Lupatarkastajan käynnin seurauksena sain postissa kirjeen, "Ilmoitus ilmoitusvelvollisuuden laiminlyönnistä".
"Tarkastajan tekemän ilmoituksen perusteella teillä on käytössänne televisio. Pyydämme teitä tekemään käyttöönottoilmoituksen tai antamaan muun selvityksen television käytöstä 20 päivän kuluessa. Muussa tapauksessa ratkaisemme asian yksipuolisesti".
Jos teen nyt lupailmoituksen, voinko säästyä tarkastus ja muilta takautuvilta maksuilta? Jos en ota kirjeeseen mitään kantaa tulee laskua jokatapauksessa vähintään 160€. Kumpi vaihtoehto tulisi halvemmaksi?
Olenhan jo säästänyt tuhansia jokatapauksessa laistamalla lupamaksusta että sikäli asia ei harmita ja ensi vuonna joutuu kummiskin maksamaan.
Uhkailukirje viestintävirastolta
Tipi.
1
273
Vastaukset
- maksuk
älä tee mitään.
tärkein ykkösneuvo lupamaksukyrpien kohdalle osuessa on olla täysin passiivinen - ei elettäkään. jos avaat suusi tai vastaat tuohon, peli on menetetty.
kyyläystoiminta jatkuu entiseen malliin vuoden loppuun asti. sitten siitä päästään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837