Moi!
Omistan 12vk haskin ja kyselisin että kuinka pitkiä "lenkkejä" pikkuisen kanssa voisi tehdä? Olen nyt mennyt 1-2km kerran tai kaksi päivässä ja sitten lisäksi pisu ulkoilut lähistöllä. Minkä ikäisenä voisi mennä jo reippaita 30min lenkkejä tai tunnin lenkkejä, eli 3-7km? Olisiko siinä 4-5kk iässä?
haski pentu
2
306
Vastaukset
- 6+4
Liikuta pentua niin paljon kuin se omaehtoisesti jaksaa ja haluaa. Huskyt on siitä hyviä koiria että ne osaa säännöstellä niin kaiken tarvitsemansa ruuan kuin liikunnankin itse.
Meillä on kohta 11vk siperianhusky pentu, kolmas koira laumassamme, ja pennun kanssa käydään päivittäin korttelinympäri pissatuslenkkien lisäksi ainakin puolentunnin hihnalenkillä. Kolmisen kertaa viikossa käymme metsässä lenkillä siten, että vanhemmatkin koiramme on mukana ja siellä viihdytään helposti se tunti, pieninkin mennä viilettää ja pomppii umpihangessa. Sama juttu oli vanhemman huskymme kanssa, (kesäpentu) 12vko iässä mentiin ihan kahden tunnin ulkoiluja jo, niityllä vapaana juosten ja eka uimareissukin oli tuon ikäisenä.
Liiku pennun ehdoilla, mutta vaikka talvikin on, huskyn turkki ja fysiikka kestää jo hyvin nuorena pidemmätkin ulkoilut, eli jos koirassa virtaa riittää niin ei huolta että se 12viikkoisena menis ihan piippuun jos menette tunninkin lenkeille :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648