Hip hei

hurraa

"Työkykyneuvonta on Kelan uusi palvelu, joka käynnistyy tammikuusta alkaen vähitellen koko maassa. Tehtävään koulutetut työkykyneuvojat tarjoavat sairauspäivärahaa saaville ja kuntoutusta tarvitseville asiakkaille yksilöllisiä ratkaisuja työhön paluun tueksi.

Työkykyneuvoja ottaa yhteyttä asiakkaaseen, jonka työkyvyttömyys uhkaa pitkittyä tai jolla on useita toistuvia työkyvyttömyysjaksoja. Työkykyneuvojan asiakkaisiin kuuluvat myös ammattikouluttamattomat nuoret ja työttömät työnhakijat, joiden sairauspäiväraha on hylätty lääketieteellisistä syistä sekä henkilöt, jotka ovat saaneet hylkäävän päätöksen työkyvyttömyyseläkkeestä ja hakevat sairauspäivärahaa."

http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/190112094743ML?opendocument

7

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Bumppaan lankaa 2023 koska tuo edelleen olemassa. Eikös olekin niin että tuo on vapaaehtoista, eikä siitä kieltäytyminen vaikuta yhteenkään etuuteen, kuten mm. sairauspäivärahan maksuun tai toimeentulotukeen?

      • Anonyymi

        Et kuitenkaan viitsinyt laittaa oikeaan paikkaan osoittavaa linkkiä. Miksi?


    • Anonyymi

      Kela kun on tähänkin asti niin hyvin tunnistanut ihmisten työkyvyn..
      Mitenköhän sekin mahtaa muuttua, jos muuttuu.

    • Anonyymi

      Jotta kela voisi noita hoitaa edes pitäs kelan siinä tapauksessa ottaa myös täysivastuu suomen terveydenhuollosta kuihan kelan työntekijöillä tähän riittäs motivastio vielä niiden jo ennestään hoidettavien asioiden päälle

    • Anonyymi

      Nämä neuvojat eivät ole mitään asiantuntijoita. Löökrinkin motiivi voi olla muu kuin auttaminen. Lähtökohtahan on väärä, sillä työttömyys ei johdu työnhakijasta tai hän ei voi ammattitaidottomuudelle, iälle, kunnolle tai persoonaleen mitään.

      Täysin vapaa-ehtoisena pälvelusta ei ole moitittavaa, mutta siitä pitää päästä myös irti ilman sanktioita. Kun tietää, TEM:n aikaisemmat aktiivimallit ja nykyisen ministerin, luottamusta ei ole.

      • Anonyymi

        "Lähtökohtahan on väärä, sillä työttömyys ei johdu työnhakijasta tai hän ei voi ammattitaidottomuudelle, iälle, kunnolle tai persoonaleen mitään."

        Tarkoitatko että on työttömiä, jotka eivät voi mitään luettemillesi asioille vai että kukaan työtön ei voi niille mitään? Vai onko kyseessä yksi ja sama asia?


    • Anonyymi

      'Kuinka pissiä omiin muroihinsa' on Suomi24:n palvelu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      68
      7939
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      84
      6015
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      76
      5492
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      66
      5405
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      112
      4687
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      118
      2422
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1301
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      6
      1287
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      42
      1119
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1072
    Aihe