Pari vuotta vanha tornikone Fujitsu Esprimo 1500, käyttis Vista 64-bit SP2. Selaimina Firefox 9, IE9 ja Google Chrome.
Silverligth toimi aikaisemmin OK. Koneeseen piti asentaa käyttöjärjestelmä uudestaan (korjaamolla asensivat omilta levyiltään). Olen päivittänyt sen jälkeen kaikki mahdolliset päivitykset.
Kun yritän nyt asentaa Silverligthia, niin tulee ilmoitus, että "Käyttöjärjestelmäsi ei tue Silverlightin 64-bittistä versiota". Vaikka on Vista 64-bit!!
Mistähän on kyse? Kiitos etukäteen vastauksista!
Microsoft Silverligth ei asennu
2
764
Vastaukset
- RiepuPaula
Olen tänään kysellyt samaa Katsomon aspasta.
katsotaan mitä osaavat vastata. Minulla muuten aivan sama(nlainen) kone kun sinulla. - RiepuPaula
Tässä vihdoin ohje minkä sain Katsomosta kun olin sähköpostiyhteydessä sinnepäin. linkitän ohjeen alle.
Ilmoitus että käyttöjärestelmä ei tue Silverligtin 64- bittistä versiota on väärä ja harhaanjohtava, koska oikeaimmin selaimesta on kysymys.
eli Sielverlight pitää päivittää IE selaimella vaikka se toimii kyllä päivityksen jälkeen sitten muillakin selaimilla.
eli tässä Katsomon vastaus:
Katsomon käyttö 64-bittisessä Windows Vista -ympäristössä
Mikäli käytössäsi on 64-bittinen Windows Vista käyttöjärjestelmä, voit asentaa Silverlight-laajennuksen seuraavasti.
Avaa Käynnistä valikko ja valitse Kaikki Ohjelmat. Etsi ohjelmalistauksesta "Internet Explorer". Ohjelmalistauksesta löytyy erikseen Internet Explorer ja Internet Explorer(64-bit)
Näistä "Internet Explorer" on selaimesi 32-bittinen versio, jolla voit asentaa Silverlightin ja käyttää Katsomoa.
Avaa Internet Explorer seuraavasti: Klikkaa hiiren oikealla painikkeella ja valitse "Käynnistä järjestelmänvalvojana". Kun selain on käynnistynyt, lataa ja asenna Silverlight täältä (http://www.microsoft.com/getsilverlight/Get-Started/Install/Default.aspx)
Sulje selain ja käynnistä selain uudelleen valitsemalla Käynnistä > Kaikki Ohjelmat > Internet Explorer kansiosta valitse "Internet Explorer". Valitse siis 64-bit version sijaan 32-bittinen versio. Voit myös luoda pikakuvakkeen työpöydällesi tähän versioon nopeampaa käynnistystä varten.
Katsomon käyttö 64-bittisessä Windows 7-ympäristössä
Mikäli et ole muuttanut selaimesi käynnistysasetuksia voit asentaa Silverlightin suoraan täältä:(http://www.microsoft.com/getsilverlight/Get-Started/Install/Default.aspx)
Jos käytät Internet Explorer 9 selaimen 64-bit versiota, toimi seuraavasti:
Tarkista että käytössäsi on sekä Internet Explorer 9 että järjestelmäpäivitys Service Pack 1. Asenna tämän jälkeen Silverlight
(http://www.microsoft.com/getsilverlight/Get-Started/Install/Default.aspx)
Lisätietoja:
Asennusohjeet Windows 7 Service Pack 1:
(http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows7/learn-how-to-install-windows-7-service-pack-1-sp1)
Lataa Internet Explorer 9:
(http://www.microsoft.com/downloads/fi-fi/details.aspx?FamilyID=62e67358-da9a-499d-aa19-eb93996ca8e0)
Yleisimpiin kysymyksiin ja ongelmiin löydät avun MTV3 Katsomo -palvelun ohjeista klikkaamalla linkkiä "Asiakaspalvelu".
Jos haluat henkilökohtaista neuvontaa, ystävällinen asiakaspalvelumme auttaa numerossa 0303 9800 ma-pe 9-20.
Lankaverkosta 8,21 senttiä/puhelu 1,16 senttiä/min ja matkapuhelinverkosta 29,7 senttiä/min.
Jonotus on puheluteknisistä syistä maksullinen.
Ystävällisin terveisin,
Katsomo / Janne
katsomo@mtv3.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864