"Työkykyneuvonta on Kelan uusi palvelu, joka käynnistyy tammikuusta alkaen vähitellen koko maassa. Tehtävään koulutetut työkykyneuvojat tarjoavat sairauspäivärahaa saaville ja kuntoutusta tarvitseville asiakkaille yksilöllisiä ratkaisuja työhön paluun tueksi.
Työkykyneuvoja ottaa yhteyttä asiakkaaseen, jonka työkyvyttömyys uhkaa pitkittyä tai jolla on useita toistuvia työkyvyttömyysjaksoja. Työkykyneuvojan asiakkaisiin kuuluvat myös ammattikouluttamattomat nuoret ja työttömät työnhakijat, joiden sairauspäiväraha on hylätty lääketieteellisistä syistä sekä henkilöt, jotka ovat saaneet hylkäävän päätöksen työkyvyttömyyseläkkeestä ja hakevat sairauspäivärahaa."
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/190112094743ML?opendocument
Hip hei
7
591
Vastaukset
- Anonyymi
Bumppaan lankaa 2023 koska tuo edelleen olemassa. Eikös olekin niin että tuo on vapaaehtoista, eikä siitä kieltäytyminen vaikuta yhteenkään etuuteen, kuten mm. sairauspäivärahan maksuun tai toimeentulotukeen?
- Anonyymi
Et kuitenkaan viitsinyt laittaa oikeaan paikkaan osoittavaa linkkiä. Miksi?
- Anonyymi
Kela kun on tähänkin asti niin hyvin tunnistanut ihmisten työkyvyn..
Mitenköhän sekin mahtaa muuttua, jos muuttuu. - Anonyymi
Jotta kela voisi noita hoitaa edes pitäs kelan siinä tapauksessa ottaa myös täysivastuu suomen terveydenhuollosta kuihan kelan työntekijöillä tähän riittäs motivastio vielä niiden jo ennestään hoidettavien asioiden päälle
- Anonyymi
Nämä neuvojat eivät ole mitään asiantuntijoita. Löökrinkin motiivi voi olla muu kuin auttaminen. Lähtökohtahan on väärä, sillä työttömyys ei johdu työnhakijasta tai hän ei voi ammattitaidottomuudelle, iälle, kunnolle tai persoonaleen mitään.
Täysin vapaa-ehtoisena pälvelusta ei ole moitittavaa, mutta siitä pitää päästä myös irti ilman sanktioita. Kun tietää, TEM:n aikaisemmat aktiivimallit ja nykyisen ministerin, luottamusta ei ole.- Anonyymi
"Lähtökohtahan on väärä, sillä työttömyys ei johdu työnhakijasta tai hän ei voi ammattitaidottomuudelle, iälle, kunnolle tai persoonaleen mitään."
Tarkoitatko että on työttömiä, jotka eivät voi mitään luettemillesi asioille vai että kukaan työtön ei voi niille mitään? Vai onko kyseessä yksi ja sama asia?
- Anonyymi
'Kuinka pissiä omiin muroihinsa' on Suomi24:n palvelu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2926066Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta563957Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413302Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole733205Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava753117Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1763059Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932847Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022536Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2052170Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782093