"Työkykyneuvonta on Kelan uusi palvelu, joka käynnistyy tammikuusta alkaen vähitellen koko maassa. Tehtävään koulutetut työkykyneuvojat tarjoavat sairauspäivärahaa saaville ja kuntoutusta tarvitseville asiakkaille yksilöllisiä ratkaisuja työhön paluun tueksi.
Työkykyneuvoja ottaa yhteyttä asiakkaaseen, jonka työkyvyttömyys uhkaa pitkittyä tai jolla on useita toistuvia työkyvyttömyysjaksoja. Työkykyneuvojan asiakkaisiin kuuluvat myös ammattikouluttamattomat nuoret ja työttömät työnhakijat, joiden sairauspäiväraha on hylätty lääketieteellisistä syistä sekä henkilöt, jotka ovat saaneet hylkäävän päätöksen työkyvyttömyyseläkkeestä ja hakevat sairauspäivärahaa."
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/190112094743ML?opendocument
Hip hei
7
701
Vastaukset 7
- Anonyymi
Bumppaan lankaa 2023 koska tuo edelleen olemassa. Eikös olekin niin että tuo on vapaaehtoista, eikä siitä kieltäytyminen vaikuta yhteenkään etuuteen, kuten mm. sairauspäivärahan maksuun tai toimeentulotukeen?
- Anonyymi
Et kuitenkaan viitsinyt laittaa oikeaan paikkaan osoittavaa linkkiä. Miksi?
- Anonyymi
Kela kun on tähänkin asti niin hyvin tunnistanut ihmisten työkyvyn..
Mitenköhän sekin mahtaa muuttua, jos muuttuu. - Anonyymi
Jotta kela voisi noita hoitaa edes pitäs kelan siinä tapauksessa ottaa myös täysivastuu suomen terveydenhuollosta kuihan kelan työntekijöillä tähän riittäs motivastio vielä niiden jo ennestään hoidettavien asioiden päälle
- Anonyymi
Nämä neuvojat eivät ole mitään asiantuntijoita. Löökrinkin motiivi voi olla muu kuin auttaminen. Lähtökohtahan on väärä, sillä työttömyys ei johdu työnhakijasta tai hän ei voi ammattitaidottomuudelle, iälle, kunnolle tai persoonaleen mitään.
Täysin vapaa-ehtoisena pälvelusta ei ole moitittavaa, mutta siitä pitää päästä myös irti ilman sanktioita. Kun tietää, TEM:n aikaisemmat aktiivimallit ja nykyisen ministerin, luottamusta ei ole.- Anonyymi
"Lähtökohtahan on väärä, sillä työttömyys ei johdu työnhakijasta tai hän ei voi ammattitaidottomuudelle, iälle, kunnolle tai persoonaleen mitään."
Tarkoitatko että on työttömiä, jotka eivät voi mitään luettemillesi asioille vai että kukaan työtön ei voi niille mitään? Vai onko kyseessä yksi ja sama asia?
- Anonyymi
'Kuinka pissiä omiin muroihinsa' on Suomi24:n palvelu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5851406Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43767Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl470680Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5539- 34519
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28494Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37480- 39477
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22432