Helsingin Sanomissa näkyy matkakirjoittavan niin fiini toimittaja, Magnus Londen, että hänen juttunsakin pitää kääntää suomeksi.
Tänäisen artikkelinsa hän on rakentanut kertomalla aluksi BBC:n matkailuohjelmasta. Länsimaisia turisteja pannaan halvalla Intiassa - ja toimittajan mukaan saakin panna.
Loppupuolisko tekstistä kuvailee toimittajan matkaa Albaniaan vuonna 1991, "mutta Albaniassa - silloin Euroopan köyhimmässä maassa - meitä ei huijattu. Ei kertaakaan."
Luulen, että Enver Hoxhan luomassa Albaniassa kävi noihin aikoihin noin 120-150 turistia vuodessa. Muutama Sigurimin, eli salaisen poliisin etsivä oli koko ajan heihin katsekontaktissa. Nuo köyhät, mutta rehelliset albanialaiset tiesivät tämän vallan hyvin eivätkä he halunneet suin surminkaan (sic!) joutua tuon organisaation kanssa tekemisiin. Joku osa ruotsalaisseurueen saamasta rehellisyydestä juontuu ehkä tästä.
Toimittaja on kuvasta päätellen melko nuori, ja vielä ruotsalainenkin, joten hän luonnollisestikaan osaa - eikä varsinkaan halua - ottaa huomioon tuollaisia kyynistyksiä. Onhan jutun otsikkokin "Luota ihmisiin".
Fiini matkailutoimittaja Hesarilla
4
103
Vastaukset
- "Fiini"?
"Toimittaja on kuvasta päätellen melko nuori, ja vielä ruotsalainenkin"
Magnus Londen on 43-vuotias ja Suomessa syntynyt ja kasvanut. Hänen äidinkielensä on ruotsi, mikä selittää sen että hän kirjoittaa mieluummin ruotsiksi ja kirjoitukset sitten käännetään.
Että niin "fiiniä" väkeä joo. Aivan kuten avauksessa totesin. Matkailutoimittaja, jonka juttu joudutaan päivälehteen vääntämään suomeksi. Kirjoittaa brittiläisestä matkaohjelmasta puolet jutustaan ja toisen puolen 20 vuotta sitten tapahtuneesta matkasta, josta ei ole ymmärtänyt hölkäsen pöläystä. Nuoruus olisi ollut lieventävä asianhaara.
- fakta
Tiedoksi: Albania oli vapaa maa jo vuonna 1991.
- onko suomi vapaa?
fakta kirjoitti:
Tiedoksi: Albania oli vapaa maa jo vuonna 1991.
Vapautta on monen laista. Ei siellä järjestelmä heti muuttunut. Myöskin köyhyys jatkui ja jatkuu.
Ihmettelen miten 21 kesänen nulikka on sinne kulkuluvan saanut. Onko vanhemmat jotain "tärkeitä"
Muuten kyllä aivan hesarin kansainvälistä jorinaa. Ruotsia sotkeva kirjoittaa enkkumaasta ja intiasta sekä albaniasta. Niin ja suomalaiset,niitä pantiin halvalla.
Sitähän hesari tekee jatkuvasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293115- 1191255
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61107- 58971
- 69955
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26907Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38891Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu167877Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66850Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75794