Vaikka kuinka yrittää, niin aina tulee uusia ja uusia vastoinkäymisiä.
Nytkin sain villasukan kudottua, niin eiköhän joku mennyt katkomaan langanpäät ennen, kuin sain ne edes pääteltyä.
Toinen juttu oli sitten se, että käteeni tuli mustelma sukkapuikoista.
Miten voi onnistua yhteiskunnassa, kun pienikin yrittäminen langettaa pelkän epäonnistumisten sarjan?
Kysymys ei ole siitä, etteivätkö jotkut yrittäisi, vaan siitä, että jotkut ovat syntyneet epäonnistujiksi yrityksistään huolimatta.
On heitäkin, jotka toimivat huolettomasti eivätkä välitä mistään mitään, mutta meidät jotkut on vain luotu epäonnistumaan. Tavarat hajoavat pelkästä kosketuksesta ja niin pois päin. Yhteen aikaan tietokone pimeni aina, kun lähestyin sitä.
Krooninen epäonnistuja
4
60
Vastaukset
- reg52435gef
"On heitäkin, jotka toimivat huolettomasti eivätkä välitä mistään mitään, mutta meidät jotkut on vain luotu epäonnistumaan."
Kaikille tulee epäonnistumisia. Joko omia mokia, tai sitten ihan huonoa tuuria.
Voittajan ja häviäjän ero on siinä, että voitaja hyväksyy asian, ottaa epäonnisumisesta opikseen jos on oppimisen paikka ja jatkaa eteenpäin.
Häviäjät jäävät voivottelemaan epäonnistumisiaan.- energiaongelma
Kun on kroonisesti huono tuuri, niin väkisinkin se vaikuttaa siten, että lakkaa yrittämästä. Miksi edesauttaa katastrofien syntymistä, kun voi myöskin olla tekemättä mitään?
- gfgw5tg245g
energiaongelma kirjoitti:
Kun on kroonisesti huono tuuri, niin väkisinkin se vaikuttaa siten, että lakkaa yrittämästä. Miksi edesauttaa katastrofien syntymistä, kun voi myöskin olla tekemättä mitään?
No sitten peli on menetetty ja ei auta muu kuin jatkaa sitä voivottelua ja itsesäälissä rypemistä. Kai se sitten on parempi niin, en tiedä.
- energiaongelma
gfgw5tg245g kirjoitti:
No sitten peli on menetetty ja ei auta muu kuin jatkaa sitä voivottelua ja itsesäälissä rypemistä. Kai se sitten on parempi niin, en tiedä.
Jossain syvällä sisimmässäni uskon yhä, että joku ritari / prinssi tulee ja pelastaa minut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2215055Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1194111- 583633
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363599- 513450
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest383075Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202586- 232336
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo442159UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami231982