haski pentu

ilonana

Moi!

Omistan 12vk haskin ja kyselisin että kuinka pitkiä "lenkkejä" pikkuisen kanssa voisi tehdä? Olen nyt mennyt 1-2km kerran tai kaksi päivässä ja sitten lisäksi pisu ulkoilut lähistöllä. Minkä ikäisenä voisi mennä jo reippaita 30min lenkkejä tai tunnin lenkkejä, eli 3-7km? Olisiko siinä 4-5kk iässä?

2

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+4

      Liikuta pentua niin paljon kuin se omaehtoisesti jaksaa ja haluaa. Huskyt on siitä hyviä koiria että ne osaa säännöstellä niin kaiken tarvitsemansa ruuan kuin liikunnankin itse.

    • Meillä on kohta 11vk siperianhusky pentu, kolmas koira laumassamme, ja pennun kanssa käydään päivittäin korttelinympäri pissatuslenkkien lisäksi ainakin puolentunnin hihnalenkillä. Kolmisen kertaa viikossa käymme metsässä lenkillä siten, että vanhemmatkin koiramme on mukana ja siellä viihdytään helposti se tunti, pieninkin mennä viilettää ja pomppii umpihangessa. Sama juttu oli vanhemman huskymme kanssa, (kesäpentu) 12vko iässä mentiin ihan kahden tunnin ulkoiluja jo, niityllä vapaana juosten ja eka uimareissukin oli tuon ikäisenä.

      Liiku pennun ehdoilla, mutta vaikka talvikin on, huskyn turkki ja fysiikka kestää jo hyvin nuorena pidemmätkin ulkoilut, eli jos koirassa virtaa riittää niin ei huolta että se 12viikkoisena menis ihan piippuun jos menette tunninkin lenkeille :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      136
      1270
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      811
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      570
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      546
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      25
      531
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      516
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      491
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      15
      472
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      14
      471
    Aihe