harkitsen miniläppärin tai tabletin ostamista.
Kumpi on kätevämpi käyttää esim. thaimaassa?
löysin läppärin netistä joka painaa vain 1,1 kg
tabletit noin 600 grammaa.
Kumpi on yksinkertaisempi käyttää,sillä en ole mikään Einstein?
Kumpi on kätevämpi käyttää esim. thaimaassa?
löysin läppärin netistä joka painaa vain 1,1 kg
tabletit noin 600 grammaa.
Kumpi on yksinkertaisempi käyttää,sillä en ole mikään Einstein?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Android tabletit ovat pienempiä ja kevyempiä. Ne ovat myös yleensä nopeampia kuin tavan halpa Windows 7 starter mini-läppäri.. Jos et kirjoita paljon niin silloin tabletti on hyvä vaihtoehto.
Asus Ee Pad Transformer.
Tulee olemaan seuraava tietokoneeni. Hyvästi Linux Ja Windows. (koko eilisen päivän tapellut tiedostomuotojen kanssa että saa yhden streamingtoiston soimaan).
asus on transformerissakin on linux..
Riippuu ihan siitä mitä sillä laitteella on tarkoitus tehdä.
Jos kirjoitat edes jonkin verran niin tarvitset koneen jossa on jonkinlainen näppäimistö, kosketusnäytölle kirjoittaminen on tuskaa.
Jos olet tottunut Windowsiin niin miniläppärissä on tuttu Windows.
Jos tarvitset pelkän mukana kulkevan nettiselaimen niin halpa tabletti on kätevämpi.
Tulipa tuosta tuskallisesta kirjoittamisesta mieleen että saakohan nuihin tabletteihin erillistä näppistä hommattua.
Ainakin sellaisia kannettavia on tuossa mainoksissa pyörinyt että saa näytön irti jolloin toimii tablettina.
Joihinkin saa erillisen näppäimistön mutta sellaisissa alkaa tulla jo hintaa.
Osta vaan suoraan iPad.
Nämä muut on vähän niinkuin hieman sinnepäin mutta ei aivan. No, toisaalta ostaahan ihmiset Thaimaasta Guccin laukkujakin halvalla.
http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/5430c/Apple-iOS
Noilla hinnoilla saa kunnollisen tehokkaan kannettavan tietokoneenkin.
Tabletit:
kevyitä ja ohuita
monet laitteista helppoja, yksinkertaisia (mm. iPad:in käyttöliittymä varsin simppeli oppia vaikka ei olisi kokemusta tietokoneista)
- ei fyysistä näppäimistöä
- liitännät usein puutteellisia (ei välttämättä esim. tavallista USB-porttia, kortinlukijaa)
- laitteen lataus ja synkronointi varmistettava (ei usein erillistä laturia, vain latauspiuha koneeseen; tietojen synkronointi oletetaan tehtävän pöytäkoneen tai läppärin kanssa)
- saatat jäädä kaipaamaan jotain täysiverisen käyttöjärjestelmien ominaisuuksista
Mini-läppärit/Ultrabookit
Osa kevyitä, usein kuitenkin tabletteja painavampia
näppäimistö paljon kirjoittavalle
mahdollisuudet kytkeä lisälaitteita paljon paremmat
paremmat mahdollisuudet vaihtaa käyttöjärjestelmää jos kaupasta tullut ei miellytä
- usein paksumpia
- usein hitaampia käynnistää
- saattaa houkutella spywarea ja muuta roskaa helpommin (vrt. esim. perus-Windowsia appstoren suojattuun ympäristöön)
Jos ainoat kriteerisi ovat mainitsemasi yksinkertaisuus ja paino, niin tabletti kuten vaikkapa iPad on oiva valinta. Mieti toki noita muitakin listaamiani juttuja.
Kiitos tiedoista,tarvitsen myös näppäimistöa kirjoittamiseen,joten miniläppäri
on ehkä sittenkin parempi.
Olisiko sinulla vielä arviota siitä mikä olisi suositeltava?
En todellakaan ole etevä tietsikan kanssa.
Ei kai niissä hirveitä eroja ole, anna kukkarosi ratkaista.
Miniläppäreissä on usein vain 1 Gt muistia joka on turhan vähän.
Sen verran kannattaa kysyä myyjältä että saako ja mitä maksaa jos ja kun haluaa 2 Gt muistia ja se kannattaa ottaa samantien. Noin pienikin muistinlisäys vaikuttaa merkittävästi käytettävyyteen.
En osaa nykyisistä valitettavasti suositella, koska en ole vähään aikaan käynyt ostoksilla. Oma koneeni on useamman vuoden vanha Asus EEEPC, jonka suurimmat ongelmat oli omituinen oletuskäyttöjärjestelmä sekä todella pienen kapasiteetin kovalevyt (4GB 12GB SSD:t).
Jos asut hyvin varustellun kirjaston lähellä niin käy selailemassa Mikrobitti, Tietokone, MikroPC ja Tekniikan Maailma -lehdistä sekä miniläppäri- että tablet-kone vertailuja. Niistä saa hyvän kuvan siitä, mihin kannattaisi rahat sijoittaa.
Voit jo ennakkoon selvitellä missä numeroissa vertailuja on ollut, esim. täältä:
http://www.mbnet.fi/arkisto/mblabra/2
http://www.tietokone.fi/lehti
http://tekniikanmaailma.fi/kuva-ja-aani/vertailut/
Sinuna minä menisin sinne Thaimaahan ja ostaisin vehkeen sieltä.
Sais varmaan samalla paikallisen nettiyhteyden joka toimii siellä.
Tässä sinulle mini-läppäri: www.databit.fi/asus-1215b-kannettava-tietokone
Takuulla voittaa kaikki halvat Win 7 Starter koneet..
Minulla on tabletti 10 tuumanen, eikä ole mitään vaikeuksia kirjoitella näytön näppäimillä, ovat riittävän suuret ja herkät. Mikä ongelma joillakin on, sitä en tiedä. Mene liikkeeseen ja kokeile tablettien omia näppäimiä.