Miksi vauva alkaa itkee tuttipullosta saadun maidon jälkeen vaikka puklaisikin eli maha ihan täys. Alkoi tälläst itkua noin viikko pari sitten. Tissiä ei saa enään, ei oo pitkään pitkään aikaa saanut eikä oo edes yrittänyt saada
alkaa itkee maidon jälkeen
10
577
Vastaukset
- Järki älä jätä
Saa liikaa maitoa jos vielä puklaakin. Eli anna vähemmän ja röyhtäytä, älä puklauta!
- hei halooo
pitääkin puklata, se on normaalia! Vauvat EI saa koskaan liikaa maitoa!!
- Asijantuntia?
hei halooo kirjoitti:
pitääkin puklata, se on normaalia! Vauvat EI saa koskaan liikaa maitoa!!
Ei "pidä" puklata, jotkut puklaa ja jotkut ei. Ja todellakin pulloruokitut vauvat voi saada liikaa maitoa (tuttipullon kova tuttiosa kitalaessa laukaisee ihan pienillä imemisrefleksin eli syövät halusivat tai eivät). Liika korvikemaito voi paitsi aiheuttaa mahakipuja ja pulauttelua voi myös kuormittaa munuaisia.
- fdfdfd
Hei, vauvan puklaaminen on ihan normaalia! :D Huoh!
- ehdotukseni
Jos itku on normaalista poikkeavaa niin ekana tulis mieleen refluksi ja/tai allergia. Pulauttelu voi toki olla ihan normaaliakin, mut jos itku on epänormaalia, niin neuvolasta kannattaa aloittaa avun etsintä.
- 8643678
allerginen kaupasta ostetulle äidinmaidonkorvikkeelle?
- prääps
ilmoja kuulemma itkis
- mutta, mutta
prääps kirjoitti:
ilmoja kuulemma itkis
mite voi olla mahis kun tuttipullon ottaa pois suusta niin heti tulee ilmoja, ei..Itse sitä mieltä, et ois jotain muuta
- Näin meillä.
Hei! Kuulostaa tutulta, meillä oli sama vaiva. Kyse saattaa olla ruuan liiallisesta takaisinvirtauksesta. Kokeile ihan ekana maidon sakeuttajaa (nutrilon nutriton apteekista ilman reseptiä). Pitäisi auttaa. Jos helpottaa vähän mutta ei riittävästi, niin sitten lääkärille saamaan lääkettä refluksitautiin (neutraloi takaisinvirtaavan nesteen happamuutta). Nämä auttoi meillä.
Meillä todettiin lisänä myös maitoallergia, mutta jos sitä ei teillä ole, niin Nutrilon Omneo-kliininen ravintovalmiste (prismoista ja city marketeista) auttaa kuulemma myös. Omneo on paksumpaa ja paksuuntuu kuulemma vielä mahassa. Tällä maitovalmisteella me saimme oireet ensin kuriin, kunnes poika herkistyi sillekin maitoallergian puhjettua.
Jos taas kumpikaan ei auta, niin sitten tutkimaan allergiaa. - <xcbbc
Meillä auttoa maitohappobakteerit.. Kiersi vaan vatsassa ja sitä valitteli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1111789Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101749Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1111691Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541432Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341378Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483985Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50951Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115901Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298892Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347838