mitä maksaa?

minkä verran teillä menee yleensä kissan ruokaan kuussa? ja mitä ruokia kissanne syö? mietin tässä kissan tai kahden ottamista ja laskeskelen tässä miten saan rahani riittämään :)
5489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos ostaisi el. kaupasta 10 kg raksuja, rahaa menee n. 55 euroa. Säkki kestää kahdella kissalla n. 5 kk, jos kissat saavat muutakin ruokaa (esim. lihaa). Eli tällöin raksuihin menisi n. 150 euroa vuodessa eli n. 13 euroa/kk. Tietysti maksaa enemmän, jos ostaa pieniä säkkejä (esim. 2 kg), kun kilohinta on silloin korkeampi. Pentukissat myös syövät enemmän kuin aikuiset.

Lihaan menisi _keskimäärin_ (kissoista tietysti riippuen) 5-6 kg/kk. Kilohinnat esim. possun suikaleissa on 3-5 euroa/kg, kanan koipireidessä 1,5-2 euroa/kg... Ei tule tämä lihaosuuskaan kovin kalliiksi.

Äänestä
  • Itselläni on kaksi kissaa enkä ole kovin tarkkaan laskenu mitä menee ruokaan mutta paljon vähemmän kuin keskikokoiseen koiraan, ei joudu vararikkoon :-) Ainoa sitten jos kissa on allerginen niinku toinen omistanu on että joudun tekemään itse sille ruokaa saksanhirvestä ja tattarista ja välillä muusta mitä on kokeilussa...

    Äänestä

Yksi kattimus siis ja ostan 2-3 kiloa raksuja kerralla (eläinkaupasta n. 18-20 euroa, riippuu mitä ostaa), kestää n. 2-3 kk (karkea arvio) lisäksi joskus vaihteluksi 400g pusseja jotain muita raksuja (3-4,50 euroa).

Lihaa ostetaan pakkaseen ja hirvenlihaa saadaan avon enoilta ilmaseksi. Possun kieltä, nautaa yms. En osaa laskea tarkasti näitä.

Ja siis kokonaistuloksena tulisi; raksuihin kuussa n. 6-9 euroa, lihat varmaan jotain 3 euroa tms. ja sitten tuo purkkimössöilijä syö yhden 100g vuoan 2 päivässä eli kuukaudessa se tekisi n. 10-15 vuokaa eli jotain 12 euroa niihin... Eli yhteensä kuussa semmoset 30 euroa vois pyöreesti laskea kissanruokiin. Tosin aina tulee osteltua kaikenlaista ja kokeiltua erilaisia juttuja eli laskua voi tulla enempikin. :)

Äänestä

Acanan laaturaksut 15€/4kg - kestää tosi kauan yhdellä, ehkä 4-6kk. Viikossa raakoihin lihoihin - sydän, possu, nauta - 2-3€. Märkiin valmisvuokiin/pusseihin 2-3€. Kuukaudessa siis noin 20-30€ yhden kissan ruokaan, hiekka ja muut siihen päälle.

Lääkärikuluihin on varattu erillinen rahasto.

Äänestä

Lisäksi menee rahaa kissanhiekkaan, matolääkkeisiin, kuljetusbokseihin, raapimispuuhun, rokotuksiin, kissojen leikkaamiseen (jos et halua pentuja), ym.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pikku myy kirjoitti:

minkä verran teillä menee yleensä kissan ruokaan kuussa? ja mitä ruokia kissanne syö? mietin tässä kissan tai kahden ottamista ja laskeskelen tässä miten saan rahani riittämään :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu