Hip hei

hurraa

"Työkykyneuvonta on Kelan uusi palvelu, joka käynnistyy tammikuusta alkaen vähitellen koko maassa. Tehtävään koulutetut työkykyneuvojat tarjoavat sairauspäivärahaa saaville ja kuntoutusta tarvitseville asiakkaille yksilöllisiä ratkaisuja työhön paluun tueksi.

Työkykyneuvoja ottaa yhteyttä asiakkaaseen, jonka työkyvyttömyys uhkaa pitkittyä tai jolla on useita toistuvia työkyvyttömyysjaksoja. Työkykyneuvojan asiakkaisiin kuuluvat myös ammattikouluttamattomat nuoret ja työttömät työnhakijat, joiden sairauspäiväraha on hylätty lääketieteellisistä syistä sekä henkilöt, jotka ovat saaneet hylkäävän päätöksen työkyvyttömyyseläkkeestä ja hakevat sairauspäivärahaa."

http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/190112094743ML?opendocument

7

700

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Bumppaan lankaa 2023 koska tuo edelleen olemassa. Eikös olekin niin että tuo on vapaaehtoista, eikä siitä kieltäytyminen vaikuta yhteenkään etuuteen, kuten mm. sairauspäivärahan maksuun tai toimeentulotukeen?

      • Anonyymi

        Et kuitenkaan viitsinyt laittaa oikeaan paikkaan osoittavaa linkkiä. Miksi?


    • Anonyymi

      Kela kun on tähänkin asti niin hyvin tunnistanut ihmisten työkyvyn..
      Mitenköhän sekin mahtaa muuttua, jos muuttuu.

    • Anonyymi

      Jotta kela voisi noita hoitaa edes pitäs kelan siinä tapauksessa ottaa myös täysivastuu suomen terveydenhuollosta kuihan kelan työntekijöillä tähän riittäs motivastio vielä niiden jo ennestään hoidettavien asioiden päälle

    • Anonyymi

      Nämä neuvojat eivät ole mitään asiantuntijoita. Löökrinkin motiivi voi olla muu kuin auttaminen. Lähtökohtahan on väärä, sillä työttömyys ei johdu työnhakijasta tai hän ei voi ammattitaidottomuudelle, iälle, kunnolle tai persoonaleen mitään.

      Täysin vapaa-ehtoisena pälvelusta ei ole moitittavaa, mutta siitä pitää päästä myös irti ilman sanktioita. Kun tietää, TEM:n aikaisemmat aktiivimallit ja nykyisen ministerin, luottamusta ei ole.

      • Anonyymi

        "Lähtökohtahan on väärä, sillä työttömyys ei johdu työnhakijasta tai hän ei voi ammattitaidottomuudelle, iälle, kunnolle tai persoonaleen mitään."

        Tarkoitatko että on työttömiä, jotka eivät voi mitään luettemillesi asioille vai että kukaan työtön ei voi niille mitään? Vai onko kyseessä yksi ja sama asia?


    • Anonyymi

      'Kuinka pissiä omiin muroihinsa' on Suomi24:n palvelu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      33
      1441
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      74
      944
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      873
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      200
      823
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      313
      771
    6. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      52
      746
    7. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      40
      688
    8. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      94
      662
    9. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      119
      573
    10. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      556
    Aihe