Moi!
Omistan 12vk haskin ja kyselisin että kuinka pitkiä "lenkkejä" pikkuisen kanssa voisi tehdä? Olen nyt mennyt 1-2km kerran tai kaksi päivässä ja sitten lisäksi pisu ulkoilut lähistöllä. Minkä ikäisenä voisi mennä jo reippaita 30min lenkkejä tai tunnin lenkkejä, eli 3-7km? Olisiko siinä 4-5kk iässä?
haski pentu
2
255
Vastaukset
- 6+4
Liikuta pentua niin paljon kuin se omaehtoisesti jaksaa ja haluaa. Huskyt on siitä hyviä koiria että ne osaa säännöstellä niin kaiken tarvitsemansa ruuan kuin liikunnankin itse.
Meillä on kohta 11vk siperianhusky pentu, kolmas koira laumassamme, ja pennun kanssa käydään päivittäin korttelinympäri pissatuslenkkien lisäksi ainakin puolentunnin hihnalenkillä. Kolmisen kertaa viikossa käymme metsässä lenkillä siten, että vanhemmatkin koiramme on mukana ja siellä viihdytään helposti se tunti, pieninkin mennä viilettää ja pomppii umpihangessa. Sama juttu oli vanhemman huskymme kanssa, (kesäpentu) 12vko iässä mentiin ihan kahden tunnin ulkoiluja jo, niityllä vapaana juosten ja eka uimareissukin oli tuon ikäisenä.
Liiku pennun ehdoilla, mutta vaikka talvikin on, huskyn turkki ja fysiikka kestää jo hyvin nuorena pidemmätkin ulkoilut, eli jos koirassa virtaa riittää niin ei huolta että se 12viikkoisena menis ihan piippuun jos menette tunninkin lenkeille :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502019
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3201214Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831019- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31839- 52819
- 71764
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709