lampunvaihtaja
Ostin Philipsin jolla kans nettiin pitäs päästäm en ole vielä kokeillu. Olen lukenu jostain, että telekku ei tue Flassia ja sitä taitaa olla vielä monella sivulla, mutta eihän Applekaan tetääkseni tue sitä i-vehkeissään.
- sampen
Elikkä televisiosta voi siis surffailla kaikilla sivuilla samaisella tyylillä kuin kännykällä? ajattelin vain kun tarvitsisin television ja tietokoneen, mutta jos on tarjolla molemmat televisiossa niin olisiko tämä järkevämpi vaihtoehto?
- hanki oikea PC + TV
No telkkarilla voi kyllä surffailla mutta kuten lampunvaihtaja totesi, ei kaikilla sivuilla. Mm. Flashia vaativat sivut on out, poissa laskuista.
Ja lisäksi tulee muistaa ettei tv ole se mikään yleiskone jolla voi tehdä kaikkea. Itse hankkisin sekä television että oikean tietokoneen. Vain oikealla tietokoneella voi tehdä kaikkea mitä tietokoneella on tarkoituskin tehdä. Itse en pärjäisi ilman oikeaa tietokonetta, koska käytän konetta muuhunkin kuin Suolisto24 sivulla surffailuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242053Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331957Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101811Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561479Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341395Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5321113Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115927Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse349899