Hip hei

hurraa

"Työkykyneuvonta on Kelan uusi palvelu, joka käynnistyy tammikuusta alkaen vähitellen koko maassa. Tehtävään koulutetut työkykyneuvojat tarjoavat sairauspäivärahaa saaville ja kuntoutusta tarvitseville asiakkaille yksilöllisiä ratkaisuja työhön paluun tueksi.

Työkykyneuvoja ottaa yhteyttä asiakkaaseen, jonka työkyvyttömyys uhkaa pitkittyä tai jolla on useita toistuvia työkyvyttömyysjaksoja. Työkykyneuvojan asiakkaisiin kuuluvat myös ammattikouluttamattomat nuoret ja työttömät työnhakijat, joiden sairauspäiväraha on hylätty lääketieteellisistä syistä sekä henkilöt, jotka ovat saaneet hylkäävän päätöksen työkyvyttömyyseläkkeestä ja hakevat sairauspäivärahaa."

http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/190112094743ML?opendocument

7

699

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Bumppaan lankaa 2023 koska tuo edelleen olemassa. Eikös olekin niin että tuo on vapaaehtoista, eikä siitä kieltäytyminen vaikuta yhteenkään etuuteen, kuten mm. sairauspäivärahan maksuun tai toimeentulotukeen?

      • Anonyymi

        Et kuitenkaan viitsinyt laittaa oikeaan paikkaan osoittavaa linkkiä. Miksi?


    • Anonyymi

      Kela kun on tähänkin asti niin hyvin tunnistanut ihmisten työkyvyn..
      Mitenköhän sekin mahtaa muuttua, jos muuttuu.

    • Anonyymi

      Jotta kela voisi noita hoitaa edes pitäs kelan siinä tapauksessa ottaa myös täysivastuu suomen terveydenhuollosta kuihan kelan työntekijöillä tähän riittäs motivastio vielä niiden jo ennestään hoidettavien asioiden päälle

    • Anonyymi

      Nämä neuvojat eivät ole mitään asiantuntijoita. Löökrinkin motiivi voi olla muu kuin auttaminen. Lähtökohtahan on väärä, sillä työttömyys ei johdu työnhakijasta tai hän ei voi ammattitaidottomuudelle, iälle, kunnolle tai persoonaleen mitään.

      Täysin vapaa-ehtoisena pälvelusta ei ole moitittavaa, mutta siitä pitää päästä myös irti ilman sanktioita. Kun tietää, TEM:n aikaisemmat aktiivimallit ja nykyisen ministerin, luottamusta ei ole.

      • Anonyymi

        "Lähtökohtahan on väärä, sillä työttömyys ei johdu työnhakijasta tai hän ei voi ammattitaidottomuudelle, iälle, kunnolle tai persoonaleen mitään."

        Tarkoitatko että on työttömiä, jotka eivät voi mitään luettemillesi asioille vai että kukaan työtön ei voi niille mitään? Vai onko kyseessä yksi ja sama asia?


    • Anonyymi

      'Kuinka pissiä omiin muroihinsa' on Suomi24:n palvelu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      162
      1523
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      60
      889
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      44
      823
    4. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      52
      762
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      95
      725
    6. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      30
      698
    7. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      57
      654
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      56
      638
    9. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      34
      621
    10. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      596
    Aihe