Eläkkeiden nimet sekaisin...

uusia juttuja

Olen hakemassa kuntoutustukea, eli määräaikaista eläkettä. Haluaisin tietää etukäteen arvion, paljonko kuntoutustuen määrä tulee olemaan.

Työkyvyttömyyseläkehakemuksessa on kohta: 2 Haettava eläke: Työeläke; Kuntoutustuki / työkyvyttömyyseläke Kansaneläke; Kuntoutustuki / työkyvyttömyyseläke. Haen ilmeisesti sekä työ- että kansaneläkettä rastittamalla molemmat ruudut, koska eläkevakuutusyhtiöni arvion mukaan nykyinen työeläkkeeni on vain noin 79 € / kk? Voinko saada näiden lisäksi vielä takuueläkettä? Olen yksin asuva alle 30-vuotias.

5

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiaa10

      Rastita molemmat ruudut. Takuueläke haetaan eri hakemuksella. Jos työ- ja kansaneläkkeesi jää alle 713 e/kk, niin takuueläke kattaa erotuksen niin, että kokoinaiseläke on se 713 e/kk.

      Ihmetyttää työ työeläkkeesi pienuus. Ilmeisesti et ole ollut työssä viimeisen viiden kalenterivuoden aikana lainkaan, jolloin ns. tulevan ajan eläke on nolla.

      • uusia juttuja

        Olen ollut työssä, mutta vain osa-aikaisesti silloin tällöin, eli eläkettä ei ole tosiaan kertynyt kovin paljoa, vaikka olenkin ollut työssä.

        Jos saan kokonaiseläkettä 713 €/kk, niin saankohan lisäksi vielä toimeentulotukea? Tiedän, että toimeentulotukeen vaikuttavat kaikki muut tulot. Saan tällä hetkellä Kelasta yleistä asumistukea noin 250 €/kk, koska kuntoutustukihakemustani ei ole vielä ratkaistu. Haen eläkkeensaajan asumistukea sitten, jos minulle myönnetään kuntoutustuki. Olisi mukava tietää etukäteen vähän, saanko kuntoutustuen aikana yhteensä suurinpiirtein saman määrän rahaa, kuin sairauspäivärahaa saadessani.

        Onko eläkkeensaajan asumistuki suurempi, tai pienempi, kuin yleinen asumistuki?


    • Asiaa10
      • uusia juttuja

        Kiitos linkistä, mutta en löytänyt siitä mitään tietoa, joka olisi auttanut kysymyksissäni.

        Tiedän, että sosiaalitoimistosta saa neuvoja, mutta sinne on vain lyhyt puhelinaika päivittäin ja täältä saa usein neuvoja selkokielellä.


      • Asiaa10
        uusia juttuja kirjoitti:

        Kiitos linkistä, mutta en löytänyt siitä mitään tietoa, joka olisi auttanut kysymyksissäni.

        Tiedän, että sosiaalitoimistosta saa neuvoja, mutta sinne on vain lyhyt puhelinaika päivittäin ja täältä saa usein neuvoja selkokielellä.

        Löysin Tampereen kaupungin sivuilta laskurin toimeentulotuen arvioimiseksi. en tiedä onko se sovellettavissa muuallakin: http://www.tampere.fi/ekstrat/sote/toimeentulotuki/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe