Miksi vauva alkaa itkee tuttipullosta saadun maidon jälkeen vaikka puklaisikin eli maha ihan täys. Alkoi tälläst itkua noin viikko pari sitten. Tissiä ei saa enään, ei oo pitkään pitkään aikaa saanut eikä oo edes yrittänyt saada
alkaa itkee maidon jälkeen
mikä ihme!!?
10720
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Saa liikaa maitoa jos vielä puklaakin. Eli anna vähemmän ja röyhtäytä, älä puklauta!
pitääkin puklata, se on normaalia! Vauvat EI saa koskaan liikaa maitoa!!
Ei "pidä" puklata, jotkut puklaa ja jotkut ei. Ja todellakin pulloruokitut vauvat voi saada liikaa maitoa (tuttipullon kova tuttiosa kitalaessa laukaisee ihan pienillä imemisrefleksin eli syövät halusivat tai eivät). Liika korvikemaito voi paitsi aiheuttaa mahakipuja ja pulauttelua voi myös kuormittaa munuaisia.
Hei, vauvan puklaaminen on ihan normaalia! :D Huoh!
Jos itku on normaalista poikkeavaa niin ekana tulis mieleen refluksi ja/tai allergia. Pulauttelu voi toki olla ihan normaaliakin, mut jos itku on epänormaalia, niin neuvolasta kannattaa aloittaa avun etsintä.
allerginen kaupasta ostetulle äidinmaidonkorvikkeelle?
ilmoja kuulemma itkis
mite voi olla mahis kun tuttipullon ottaa pois suusta niin heti tulee ilmoja, ei..Itse sitä mieltä, et ois jotain muuta
Hei! Kuulostaa tutulta, meillä oli sama vaiva. Kyse saattaa olla ruuan liiallisesta takaisinvirtauksesta. Kokeile ihan ekana maidon sakeuttajaa (nutrilon nutriton apteekista ilman reseptiä). Pitäisi auttaa. Jos helpottaa vähän mutta ei riittävästi, niin sitten lääkärille saamaan lääkettä refluksitautiin (neutraloi takaisinvirtaavan nesteen happamuutta). Nämä auttoi meillä.
Meillä todettiin lisänä myös maitoallergia, mutta jos sitä ei teillä ole, niin Nutrilon Omneo-kliininen ravintovalmiste (prismoista ja city marketeista) auttaa kuulemma myös. Omneo on paksumpaa ja paksuuntuu kuulemma vielä mahassa. Tällä maitovalmisteella me saimme oireet ensin kuriin, kunnes poika herkistyi sillekin maitoallergian puhjettua.
Jos taas kumpikaan ei auta, niin sitten tutkimaan allergiaa.
Meillä auttoa maitohappobakteerit.. Kiersi vaan vatsassa ja sitä valitteli