Eli aiemmin oli Frolic-nappuloita mutta vanha tiibetinspanielirouva ei niitä enää pysty syömään huonojen hampaiden takia, kostutetut nappulat eivät kelpaa joten kysymys kuuluukin onko tavallisista kaupoista saatavilla mitään sellaista merkkiä missä olisi oikeassa suhteessa lihaa ja kasviksia plus oikeat ravintoarvot muutenkin?
Tiedän että saan vastauksia ettei marketeista saa kunnon ruokaa mutta asun niin pienellä paikkakunnalla että ei ole vaihtoehtoa, löytyy vain 3 erilaista markettia ja lähin lemmikkieläinkauppa yli 50 kilsan päässä!
Cesars-ruokia kokeiltiin jo mutta niistä neiti sai kauheat ilmavaivat...
Vanhan koiran ruokinta kaupan sapuskoilla
3
296
Vastaukset
- merisiili
Ei ole markettiruuat kunnollisia. Miksi kyselet, kun tiedät vastauksen jo etukäteen?
Voit antaa koirallesi oikeata ruokaa, lihaa. Se on parasta koiralle. Frolichan on pehmeä nappula, muut merkit ovat kyllä kovempia. Kuinka koiravanhuksesi niitä pystyisi syömään?
Nappuloita voi toki tilata nettikaupoista pienellekin paikkakunnalle. Tilaa iso säkki, niin riittää pitkäksi aikaa.- Hmm.
Markettiruoatkin voi olla ihan hyviä koirille. Monet eläinkaupoissa tai eläinlääkärillä olevat ruoat ei ole sen kummempia laadultaan, mutta hintaa on pahimmillaan moninkertaisesti. Loppuen lopuksi koira voi elää ihan yhtä hyvän elämän markettiruoalla ruokittuna, kuin kalleimmalla mahdollisella erikoisruoallakin ruokittuna. Meillä edellinen koira eli pääasiassa markettiruoalla, sai joskus sekaan vaihteluksi kotiruokaa. Eli yli viisitoistavuotiaaksi ja oli loppuun asti hyvissä voimissa. Turkki kiilsi, vointi oli hyvä, lääkärissä käytiin vain ns. pakolliset käynnit.
Kannattaa liottamisen lisäksi sotkea nappuloiden sekaan esim. raakaa lihaa, raejuustoa, piimää, kermaviiliä tms. jotta saa ruokaan vähän vaihtelua ja erilaisia makuja. On ainakin kokeilemisen arvoista, ja ainekset saa ihan lähimarketista.
- auttaisko
Meikäläinen palottelee Frolic nappulan neljään osaan omalle huonohampaiselle 15-vuotiaalle. Ja suljen paketin aina huolella tai laitan pieneen kannelliseen muoviastiaan jotta kosteus säilyy. Kuivana ei palaakaan irtoa.
Toinen helppo ruoka jota heikompihampainenkin syö on Kennelpakasteen naudanmaha -rasiassa oleva versio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764977Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184366Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2502924Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432872- 522491
- 271919
- 341733
- 221727
- 641685