Haetaan henkilökohtaista avustajaa 53 vuotiaalle näkövammaiselle diabeetikolle. Työ sopii vaikka opiskelijalle tai kotiäidille. Työ aika 40h/kk palkka 9,68e/h. Tyntekijän ikä n.30-50 vuotta. Ota rohkesti yhteyttä puhelimitse niin sovitaan haastattelusta.
Yhteystiedot: 0408674071
O: Henkilökohtainen avustaja
14
504
Vastaukset
- Sair------------´nm
Tyntekijän ikä n.30-50 vuotta. Mitä ihmeen ikärasismia.
Mihin perustuu tuo työaika ja palkka?- Tyllä pitäisi elää
Ei kukaan ala noin vastuullista ja hyvää ammattitaitoa edellyttävää työtä tekemään (40 h/kk) työsuhteessa alle 25 €/h.
Jos ei ole varaa maksaa niin omaisten pitää hoitaa itse.
Työn vaativuutta vähätellään myös ilmoituksessa. Tietysti hyvä ja luotettava pitäissi saada minipalkalla. Hyvää ilmoituksessa on että sanovat palkan.
Mutta kukaan ei tuolla sitä tee . - Maikki
Ikä on sen vuoksi että itse olen vanha ja palkkaus tulee kunnalta joka maksaa palkan.... Itse en siihen voi vaikuttaa.
- Maikki
Työaika perustuu kunnan antamaan päätökseen oikeudesta saada henk.koht.apua
- hennk.kohttt
Tyllä pitäisi elää kirjoitti:
Ei kukaan ala noin vastuullista ja hyvää ammattitaitoa edellyttävää työtä tekemään (40 h/kk) työsuhteessa alle 25 €/h.
Jos ei ole varaa maksaa niin omaisten pitää hoitaa itse.
Työn vaativuutta vähätellään myös ilmoituksessa. Tietysti hyvä ja luotettava pitäissi saada minipalkalla. Hyvää ilmoituksessa on että sanovat palkan.
Mutta kukaan ei tuolla sitä tee .Olen samaa mieltä että työllä pitäisi elää, Itse olen 55 vuotias
mies ja toimin henk.koht avustajana, Tosin kuukausi palkalla.
Hen,koht, avustajan suurin pointti on siinä,että vajaa
kuntoisia ihmisä ei sijoiteta mihinkään laitoksiin, vaan
autetaan pärjäämään siellä kotona. Henk.koht. avustajan
palkka kustannukset ovat noin yksi kolmas osa verrattuna
laitos hoitoon !! Eli , kunnat säästävät selvää rahaa !!
Ja sitä , mitä tämä merkitsee elämän laadussa
avustettavalle , EI VOI EDES RAHALLA MITATA !!
- Maikki
Niin ja työ on Kempeleessä
- Maikki
Työ ei ole sairaanhoitoa, vaan ainoastaan avustamista päivittäisissä askareissa ja minä en halua miestä tähän hommaan koska olen itse nainen. Tuli ehkä vähän liian suppeasti tuo hakemus. Mutta olen uusi tälläisten foorumeiden käyttäjä ja mol.fi sivulla on kyllä sama hakemus mutta yksityiskohtaisemmin. Kiitos palautteesta ja toivoisin että palaute pysyisi asiallisena tästä lähtien.
- kiinnostunut
Kyllä keskustelut ovat olleet asiallisia. Avoimia kyllä!
Kun ilmoituksessa puhutaan näkövammaisesta diebeeitikosta, niin minä en puhuisi silloin terveen ihmisen hoitamisesta. Terveet eivät tarvitse tälläisia avustajia.
Kyllähän tuo palkka on aivan olematon. On aivan sama maksatte te sen tai joku kolas osapuoli. se ei sitä hyväksi muuta kun otaa huomioon muut työsuhdetekijät! Varsin epätyypillinen työsuhde!
Mutta jos te itse olette tämä näkövammainen diabeetikko?
Niin kuinka te selviätte tästä Sp-kirjoittelusta?- Maikki
Minulla on suurennusohjelma ja puhe ohjelma koneella joiden avulla voin käyttää konetta lähes samalla tavalla kun näkevätkin. Mutta minä taidan jättää tämän foorumin sitten kokonaan koska täällä ei taida kiinnostuneita olla. Mutta tiedän kyllä henkilöitä jotka ovat tuossa työssä johon itse haen nyt työntekijää joten en täysin kyllä ymmärrä tätä kritiikkiä minua kohtaan.
- verovelvollinen
Maikki kirjoitti:
Minulla on suurennusohjelma ja puhe ohjelma koneella joiden avulla voin käyttää konetta lähes samalla tavalla kun näkevätkin. Mutta minä taidan jättää tämän foorumin sitten kokonaan koska täällä ei taida kiinnostuneita olla. Mutta tiedän kyllä henkilöitä jotka ovat tuossa työssä johon itse haen nyt työntekijää joten en täysin kyllä ymmärrä tätä kritiikkiä minua kohtaan.
Kerroitte että Itse haette avustajaa. Mikä ei ilmoituksesta kyllä selvinnyt. Mutta veronmaksajat sen maksavat. Heräsi vaan ajatus, että kuinka tarpeellista on avustajan tarve jos te, ette diabeetteksen takia ette tarvitse apua ja tulette toimeen kuitenkin toimeen apuvälineillä tutussa ympäristössä. Tietysti minun on vaikea arvioda asiaa. Ja tuskin Kempeleen kunta sitä maksaisi suosiolla aiheetta. Hyvä sisko järjestelmä tai silmäätekevä henkilö saa aina lisöämeriittiä. Aika ristiriitaista jos te menisitte komaan maallikko (esim kone insinööri) ei osaisi tehdä mitään. Mutta onkin terveen avustamisesta. Näkövammaissille apua on melkohyvin heidän järjästöissä. Vaihtelee varmaan maan eri alueilla.
Näissä taloudellisissa tilanteissa ja olessamme EU:ssa esim. 20 v. opiskelija jos menee hakemaan yhteiskunnalta apua hänelle sanotaan, että pyydä ensin vanhemmiltanne. Minun lapseni eivät joutuneet siihen tilanteeseen kyllä.
Ja vanhemmat ovat velvollisia auttamaan täysi-ikäistäkin tilapäisesti.
Mijhin kaikkeen te käytätte tietokonetta? - toivottavasti löydät
Maikki kirjoitti:
Minulla on suurennusohjelma ja puhe ohjelma koneella joiden avulla voin käyttää konetta lähes samalla tavalla kun näkevätkin. Mutta minä taidan jättää tämän foorumin sitten kokonaan koska täällä ei taida kiinnostuneita olla. Mutta tiedän kyllä henkilöitä jotka ovat tuossa työssä johon itse haen nyt työntekijää joten en täysin kyllä ymmärrä tätä kritiikkiä minua kohtaan.
Maikille tsemppiä, oikeassa olet ja palkkakin on ihan kohdallaan. Tosin ilmoitukseen kannattaisi laittaa paikkakunta jotta sen työntekijän löytää kohtuu matkan päästä. Tärkeä asia.
- YHTEISKUNNA JA
toivottavasti löydät kirjoitti:
Maikille tsemppiä, oikeassa olet ja palkkakin on ihan kohdallaan. Tosin ilmoitukseen kannattaisi laittaa paikkakunta jotta sen työntekijän löytää kohtuu matkan päästä. Tärkeä asia.
MAKSAJAN MIELESTÄ
MUTTA
ei palkansaajan mielestä 40h x n. 9 €. Klaiha kakku kuussa... - jep jep
kyse ei ole hoitamisesta!
kummahomma ettei ihmiset ymmärrä että meillä näkövammaisilla on hitusen haasteellisempaa
en sano että mahdotonta olisi mikään mutta kyllä se rassaa ihan vi**** kun lliki kaiken teet muistinvarassa
avustajan merkitys on korvaamaton
uskallan väittää että itse et pyyhi edes takapuoltasi jos panet silmät kiinne
no se ei kuulu avustajallekkaan mutta mieti millaista se olisi jos et itse näkisi ja kun kunta myöntäisi sinulle avustajan muutamaksitunniksi ihan vaan että elämänlaatusi paranisi edes hieman
tulee joku kirjoittelemaan asioista joista ei edes mitään ymmärrä
palkkauksesta senverran että esim litlin kassalla istuu ihmisiä vielä huomattavasti pienemmällä palkalla
ravvintola-alalla tuo on jo hyväpalkka,kaupan alalla ei paljoa enempää tienaa.....
minulla on avustaja joka on tyytyväinen palkkaan
ymmärrän myös täysin sen että tuossa on tuo ikähaarukka koska avustajan ja avustettavan täytyy tulla juttuun
ja se nyt vaan harvoin onnistuu jos toinen lähentelee kuuttakymmentä ja toinen on 18v
- Duunaripuolue
Tuo on ihan hyvä palkka, ketkä ihmeen porvarit täällä oikein valittaa. Itse olin 5e tuntipalkalla, työpäivä 12 h ja hyvin jaksoi koska oli NÄLKÄ
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061